Jak pozbyć się sierści pupila? Poznaj skuteczne rozwiązania

Właściciele pupili doskonale znają problem sierści, plątającej się po całym domu. Są wśród nas alergicy, dla których jest to wyjątkowo dokuczliwe. Na rynku dostępne są różne akcesoria, pozwalające na pozbycie się futra zwierząt z mebli. Trzeba też znaleźć przyczynę i zadbać o dobrą formę zwierzęcia. Poniżej podpowiadamy, jakie rozwiązania są najlepsze.

Usuwanie sierści po pupilu jeszcze nigdy nie było tak proste
Usuwanie sierści po pupilu jeszcze nigdy nie było tak proste123RF/PICSEL

  • Sierść kota czy psa można usunąć szybko za pomocą taśmy klejącej lub szczotki ryżowej.
  • By zredukować wypadanie sierści u pupila, wyczesuj go regularnie i zadbaj o zbilansowaną dietę.
  • Do prania zmechaconej odzieży użyj specjalnych kulek z rzepami. 

Rolka z taśmą samoprzylepną

Pierwszą opcją jest rolka samoprzylepna, która pozwoli szybko usunąć sierść z koca czy kanapy. Na rolce umieszczony jest lep, zbierający futerko. W ten sposób wyczyścisz też ubrania czy tapicerkę samochodową. Dodatkowo taśma samoprzylepna zmieści się w podręcznej torbie. Jednym minusem tego gadżetu jest to, że szybko się zużywa i trzeba wymienić listek na nowy.  Jeśli nie masz takiego sprzętu pod ręką, wykorzystaj zwykłą taśmę klejącą. Metoda ta średnio sprawdzi się w przypadku małych i twardych włosów.

Szczotka typu furminator

Dbaj o regularne wyczesywanie puplia
Dbaj o regularne wyczesywanie puplia123RF/PICSEL

W sklepach zoologicznych dostępne są szczotki typu furminator. Warto wykorzystać go również do usuwania futra z mebli. Gadżetem tym bez problemu wyczyścisz kanapę czy fotel, na którym zalega dużo sierści. Pamiętaj jednak, by robić to w delikatny sposób. Furminator ma ostro zakończone ząbki, które mogą zniszczyć obicie mebli. Zadbaj też systematyczne czesanie zwierzęcia. W ten sposób pozbędziesz się starego podszerstka. Kluczowa jest dieta pupila, która musi być odpowiednio zbilansowana. Dzięki temu sierść będzie wypadać w znacznie mniejszych ilościach.

Gumowe sprzęty do sprzątania

Do sprzątania wszelkich powierzchni w domu, idealnie sprawdzą się gumowe gadżety. Szczotka z grubym włosiem nie poradzi sobie z dużą ilością sierści. Ta z tekstylnym wykończeniem nada się do sprzątania podłóg i dywanów, a także wykładzin. Myjką do okien natomiast szybko usuniesz sierść z siedzeń w samochodzie. Warto też wykorzystać patent z gumową rękawicą i wodą. Postępuj krok po kroku.

  1. Kiedy nałożysz gumowe rękawiczki na dłonie, delikatnie zwilż je wodą.
  2. Następnie przetrzyj nimi powierzchnie, na których znajduje się sierść i przepłucz pod bieżącą wodą. Uważaj, by nie zatkać odpływu. Kulki futra bezpieczniej będzie wyrzucić do kosza.
  3. Czynność powtarzaj tyle razy, aż sierść całkowicie zniknie z czyszczonej powierzchni. By sobie pomóc, zwilż brudne meble wodą znajdującą się w butelce z atomizerem.

Kulki do prania

Jeśli często nosisz swojego pupila na rękach, na odzieży zostaje sierść. Często samo zastosowanie detergentów piorących nie wystarcza. Dodatkowo warto użyć specjalnych kulek do prania. Na czym polega ich fenomen? Mianowicie są one pokryte rzepami, które pozwalają im na złapanie włosów i sierści. Dodatkowym plusem jest to, że użycie tego gadżetu zapobiegnie zatkaniu odpływu w pralce. Wystarczy, że włożysz je do bębna z brudnym praniem i włączysz odpowiedni cykl.

Szczotka ryżowa

Naszą ostatnią propozycją jest szczotka ryżowa, której włosie pozwala na precyzyjne usunięcie sierści. Trzeba z nią jednak postępować ostrożnie, gdyż jej struktura jest ostra i może wyrządzić sporo szkód. Dlatego, jeśli sofa lub fotel wykonane są z delikatnego materiału, odpuść sobie tę metodę. Lepiej patent ten wykorzystać do szorowania dywanów i wykładzin.

  1. Do miski nalej letnią wodę i dodaj płatki mydlane (proporcje 2:1). Zamocz szczotkę w przygotowanej mieszance i lekko strzepnij, by pozbyć się nadmiaru wody.
  2. Mocnym ruchem umyj całą zabrudzoną powierzchnię. Co jakiś czas przepłucz szczotkę w mieszance i usuń z niej sierść. By nie uszkodzić skóry dłoni, użyj gumowych rękawiczek.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas