Jak pozbyć się pluskiew z domu?
Pluskwy to małe owady, które niepostrzeżenie gnieżdżą się w naszych domach i żerują na nas. Z racji tego, że najczęściej grasują podczas naszego snu, nie bez przyczyny zyskały miano łóżkowych. Pluskwy mogą być w naszym domu przez dłuższy czas niezauważone, przez co ich ataki - bezkarne. Pluskiew trzeba się pozbyć niezwłocznie, dlatego podpowiemy, jak je zlokalizować oraz jak się ich pozbyć.
Dlaczego pluskiew trzeba się pozbyć?
Pluskwy są krwiożercze i to dosłownie. Wtedy, kiedy śpimy, wbijają się w naszą skórę, a później mogą pozostawiać czerwony ślady (choć nie zawsze się pojawiają). Niestety, grasują przeważnie w nocy, więc ich działalność może być niezauważalna przez wiele tygodni. Jednak w tym czasie pluskwy nie próżnują, mnożą się i skrywają się przed naszym wzrokiem. Nie tylko w pościeli i materacach, ale także w ramach łóżka, szafach, listwach przypodłogowych, za obrazami, w tapetach czy w kontaktach i gniazdkach.
Dlaczego trzeba pozbyć się pluskiew z domu? Ponieważ nie tylko powodują dyskomfort swoją obecnością, wysysają z nas krew, ale mogą doprowadzić do bezsenności i roznoszą niektóre choroby, takie jak bakterie gronkowca.
Jak poznać pluskwy?
Pluskwy to owady, które nie przekraczają wielkości kilku mm i mają spłaszczone, owalne ciało o brązowej barwie. Swoim wyglądem mogą przypominać pestki jabłek. Choć skrzętnie kryją się przed człowiekiem, to można poznać ich obecność w naszym domu. Na ciele można zauważyć ślady po ukąszeniach (nie zawsze są widoczne), którym może towarzyszyć świąd. Poza tym ich ciałko wydaje charakterystyczny zapach, który przypomina zgniłe maliny. Natomiast w pobliżu ich kryjówek oraz w łóżku widoczne są czarne plamki, które są odchodami pluskiew.
Jak pozbyć się pluskiew z domu?
Usunięcie pluskiew nie jest procesem łatwym, więc trzeba działać holistycznie. Jeśli już zlokalizowaliśmy gniazda, trzeba pozbyć się ich środkami chemicznymi, np. w spreju. Dodatkowo domowe tekstylia trzeba wyprać w wysokiej temperaturze oraz dokładnie wyprasować, ponieważ wtedy mamy pewność, że wybijemy nie tylko dorosłe osobniki, ale także larwy i jaja. W innych miejscach sprawdzi się myjka parowa, którą można spryskać zakamarki, a te są idealnym schronieniem dla pluskiew. Jeśli te działania nie przynoszą rezultatu, trzeba sięgnąć po pomoc specjalistów, którzy profesjonalnie zajmą się pluskwami.
Sprawdź także: