Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z odpływu? Domowe sposoby
Nieprzyjemny zapach z odpływu zlewu kuchennego, umywalki, prysznica lub wanny może pojawić się w najczystszej łazience. Problem często wynika z najbardziej prozaicznych przyczyn i codziennego użytkowania przestrzeni w kuchni i łazience. Dowiedz się, jak usunąć nieprzyjemny zapach z odpływu. Domowe sposoby okażą się w tej sytuacji zbawienne.

Spis treści:
Skąd bierze się brzydki zapach z rur?
Łazienkę i kuchnię czyścisz regularnie. Baterie lśnią czystością, tak samo jak brodzik czy toaleta, a na lustrze nie widać ani jednej smugi. Mimo to wchodząc do łazienki albo zbliżając się do zlewozmywaka, czujesz nieprzyjemny zapach, który dochodzi z odpływu? Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne.
Czasem winowajcą jest kiepskiej jakości syfon, czasem niewłaściwie wykonana lub uszkodzona instalacja kanalizacyjna. Często jednak okazuje się, że przyczyny brzydkiego zapachu z odpływu są dużo bardziej przyziemne. Chodzi o zalegające resztki żywności, włosów, martwego naskórka i nierozpuszczone pozostałości kosmetyków oraz detergentów.

W takich warunkach bez problemu rozwijają się szkodliwe bakterie, grzyby oraz pleśń. Być może nie widać tego na pierwszy rzut oka - w końcu nie od razu pojawiają się kłopoty z odpływaniem wody, ale zapach stęchlizny powinien zmotywować nas do działania.
Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z odpływu kontra chemia
Na sklepowych półkach bez trudu znajdziemy mocne detergenty, które obiecują szybkie i skuteczne działanie. Pomijając negatywny wpływ stosowania ich w nadmiarze na środowisko, trzeba wziąć pod uwagę, że bywają one kosztowne, a ich używanie ryzykowne. Silnie żrące substancje obecne w ich składzie mogą spowodować pojawienie się drażniących oparów. W skrajnych przypadkach skutkują nawet pojawieniem się objawów alergicznych. Zanim po nie sięgniesz, wypróbuj domowe metody.
Przepis na usunięcie brzydkiego zapachu z odpływu
Czas na sprawdzone sposoby, których bazą są produkty znane i doceniane przez nasze babcie i mamy. Wystarczy, że do problematycznego odpływu wlejesz pół szklanki octu spirytusowego wymieszanego z taką samą ilością sody oczyszczonej. Pozwól im działać przez około dwie godziny, a następnie spłucz gorącą wodą. Uważać musisz jedynie na parę wodną wydobywającą się z czajnika. Smród z rur odejdzie w niepamięć.
Sól nie tylko do przyprawiania
Szczypta soli potrafi zmienić smak posiłku, nadając mu upragnionego przez kucharzy wyrazu. Warto jednak mieć ją pod ręką także w przypadku domowych porządków. Zastanawiasz się, co robić, gdy z odpływu brzydko pachnie? Wsyp do niego pół szklanki najzwyklejszej soli kuchennej i tyle samo sody oczyszczonej. Po upływie 20 minut zalej wrzątkiem. Dezynfekcja i usunięcie nieprzyjemnej woni murowane!
Cytrusowe porządki
W walce z przykrym zapachem w kuchni i w łazience warto postawić również na cytrusowy akcent. Sok z cytryny nie tylko kojarzy się z orzeźwiającym aromatem, ale ma też właściwości odkażające. Te cechy sprawiają, że będzie naszym sprzymierzeńcem w walce ze stęchlizną wydobywającą się z rur. Jak go wykorzystać?
- Wyciśnij sok z cytryny, by uzyskać pół szklanki płynu.
- Wymieszaj z jedną trzecią szklanki sody oczyszczonej - jej właściwości czyszczące już dobrze znasz!
- Jeśli mieszanka będzie zbyt gęsta, dodaj jeszcze trochę cytrynowego soku.
- Wlej do odpływu i pozostaw na pół godziny.
- Na koniec zalej całość gorącą wodą z czajnika.
Wejście do łazienki lub kuchni nie będzie już wiązało się z drażniącym nos doznaniem.
Czyszczenie rur aspiryną

Problem nieprzyjemnego zapachu z rur przyprawia cię o ból głowy? Sięgnij po poczciwą aspirynę! Tym razem, zamiast połykać, wykorzystaj ją do wyczyszczenia i zdezynfekowania odpływu. Wrzuć do niego trzy tabletki i zalej szklanką octu spirytusowego. Trzeba być przygotowanym na to, że musujące tabletki po kontakcie z płynem zaczną pienić się intensywnie. Po kwadransie zalej gorącą wodą.
Polecamy: