Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Nornice to niewielkie gryzonie, które mogą zadomowić się w ogrodzie i wyrządzić w nim ogromne szkody. Żywią się korzeniami, pędami, nasionami roślin i korą drzewek, niszcząc nasze uprawy. Nie jest łatwo wykryć ich obecność w ogrodzie, zwłaszcza że spowodowane przez nie zniszczenia można pomylić ze szkodami wyrządzonymi przez kreta. Jak rozpoznać, że nornica grasuje po ogrodzie? Jak się jej pozbyć? Oto sprawdzone sposoby.

Nornica może wyrządzić duże szkody w ogrodzie
Nornica może wyrządzić duże szkody w ogrodzie123RF/PICSEL

Jak wygląda nornica?

Nornica to niewielki gryzoń z rodziny chomikowatych, który wyglądem przypomina mysz. Dlatego trudno odróżnić te dwa gatunki. Nornica jest jednak mniejsza, może osiągać do 10 cm długości (z ogonem 15 cm) i ważyć 20 g. To malutkie zwierzę ma kolor rudo-brązowy, stąd jego nazwa - nornica ruda. Boki ma jaśniejsze, a brzuch biały lub popielaty. Gryzoń ma czarne oczy i duże, szerokie oraz zaokrąglone uszy. Ma też ostre, wąskie zęby, którymi potrafi przegryźć gałązki, kory drzew i zdrewniałe korzenie. Żeruje nocą, ale można czasem dojrzeć ją również w dzień.

Nornica występuje pospolicie na terenie całej Polski, zamieszkuje zazwyczaj lasy liściaste i mieszane. Można też ją spotkać w dolinach rzecznych, zaroślach śródpolnych, ogrodach, parkach i działkach. Dobrze skacze, wspina się po gałęziach. Drąży podziemne korytarze w wierzchniej warstwie ziemi.

Jakie szkody w ogrodzie może wyrządzić nornica?

Choć nornica to malutki gryzoń, to potrafi wyrządzić ogromne szkody w ogrodzie. Żywi się korzeniami, liśćmi, nasionami, cebulkami i kłączami roślin. Zjada też owady i larwy, a zimą przy niedoborze pożywienia obgryza kory drzew i krzewów liściastych, np. róż. W sadach nornica sięga także po owoce. Poza tym, budując sieć korytarzy, może naruszyć strukturę korzeniową roślin, przez co utrudnia im pobieranie wody z gruntu. To skutkuje więdnięciem i obumieraniem roślin.

Nornica podgryza korzenie roślin
Nornica podgryza korzenie roślin123RF/PICSEL

Jak rozpoznać obecność nornic w ogrodzie?

Szkody spowodowane przez nornice można pomylić ze zniszczeniami, które wyrządzają krety. Jednak w odróżnieniu od tych drugich szkodników, nornice nie usypują kopców z ziemi. Drążą za to niezbyt głębokie korytarze o średnicy 5 cm, a ich wejścia znajdują się na powierzchni, zazwyczaj w postaci dziur ułożonych jedna koło drugiej. Nornica urządza swoje gniazda w korytarzach, ścieląc je mchem i liśćmi. Warto wiedzieć, że nornice korzystają także z korytarzy kretów. Są to gatunki, które często żyją obok siebie i razem niszczą uprawy.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Nie jest łatwo pozbyć się nornic z ogrodu, dlatego warto wykorzystać kilka sposobów, aby je wypędzić. Można w tym celu zastosować metody naturalne lub chemiczne, a także zapobiegające pojawianiu się nornic w ogrodzie lub na działce.

Zasadź w ogrodzie rośliny, które odstraszają nornice
Zasadź w ogrodzie rośliny, które odstraszają nornice123RF/PICSEL

Jak odstraszyć nornice za pomocą naturalnych metod?

Aby pozbyć się nornic z ogrodu, można posadzić w nim rośliny, których zapachu nie znoszą te małe gryzonie. Należą do nich m.in. czosnek, mięta, nostrzyk, wilczomlecz, gorczyca i porzeczka czarna. Nornice można wypędzić z nory, wkładając do nich czosnek, świerk, czarny bez, liście żywotnika lub orzecha włoskiego.

Naturalni wrogowie nornicy

Sposobem na pozbycie się nornic jest też wspieranie naturalnych wrogów tych gryzoni. Nornice są źródłem pożywienia takich ptaków jak myszołów, jastrząb, sokół, puszczyk, sowa płomykówka i uszata. Można więc umieścić w ogrodzie kilka budek lęgowych dla ptaków lub tyczek z poprzeczką, na których ptaki mogą przysiąść i obserwować teren. Warto wiedzieć, że na nornice mogą też polować psy i koty.

Na nornice polują niektóre ptaki
Na nornice polują niektóre ptaki123RF/PICSEL

Mechaniczne sposoby zwalczania nornic

Aby odstraszyć szkodniki, w pobliżu nory nornicy można ustawić hałasujący przedmiot, którego gryzoń będzie się bał. Mogą być to aluminiowe puszki obijające się o siebie w czasie wiatru i robiące dużo hałasu. Można także zakupić żywołapki, czyli pułapki, które zachęcają nornice do wejścia do środka. Specjalna zapadnia zamyka się, gdy zwierzę wejdzie do żywołapki i chce się wydostać. Złapanego szkodnika można wypuścić z dala od działki i ogrodu.

Jeśli powyższe metody nie zadziałają, można zastosować bardziej radykalne sposoby. Wejścia do norek szkodników można zalać wodą, by wypłoszyć nornice z gniazda. Warto także przekopywać działkę, w celu zniszczenia korytarzy stworzonych przez nornice.

Chemiczne metody zwalczania nornic

Istnieje również wiele preparatów chemicznych, dzięki którym można uporać się z nornicami w ogrodzie. Do korytarzy szkodników wlewa się produkty o dużej toksyczności, które odstraszają gryzonie. Jednak stosowanie takich preparatów nie jest obojętne dla środowiska. Należy więc używać ich rozważnie i tylko wtedy, gdy inne metody zawodzą. Nie wolno też umieszczać tego rodzaju produktów na powierzchni ziemi, by nie zaszkodzić domowym zwierzętom.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas