Jak pozbyć się myszy i innych gryzoni z domu?

Myszy i inne gryzonie mogą sprawić w domu niemały kłopot! Problem będzie nasilał się zwłaszcza jesienią, kiedy te stworzenia szukają ciepłego miejsca do uwicia przytulnego gniazdka. Niestraszne są im bariery w naszym domu: sprawnie znajdą szczelinę, by dostać się do naszych zapasów oraz niszczyć zgromadzone w pomieszczeniach sprzęty. Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że w naszym domu zalęgły się gryzonie, należy działać zdecydowanie – to ułatwi szybką eksmisję nieproszonych gości. Poznaj najlepsze sposoby, aby pozbyć się myszy i innych gryzoni z domu!

Niewiele trzeba, aby mysz stała się naszym współlokatorem. Eksmisja jest bardzo trudna
Niewiele trzeba, aby mysz stała się naszym współlokatorem. Eksmisja jest bardzo trudna123RF/PICSEL

Dlaczego myszy i gryzonie nawiedzają nasz dom?

W ciągu ciepłego lata myszy i szczury preferują bytowanie w naszych ogrodach lub działkach, gdzie świeżego pożywienia mają pod dostatkiem. Jednak w obliczu zbliżających się chłodów oraz faktu, że gryzonie preferują ludzkie sąsiedztwo, mogą one pojawić się w naszych domostwach, gdzie będą mogły posilać się naszymi smacznymi kąskami, a także mieć dogodne warunki do tego, aby uwić sobie przytulne gniazdko.

Tak naprawdę niewiele trzeba, aby myszy i inne gryzonie dostały się do naszych domów: szybko znajdują dogodną drogę do naszych czterech kątów. Wystarczy mała szczelina w elewacji, uchylone okno piwniczne lub nawet inna, mała luka zlokalizowana poza zasięgiem naszego wzroku. Nawet wysokość nie jest dla gryzoni problemem, ponieważ potrafią doskonale wspinać się po różnych powierzchniach.

Dlaczego powinniśmy pozbyć się myszy i innych gryzoni w domu?

Odpowiedź na zawarte pytanie jest oczywista. Ponieważ szybko uszczuplają zgromadzone w domu zapasy, a także niszczą zgromadzone w naszych domach sprzęty. Poza tym ich obecność może być przykra ze względu na to, że brudzą dom swoimi odchodami, które mają bardzo nieprzyjemny zapach.

Niestety, mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że myszy i gryzonie mogą być nosicielami wielu chorób. Na liście znajduje się tyfus, schistomatoza, salmonella, włośnica, gorączka szczurza i leptospiroza. Dodatkowo mogą być również zainfekowane chorobami pasożytniczymi. Dlatego trzeba uważać, aby nie stawać w szranki z gryzoniami, ponieważ ugryzienie może być potencjalnie groźne dla zdrowia.

Jak poznać, że w naszym domu grasują myszy i inne gryzonie?

Szczury są bardzo przebiegłe i w mig mogą opanować nasz dom!
Szczury są bardzo przebiegłe i w mig mogą opanować nasz dom!123RF/PICSEL

Czasami trudno zauważyć obecność myszy i innych gryzoni w domu, ponieważ te sprytne zwierzęta nie tylko unikają kontaktu z człowiekiem, ale ich największą aktywność przypada na noc. Dlatego część z nas może usłyszeć niepokojące dźwięki dochodzące z różnych zakamarków.

Niestety, myszy i inne gryzonie lubują się w naszych zapasach, dlatego ich obecność zdradzają roznoszone po całym domu resztki jedzenia, a szczególnie te niejadalne części, które nie stanowią już dla nich smacznego posiłku. Często też można zauważyć ich odchody w postaci czarnych lub brązowych kropek oraz resztki moczu, które bardzo nieprzyjemnie pachną. Wreszcie wizyty gryzoni zdradzają ich niszczycielskie zapędy. Jak sama nazwa wskazuje - te małe stworzonka lubią ostrzyć swoje zęby na różnych elementach wyposażenia. Ich uwadze nie umkną kable oraz materiały wykończeniowe, których resztki mogą być rozsiane po całym domu.

Jak pozbyć się myszy i innych gryzoni z domu?

Jeśli mamy choć cień wątpliwości, że w naszym domu są nieproszeni goście, a na dowód znajdujemy w różnych zakamarkach różnego rodzaju owoce ich działalności, warto od razu skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy. To właśnie one dysponują narzędziami, które skutecznie wypłoszą myszy i inne gryzonie z domu. Jednak warto pamiętać, że te małe stworzenia lubią wracać do domów, dlatego warto wiedzieć, jak uchronić się przed kolejną wizytą nieproszonych gości.

Nie wolno zapominać, że czasami i my przyczyniamy się do obecności myszy i gryzoni w domu. Warto najpierw zabezpieczyć nasze zapasy przed kradzieżą, pilnować porządku i nie zostawiać żywności w widocznych i niezabezpieczonych miejscach. Oczywiście, pamiętajmy o regularnym sprzątaniu, a także wynoszeniu śmieci!

Sprawdź, jak łatwo utrzymać porządek w domu!

Otocz się silnym orężem!

Chyba każdy wie o tym, że największym wrogiem wszystkich gryzoni jest kot. Nawet u najbardziej leniwego mruczka na widok zwinnego zwierza włącza się instynkt łowcy. Choć nie zawsze czworonożnemu przyjacielowi uda się wyłapać wszystkie gryzonie, to pozostałe myszy mogą opuścić lokum ze względu na samą obecność i zapach mruczka. Oczywiście, nie każdy może sobie pozwolić - ze względu na uczulenie - na kota. Jednak niektóre psy, takie jak spaniele, teriery czy jamniki również mogą skutecznie wypędzić z domu myszy i inne gryzonie.

Myszy i gryzonie nie lubią pewnych zapachów!

Co najbardziej przyciąga myszy i inne gryzonie? Aromatyczne zapasy pochowane w spiżarniach. Niestety, te krnąbrne zwierzęta mogą lubować się nawet w zepsutym pożywieniu, które mogło ujść naszej uwadze i być nadal obecne w zakamarkach. Jednak myszy i inne gryzonie okazują się czasem wybredne i nie przepadają za pewnymi aromatami. Co je zatem odstrasza? Warto obsadzić okolice domu ziołami: miętą, dziewanną lub oleandrem. Poza tym nie przepadają również za suszonym zielem wrotyczu oraz... spleśniałą cytryną! Niektórzy przekonują, że myszy i inne gryzonie można wypędzić za pomocą lakieru do włosów!

Nowinki techniczne

Masz mruczka w domu? On pomoże pozbyć się panoszących po domu szczurów
Masz mruczka w domu? On pomoże pozbyć się panoszących po domu szczurów123RF/PICSEL

Na rynku można znaleźć wiele akcesoriów, które mogą zniechęcić, a także wypłoszyć znajdujące się w naszym domu myszy czy gryzonie. Sklepy oferują szczególnie urządzenia emitujące nieprzyjemne dla tych stworzeń dźwięki. Inni zaś są wierni starym łapkom na myszy, które jednak nie są zbyt humanitarne, a widok martwej myszy może wzbudzić traumę u niejednej osoby. Spiesząc oczekiwaniom miłośników zwierząt, stworzono łapki żywołowne: do nich wkłada się przynętę, a zachęcony gryzoń jest weń łapany bez szwanku. Wystarczy tylko nieproszonego gościa wypuścić gdzieś z dala od naszego domostwa.

Zabezpiecz swój dom!

Na nic zdadzą się specjalistyczne firmy oraz nasze starania, jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio domu przed myszami i innymi gryzoniami. Dlatego późnym latem warto dokonać inspekcji i dokładnie przyjrzeć się stanowi naszego domu. Warto zagipsować (i wcześniej zabezpieczyć siatką) wszelkie ubytki w elewacji, a także usunąć wszystkie dziury i szpary, które mogą być zaproszeniem dla myszy. Jednak warto pamiętać, że styropian i wełna mineralna nie stanowią większej zapory przed gryzoniami. W tej ostatniej nawet mogą uwić sobie przytulne gniazdko.

Może zainteresujesz się:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas