Jak pozbyć się os z trawnika? Trzy skuteczne, domowe sposoby

Budzą strach, a kiedy na dobre zadomowią się w przydomowym ogródku potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Niebezpieczne stają się szczególnie w momencie, kiedy nie odpuszczają swoich ataków. Wtedy warto wziąć się do pracy. Jak pozbyć się os domowym sposobem? Zastosuj te trzy proste triki. Groźny problem odejdzie w niepamięć.

Jak pozbyć się os domowym sposobem? 3 skuteczne, domowe triki
Jak pozbyć się os domowym sposobem? 3 skuteczne, domowe triki123RF/PICSEL

Kiedy osy opuszczają gniazdo? W ciągu dnia intensywnie pracują

Między kwietniem a październikiem intensywnie biorą się do pracy, będąc wówczas nazywane jednym z głównych zagrożeń w ogrodzie. Mimo iż pełnią ważną rolę w ekosystemie - odżywiając się mszycami, mącznikami i gąsienicami, a także pomagając w utylizacji padliny i przyczyniając się do zapylania roślin - w wielu budzą strach i irytację.

Osy są szczególnie niebezpieczne dla tych osób, które uczulone są na ich użądlenia. Już samo bzyczenie ich małych skrzydełek w wielu budzi jednak lęk. W rzeczywistości osy nie są agresywne. Staną się takie dopiero w momencie, kiedy będą bronić swojego terytorium. Kiedy zaczniemy na nie dmuchać lub, chcąc się ich pozbyć, wymachiwać rękoma, tylko mocniej je zdenerwujemy. Kiedy jednak na dobre zadomowią się w przydomowym ogródku, warto brać się do pracy, wypowiadając im walkę.

Jak odstraszyć osy z ogrodu? Sprawdzone, domowe metody

Gniazda os znajdują się niemal wszędzie. Owady z chęcią zadomawiają się pod ziemią, nie odmawiając także lokum we wszelkich zakamarkach, dziuplach czy opuszczonych norach. Ich dom cechuje jednak charakterystyczny wygląd. Gniazdo os składa się bowiem z komór lęgowych, mając zazwyczaj owalny kształt wyglądem przypominający kokon lub balon. Jego tekstura podobna jest do papieru lub wysuszonych liści.

Jak odstraszyć osy z ogrodu? Sprawdzone, domowe metody
Jak odstraszyć osy z ogrodu? Sprawdzone, domowe metody123RF/PICSEL

Osy opuszczają swoje gniazdo już o poranku, wracając do niego na noc. Szczególnie niebezpieczna okazać może się ta ich kryjówka, którą utworzyły na trawniku, zasiedlając na przykład korytarze wydrążone przez nornice. Wówczas większość działkowców sięga po specjalistyczne preparaty owadobójcze, rozprawiając się z problemem w chemiczny sposób. Są jednak inne, domowe patenty.

Jak wytępić osy? Spróbuj tych prostych trików

Jednym z najprostszych sposób na walkę z osami jest użycie zapachów, za którymi te mocno nie przepadają. Owady szerokim łukiem omijać będą lawendę, miętę, majeranek, tymianek, a także niektóre gatunki pelargonii, melisę cytrynową czy bratki. Te rośliny warto więc zasadzić na rabacie, w naturalny sposób ochraniając swój ogród.

W ogrodzie warto rozstawić również własnoręcznie przygotowane pułapki. Do tego nadadzą się plastikowe butelki po wodzie mineralnej. Wystarczy odciąć ich szyjki, a następnie włożyć je z powrotem do butelki gwintem do dołu. W ten sposób stworzymy lejek, który uniemożliwi owadom opuszczenie pułapki, kiedy te już się w niej znajdą. Wnętrze butelki wystarczy wypełnić słodkim napojem, który będzie dla os idealną przynętą.

Osy jak ognia unikają także zapachu podgrzanego octu. W ogrodzie warto więc rozstawić wypełnione nim pojemniczki, by owady wyniosły się na dobre. Podobnie zadziała olejek goździkowy (w porównaniu z octem będzie jednak znacznie przyjemniejszy w odbiorze dla domowników). Wystarczy zmieszać go z wodą, a kolejno regularnie pryskać nim parapety, krzesła, leżaki i ogrodowe ozdoby. W ten sposób osy skutecznie zniechęcą się do przebywania w ogrodzie.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas