Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Czyszczenie kuchenki gazowej potrafi przysporzyć wiele kłopotów, a największy problem stanowi uporczywy tłuszcz. Jego usunięcie nie zawsze jest proste, a sam proces szorowania niezbyt przyjemny. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ci w usunięciu brzydkich zabrudzeń. Warto uporać się z nimi od razu, gdyż po czasie mogą stać się niemożliwe do usunięcia. Najlepiej sprawdzą się domowe środki, które zawsze są pod ręką. Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Wyjaśniamy.

Kuchenkę najlepiej czyścić z wykorzystaniem domowych sposobów, takich jak soda oczyszczona czy ocet
Kuchenkę najlepiej czyścić z wykorzystaniem domowych sposobów, takich jak soda oczyszczona czy ocet123RF/PICSEL

Domowe sposoby na czyszczenie kuchenki gazowej

Regularne czyszczenie kuchenki gazowej daje gwarancję tego, że będzie ona lśnić, a przyrządzanie posiłków stanie się przyjemnością. Widok tłustej i oblepionej kuchenki nie zachęca do tego, a wręcz odstrasza. Jej mycie powinno się powtarzać kilka razy w tygodniu, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii, pleśni i innych szkodliwych drobnoustrojów. Dodatkowo przemawia za tym fakt, że zapach spalenizny nie należy do przyjemności i ciężko się go pozbyć z pomieszczenia.

Ocet na przypaloną kuchenkę

Ocet jabłkowy jest skutecznym sposobem na pozbycie się tłuszczu z kuchenki gazowej
Ocet jabłkowy jest skutecznym sposobem na pozbycie się tłuszczu z kuchenki gazowej123RF/PICSEL

W praktycznie każdej szafce kuchennej znajdzie się ocet, który posłuży ci do precyzyjnego wyczyszczenia całej kuchenki gazowej. Środek ten usuwa skutecznie nieprzyjemne zapachy spalenizny i zalegający osad oraz tłuszcz. Ponadto to środek antybakteryjny, który w kuchni jest szczególnie potrzebny ze względu na przygotowywanie w niej posiłków.

Mieszankę przygotujesz szybko i prosto, zaopatrz się tylko w butelkę z atomizerem oraz wodę, a także ocet. Do spryskiwacza wlej wodę oraz pół szklanki octu i delikatnie potrząśnij butelką, by składniki dobrze się wymieszały. Następnie spryskaj zawartością całą powierzchnię kuchenki i pozostaw specyfik na kwadrans, aby mogła rozpuścić zabrudzenia. Usuń wilgotną szmatką resztki jedzenia, a następnie wyszoruj całe urządzenie nie pomijając także palników. Na koniec ręcznikami papierowymi wytrzyj dokładnie całą kuchenkę do sucha i gotowe!

Pranie w pieprzu i aspirynie? To nie żart!Interia.tv

Wosk od karoserii: Czysta i lśniąca kuchenka

Dość nietypowa propozycja to wykorzystanie wosku od karoserii w przypadku szorowania kuchenki gazowej. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to środek czyszczący i na początku trzeba dokładnie wyczyścić kuchenkę z brudu. Wosk natomiast sprawi, że twoja kuchnia będzie lśniąca oraz zabezpieczona przed rysami i innymi mechanicznymi uszkodzeniami.

Ponadto tłuszcz i resztki jedzenia będą łatwiejsze do usunięcia dzięki warstwie tego produktu. Na czystą i zimną kuchenkę nałóż warstwę wosku zgodnie z zaleceniami producenta. Efekty będą widoczne przez około dwa tygodnie, potem czynność tę należy powtórzyć od początku. Wosk do karoserii samochodowej nadaje się do każdego rodzaju kuchenki, zarówno tej wykonanej z metalu czy ceramicznej.

Soda oczyszczona w walce z tłuszczem

Soda oczyszczona ma działanie lekko żrące, dlatego bez trudu poradzi sobie z brudną kuchenką gazową
Soda oczyszczona ma działanie lekko żrące, dlatego bez trudu poradzi sobie z brudną kuchenką gazową123RF/PICSEL

Soda oczyszczona nie ma sobie równych i można ją wykorzystać na wiele sposobów, między innymi do dokładnego wyczyszczenia powierzchni zatłuszczonej kuchenki gazowej. To środek o właściwościach lekko żrących, który poradzi sobie z każdego rodzaju zabrudzeniami. Sodę możesz stosować do każdego wszystkich powierzchni, oprócz stali szlachetniej.

Aby przyrządzić roztwór, do małej miseczki nalej ciepłą wodę i dodaj trzy łyżki sody oczyszczonej. Następnie rozprowadź mieszankę po całej powierzchni i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie wyczyść urządzenie wilgotną gąbką i wysusz je ręcznikami papierowymi.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas