Jak pozbyć się zapachu wilgoci?

Spośród wszystkich zapachów, jakie możemy znaleźć w domu, z pewnością zapach stęchlizny należy do najgorszych. I niestety jest również powszechny. Czai się w ciemnych, wilgotnych kątach twojego domu. Jeśli szukasz szybkiego sposobu na jego usunięcie, to musisz wiedzieć, że taki nie istnieje. Zapach wilgoci może rozwinąć się dosłownie w ciągu nocy, szczególnie jeśli na zewnątrz jest wilgotno i duszno. Pozbycie się tego zapachu - i pewność, że nie powróci – to ciągły wysiłek. Na szczęście jednak nie jest to wysiłek zbyt duży. Jeśli zidentyfikujesz źródło zapachu, możesz się pozbyć go dość łatwo i jedynie przy użyciu produktów, które znajdziemy w większości spiżarni. Najtrudniej jest jednak właśnie znaleźć to źródło. Reszta? Wytrwałość.

Jak pozbyć się zapachu wilgoci?
Jak pozbyć się zapachu wilgoci?© Photogenica

Znaleźć i zniszczyć

Wilgoć w domu
© Photogenica

Pierwszym krokiem w pozbyciu się zapachu wilgoci jest znalezienie źródła problemu. Usuń przeszkody stojące na drodze twoich poszukiwań. W łazience oznacza to odsłonięcie zasłony prysznicowej i odsunięcie kosmetyków, które być może zasłaniają ci widok na powstającą pleśń (na fugach lub brodziku). W piwnicy spakuj stare gazety, kartony i pojemniki jednorazowe. Zwróć uwagę na powierzchnie narażone na wilgoć.

Działanie wybielacza

Wybielacz na grzyba
© Photogenica

Jeśli dałaś radę odnaleźć miejsce, w którym zbiera się wilgoć, oznacza to, że możesz zastosować działanie miejscowe, bez czyszczenia całego pokoju. Jednak jeśli przeszukałaś całe pomieszczenie, ale nie znalazłaś żadnego konkretnego miejsca, w którym by się kumulowała wilgoć, będziesz musiała zastosować całościową akcję.

W dużym wiadrze zmieszaj 1 część wybielacza i 4 części wody. Wyszczotkuj wszystkie ściany i podłogę taką mieszanką , a następnie spłucz pozostały na powierzchniach wybielacz.

Odśwież tkaniny

Wilgoć zapach stęchlizny
© Photogenica

Wyszorowanie ścian i podłóg niekoniecznie oznacza, że pozbyliśmy się wilgoci. Nierzadko jej zapach unosi się też z materiałów takich jak ręczniki czy buty sportowe. Czy rzeczy, które mają zapach wilgoci, można prać w pralce? Jeśli mamy zamiar to zrobić, należy najpierw namoczyć je w roztworze wybielacza na około 30 minut. Po wypłukaniu można nastawić je na normalny program prania.

I nigdy nie wracaj!

Osuszacze powietrza
© Photogenica

Oczywiście najlepszym sposobem na pozbycie się zapachu wilgoci jest zapobieganie jej rozwojowi. Arsenał narzędzi może pomóc ci w tym, aby twoje mieszkanie było suche, czyste i wolne od wilgoci:

Zainstaluj osuszacze w problematycznych miejscach; jeśli powietrze ma niską wilgotność, wilgoć nie rozwija się.

Wentylatory na suficie pomagają w osuszaniu powietrza i dobrze spełniają swoją rolę w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnia czy pralnia.

Soda oczyszczona na wilgoć
© Photogenica

Skuteczne w zwalczaniu zapachu wilgoci są również takie środki jak soda oczyszczona, brykiet węglowy czy żwirek dla kota. Wypełnij duży pojemnik do połowy wybranym środkiem i pozostaw w pomieszczeniu, gdzie czuć wilgoć. Poczekaj na jego magiczne działanie, a po około miesiącu wymień.

Regularne sprawdzanie i używanie co jakiś czas środków domowych można pozbyć się znienawidzonego zapachu wilgoci. Co ważniejsze, pozbywamy się również w ten sposób niebezpiecznej dla zdrowia pleśni, która powoduje ten zapach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas