Ślimaki opanowały twój ogród? Sięgnij po popularny napój

Łukasz Piątek

Opracowanie Polecamy Łukasz Piątek

Gdyby ślimaki potrzebowały do szczęścia wyłącznie sera na pierogi, życie każdego ogrodnika byłoby o wiele łatwiejsze. Niestety, te popularne mięczaki w polskich warunkach na potęgę zajadają się roślinami, tym samym doprowadzając do ogromnych zniszczeń w naszych zielonych oazach. Przedstawiamy najlepsze sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu.

Ślimaki opanowały twój ogród? Sięgnij po popularny napój
Ślimaki opanowały twój ogród? Sięgnij po popularny napój123RF/PICSEL

Dlaczego ślimaki lgną do ogrodów?

Ślimaki pełną ważną funkcję w ekosystemie, ale w naszych ogródkach sieją prawdziwe spustoszenie, zjadając cenne rośliny. Wypełniony kwiatami i innego rodzaju roślinami ogród stawowi dla tych mięczaków doskonałą stołówkę, a ślimaki skrzętnie z tego korzystają, niszcząc uprawy, zjadając korzenie, liście, a nawet owoce.

I o ile obecność kilku ślimaków w ogrodzie nie musi zwiastować problemów, o tyle w przypadku dużej liczby tych mięczaków należy jak najszybciej powziąć odpowiednie kroki, by wyprosić z działki nieproszonych gości.

Jednymi z najczęściej spotykanych ślimaków w ogrodach i tym samym charakteryzujących się dużą szkodliwością w kontekście upraw są pomrowy, czyli ślimaki bez skorupy. Pomrowy pojawiają się w niemal każdym ogrodzie, gdyż to doskonałe miejsce na napełnienie ich brzuszków. Bezwstydnie obgryzają rośliny, niszcząc tym samym kwiaty i warzywa, które ogrodnicy skrupulatnie pielęgnują każdej wiosny.

Zatem, wracając do kluczowego pytania - jak odstraszyć pomrowy i inne ślimaki niszczące ogród?

Kawa, soda i cynamon na ślimaki

Ślimaki nie znoszą zapachu kawy, a zawarta w niej kofeina działa na nie toksycznie. Wystarczy, że fusy po kawie rozsypiesz wokół roślin, a mięczaki ominą je szerokim, śluzowatym łukiem.

Doskonałym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest również użycie sody oczyszczonej. Soda oczyszczona rozsypana nieopodal roślin stanowi dla ślimaków przeszkodę nie do przejścia. Sodę z powodzeniem można zastąpić solą.

Cynamon, to  przyprawa, która działa identycznie jak w przypadku fusów po kawie - doznania sensoryczne są dla ślimaków tak okropne, że wolą od niej stronić. Cynamon wysypany wokół rośliny powinien skutecznie pokrzyżować ślimakom plany.

Olejki eteryczne w grejpfrucie mogą posłużyć za pułapkę dla ślimaków
Olejki eteryczne w grejpfrucie mogą posłużyć za pułapkę dla ślimaków123RF/PICSEL

Grejpfrut do walki z pomrowami

Ślimaki są bardzo podatne na różnego rodzaju aromaty i kiedy poczują ulubioną woń, lgną do jej źródła. Olejki eteryczne zawarte w grejpfrucie działają na pomrowy jak magnes, zatem w tym przypadku chodzi o to, by przyciągnąć ślimaki w jedno, konkretne miejsce, a następnie się ich pozbyć. Jak to zrobić?

Przekrojony na pół grejpfrut kładziemy w ogrodzie i czekamy, aż swoim zapachem przyciągnie naszych niechcianych gości. Kiedy odpowiednia liczba ślimaków zjawi się przy owocu, delikatnie przełóż je do kartonu i przenieś mięczaki z dala od swojej zielonej oazy.

Ślimaki możemy również nęcić kawałkami jabłek, buraków, ziemniaków, marchewki czy nadgniłymi owocami.

Ślimaki żywią się m.in. owocami truskawek, dlatego w ogrodzie są szkodnikami
Ślimaki żywią się m.in. owocami truskawek, dlatego w ogrodzie są szkodnikami123RF/PICSEL

Miedź na ślimaki

Ślimaki mające styczność z miedzią doznają pewnego rodzaju porażenia, zatem jak tylko mogą, unikają kontaktu z tym pierwiastkiem. Jeśli umieścimy miedź w ogrodzie, ślimaki z pewnością będą go omijać szerokim łukiem. Jak się do tego zabrać?

Wystarczy, że zaopatrzymy się w samoprzylepną folię miedzianą. Aplikujemy taśmę na doniczkach i rozsadnikach. Jeśli posiadamy niewielkie ogrodzenie chroniące rośliny przed wiatrem, to również w tym miejscu przyklejamy folię. Folia miedziana podziała na ślimaki niczym pastuch elektryczny, ale tym samym nie wyrządzając im krzywdy.

Przyciągnij ślimaki

Piwo, podobnie jak w przypadku grejpfruta, swoim zapachem przyciąga ślimaki, dzięki czemu może posłużyć za doskonałą pułapkę. Piwo przelej do naczynia i wkop je w swoim ogródku, nie zasypując jednak trunku. Ślimaki zwabione zapachem piwa popełzną do zastawionej pułapki, dzięki czemu będą łatwiejsze do schwytana.

Kiedy ślimaki licznie stawią się przy piwnym wodopoju - delikatnie przełóż je do kartonu i przenieś w miejsce oddalone od ogrodu.

Cynamon odstraszy ślimaki z ogrodu
Cynamon odstraszy ślimaki z ogrodu123RF/PICSEL

Zrób barierę dla ślimaków

Łatwym i skutecznym sposobem na uchronienie naszych upraw przed ślimakami jest stworzenie bariery, której mięczaki nie zdołają pokonać. W tym celu z powodzeniem możemy użyć trocin, żwiru, popiołu, skorupek po jajkach, wapna czy dużych igieł drzew iglastych.

Wokół roślin wystarczy ukształtować niewielkie, ciągłe kopczyki, przez które nie przedrze się żaden ślimak.

„Ewa gotuje”: Klasyczna waniliowa panna cottaPolsat

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas