Jak prać, suszyć i prasować jedwab?

Nietrudno się domyślić, że z tkaninami jedwabnymi trzeba obchodzić się wyjątkowo delikatnie. Oczywiście, jeśli chcemy cieszyć się ich nieskazitelnym pięknem i miękkością możliwie jak najdłużej. Zarówno pranie, czyszczenie, suszenie, prasowanie czy nawet przechowywanie wymaga zastosowania się do kilku kluczowych zasad. Jakich konkretnie? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

article cover
©123RF/PICSEL

Kilka słów o jedwabiu

©123RF/PICSEL

Na początek kilka słów o samym jedwabiu. Surowcem tkaniny są włókna białkowe pochodzące z kokonów jedwabnika. Można śmiało powiedzieć, że ta szlachetna tkanina spaja w sobie sprzeczności. Z jednej strony cechuje ją niebywała delikatność, a z drugiej - wytrzymałość. Jej walory estetyczne docenili zarówno przedstawiciele branży odzieżowej jak i eksperci od aranżacji wnętrz. Oczywiście, najczęściej wykorzystywana jest przez tych pierwszych.

Jak prać ubrania z jedwabiu?

Przede wszystkim należy trzymać się zasady, że w przypadku tkanin wykonanych z jedwabiu optymalnym rozwiązaniem jest pranie ręczne. Delikatna struktura materiału sprawia, że może uszkodzić go automatyczne oczyszczanie nawet bardzo delikatnym programem.

Jakich środków używać do prania jedwabiu?

Tradycyjne środki mogą uszkodzić delikatne tkaniny wykonane z jedwabiu, dlatego przy okazji ich prania albo sięgaj po specjalnie przeznaczone do tego preparaty, albo użyj szamponu przeznaczonego do pielęgnacji włosów lub płatków mydlanych. Dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie niewielkiej ilości octu, soku z cytryny lub soli. Wystarczy wsypać odrobinę do wody. Ocet dodatkowo ożywi kolory naszych tkanin. Po zastosowaniu tego rodzaju płukanki należy oczywiście ponownie oczyścić jedwabne tkaniny w czystej i koniecznie ciepłej wodzie.

Jaka temperatura jest odpowiednia dla jedwabiu?

©123RF/PICSEL

Pamiętaj, żeby w przypadku jedwabnych tkanin zadbać o odpowiednią temperaturę prania. Woda nie powinna być pod żadnym pozorem gorąca, ani też zbyt zimna. Ubrań wykonanych z jedwabiu nie powinno się też wcześniej namaczać. Materiał może stracić swoją elastyczność i delikatną miękkość.

Jak wybielić jedwab?

Przy wybielaniu tkanin wykonanych z jedwabiu, podobnie jak przy praniu, trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Dobrym i jednocześnie bezpiecznym rozwiązaniem jest zamoczenie ubrań w mleku. Dzięki temu prostemu zabiegowi ubrania nie pożółkną. Podobny efekt uzyskamy używając do naturalnego wybielania płatków mydlanych. Niektóre panie domu sugerują, żeby do wybielania tkanin z jedwabiu użyć wody utlenionej. Ta metoda generuje jednak spore ryzyko, dlatego warto wypróbować te znacznie mniej inwazyjne.

Jak suszyć jedwab?

©123RF/PICSEL

Tkanin wykonanych z jedwabiu - jak zresztą nietrudno się domyślić - nie wolno suszyć na intensywnym słońcu. Zanim powiesimy je na suszarce, powinniśmy je starannie odsączyć z nadmiaru wody. Jak to zrobić? Wystarczy zawinąć jedwabną bluzkę czy szalik we frotowy ręcznik i chwilę odczekać. Frota powinna "odciągnąć" nadmiar wody z jedwabiu.

Jak prasować jedwab?

Jeśli nie chcemy uszkodzić subtelnych tkanin wykonanych z jedwabiu i jednocześnie uniknąć tworzenia się na nich mało efektownych błyszczących śladów, najbezpieczniej prasować je na lewej stronie i na możliwie najniższej temperaturze.

Jak przechowywać jedwab?

Delikatna struktura jedwabiu generuje też odpowiednie potrzeby i warunki dotyczące przechowywania uszytych z niego tkanin. Aby uniknąć niechcianych zagnieceń, najlepiej umieszczać je na wieszakach i trzymać w pokrowcach. Składanie i układanie na półkach tylko im zaszkodzi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas