Jak prać kolorowe ubrania?

Pranie kolorowych tkanin może okazać się niełatwym zadaniem, szczególnie, gdy robimy to po raz pierwszy. Jeśli zastosujemy nieodpowiednie specyfiki i program prania lub włożymy kolorowe materiały do jasnych ubrań, możemy niemiło się zaskoczyć. W jaki sposób zatem prać kolorową odzież, by była miękka w dotyku, a jej barwa pięknie się prezentowała? Podpowiadamy.

article cover
©123RF/PICSEL

Jedwab

©123RF/PICSEL

Jedwab, zarówno ten naturalny, jak i sztuczny, należy prać w letniej wodzie z rozgotowanym mydłem, w płatkach mydlanych lub w specjalnych płynach. Jeśli obawiamy się, że kolory mogą "puścić", należy moczyć odzież przed praniem około godziny w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Następnie pierzemy jedwab i płuczemy.

Firanki

©123RF/PICSEL

Firanki z cienkiego materiału, rzadkiego lnu, stylonu lub nylonu nie należy prać w pralce. Na początek trzepiemy je z kurzu, moczymy przez kilka godzin w chłodnej wodzie z dodatkiem proszku wybielającego, następnie delikatnie wygniatamy, a na koniec płuczemy tak długo, aż woda będzie zupełnie czysta. Jeśli chcemy usztywnić firanki, możemy użyć krochmalu.

Bielizna

©123RF/PICSEL

Jeśli chodzi o kolorową bieliznę, na początku należy ją wymoczyć krótko przed. Następnie pierzemy ją, używając delikatnych środków do prania oraz włączając program z niską temperaturą i małymi obrotami wirówki.

Delikatne materiały

Jeśli chcemy wyprać odzież z delikatnych materiałów: koszule, obrusy, fartuszki, etc., wymoczmy je przed praniem około godzinę w letniej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Następnie pierzemy w miękkiej wodzie i płuczemy kilkakrotnie.

Odzież wełniana

Odzież wełniana jest wymagająca, jeśli chodzi o pranie. Warto pamiętać, że każdą rzecz należy prać osobno, zachowując ostrożność i ściśle przestrzegając informacji podanych na metce. Wełniane tkaniny oraz dzianiny najlepiej prać w letniej wodzie z dodatkiem płynu do prania. Na początku pierzemy jasne, później ciemne wełny, najpierw mniej, później silnie zabrudzone.

Podczas prania wełnianych wyrobów nie należy ich pocierać, wyżynać i ciągnąć, lecz wyłącznie delikatnie wygniatać. Silne zabrudzone miejsca pierzemy, używając do tego gąbki. Do płukania używamy wody o takiej samej temperaturze jak do prania. Do ostatniego płukania octu, aby kolory nie straciły świeżości.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas