Jak pozbyć się rybików? Oto sposoby

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu natknął się na rybiki. Te małe owady, których znakiem charakterystycznym są długie czułki, najczęściej na swój azyl wybierają ciepłe pomieszczenia o dużej wilgotności. Stronią od światła, dlatego zwykle można je dostrzec w zakamarkach kuchni i łazienek. Są wyjątkowo odporne i potrafią przetrwać bez pokarmu nawet rok. Czy obecność rybików w łazience lub kuchni powinna nas zaniepokoić? A jeśli tak, to jak się ich skutecznie pozbyć domowymi sposobami? Podpowiadamy.

Jak pozbyć się rybików?
Jak pozbyć się rybików?©123RF/PICSEL

Co najbardziej lubią rybiki?

Rybiki żywią się naskórkiem
©123RF/PICSEL

Rybiki pojawiają się wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgoć i dosyć wysokie temperatury. Na miejsce swojego bytowania zwykle wybierają łazienkę lub kuchnię, bo właśnie tam znajdują to, co lubią najbardziej. Żywią się skrobią, ale nie pogardzą również martwym naskórkiem, włosami, pleśnią czy celulozą. Chętnie podgryzają papier toaletowy, książki, dokumenty, a nawet włókna, z których wykonane są dywany lub chodniki.

Jak wypędzić rybiki z łazienki?

Pozbycie się z rybików z łazienki to zadanie niełatwe, ale nie niemożliwe. Pierwszy krok w walce z nimi to obniżenie temperatury. Jeśli srebrzyki pojawiły się w łazience, należy w niej codziennie wietrzyć, a zwłaszcza po każdej kąpieli. Warto też sprawdzić i udrożnić wentylację oraz uszczelnić wszystkie szpary i zakamarki, gdzie zwykle się chowają. Pomocne może być również zamontowanie wentylatora i specjalnych pochłaniaczy wilgoci. Batalię z rybikami wzmocni także regularne sprzątanie, zwłaszcza kącików, w których gromadzi się pleśń, grzyby i resztki naskórka. Najlepiej postawić na minimalizm i tym samym ograniczyć ilość kryjówek srebrzyków.

Boraks - superbroń na rybiki

Pomoże boraks
©123RF/PICSEL

Zanim w walce z rybikami sięgniemy po silne środki chemiczne, warto przetestować domowe, mniej lub bardziej naturalne metody. Jedną z nich jest mieszanka stworzona na bazie cukru pudru oraz boraksu w proporcji 1:1. Zamiast boraksu w połączeniu z cukrem można także użyć borasolu, który jest dostępny w aptece. Gotowy preparat należy rozsypać na papierowych tackach i umieścić w miejscach, gdzie najczęściej chowają się rybiki.

Pokonaj rybiki zapachem

Rybiki - podobnie jak inne insekty - mają swoje znienawidzone aromaty. Szczególnie nienawidzą zapachu lawendy, wanilii czy olejku cytrynowego. Wystarczy dodać kilka kropel wybranego aromatu do wody, przelać do butelki i rozpylić w miejscach pojawiania się rybików. Już po kilku dniach niechciani lokatorzy powinni zniknąć.

Słodka pułapka na rybiki

Skuteczną pułapką na rybiki może okazać się także papierowa tacka posmarowana odrobiną miodu. Pozostawiona w łazience z pewnością przyciągnie i unieszkodliwi rybiki. "Słodkie" pułapki należy wymieniać raz na kilka dni.

Szklana pułapka, która przyciągnie rybiki

Na rybiki pomoże lep
©123RF/PICSEL

Rybiki można również złapać do szklanej pułapki. Wykonanie jej jest bardzo proste. Potrzebne będą słoik, kawałek chropowatego materiału (przykładowo taśmy) i trochę cukru. Słoik należy okleić materiałem, a do środka wsypać cukier i gotowe. Pułapkę trzeba umieścić na podłodze w łazience. Dzięki chropowatej powierzchni rybiki z łatwością wejdą do słoika, ale już nigdy z niego nie wyjdą. Cukier zadziała natomiast jako przynęta.

Lepy i aerozole

Do wytępienia rybików można wykorzystać także specjalne pułapki, które dostępne są w sklepach. Dużą popularnością cieszą się lepy, które można umieścić w łazience albo specyfiki w postaci różnych aerozoli. Pytanie tylko, na ile okażą się skuteczne. Warto pamiętać, że rybiki są owadami pełzającymi, dlatego rozpylanie preparatów w przypadku rybików, to jak walka z wiatrakami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas