Jak pozbyć się ziemiórek?

Ziemiórki to małe owady, które z pozoru przypominają muszki owocówki. Łatwo je rozpoznać: charakteryzują się małym i smukłym ciałem (od dwóch do czterech mm długości) oraz skrzydełkami. Choć dorosłe osobniki nie są groźne, to jego larwy stanowią ogromne zagrożenie dla obecnych w domu roślin doniczkowych. Są one większe, osiągają nawet siedmiu mm długości, przeźroczyste z ciemniejszą główką. Żerują w wilgotnej glebie, w której mają pod dostatkiem pożywienia w postaci materii organicznej. Niestety mogą również niszczyć korzenie roślin oraz sprawić, że będą bardziej podatne na choroby grzybicze. Dlatego jeśli je zauważyłeś, trzeba szybko się ich pozbyć. W jaki sposób? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Ziemiórka
Ziemiórka ©123RF/PICSEL

Jak rozpoznać ziemiórki?

Usychanie rośliny
©123RF/PICSEL

Dorosłe ziemiórki fruwają w pobliżu roślin doniczkowych. W wilgotnej ziemi składają jaja, z których po kilku dniach wykluwają się larwy dostrzegalne gołym okiem. Roślina zaatakowana przez szkodniki żółknie oraz brązowieje z powodu niemożności pobierania wody przez uszkodzone korzenie. W takim wypadku szybciej dochodzi do jej usychania oraz zamierania.

Jak pozbyć się ziemiórek?

Woda z kurkumą
©123RF/PICSEL

Najprostszym sposobem jest przesuszenie rośliny, w której występują ziemiórki. Niestety, nie każdy okaz może bez problemu znieść taki zabieg, szczególnie młody. Należy pamiętać, aby zainfekowaną roślinę przenieść i odseparować od pozostałych, by nie opanowały ich dorosłe osobniki. Można również nabyć w sklepach ogrodniczych specjalne lepy, które - po umieszczeniu w doniczce, wabią ziemiórki.

Domowa pułapka na owady

W łatwy sposób można stworzyć pułapkę na ziemiórki. Wystarczy dwie łyżki octu jabłkowego wymieszać z połową szklanki wody, kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń oraz łyżeczką kurkumy. Zapach jabłek oraz żółty kolor zwabią owady, które utopią się w powstałej mieszance. Najlepiej przygotować kilka pułapek i umieścić je w pobliżu doniczek z roślinami.

Jak usunąć larwy?

Czosnek
©123RF/PICSEL

Powyższe metody działają jedynie na dorosłe osobniki, jednak należy również pozbyć się żerujących w ziemi larw. Nie można ich odłowić samodzielnie, dlatego warto przygotować ekologiczną trutkę: posiekać lub rozgnieść kilka ząbków czosnku, a następnie zalać je litrem wody. Całość należy odstawić na dobę, a następnie powstałą mieszanką podlewać ziemię w doniczkach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas