Jak prawidłowo pielęgnować dracenę obrzeżoną?

Dracena to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, podobnie jak fikus czy storczyki. Jej przeróżne gatunki spotkamy w wielu polskich domach. Dracenę cechują długie i wąskie liście, które w skupisku przypominają gęstą grzywę lub zielony pióropusz. To bardzo wytrzymały kwiat, który pięknie ozdobi każde wnętrze, pod warunkiem, że prawidłowo o niego zadbamy. Sprawdźmy, jak pielęgnować najpopularniejszy gatunek tej rośliny - dracenę obrzeżoną, by zdrowo rosła i prezentowała się efektownie.

article cover
©123RF/PICSEL

Co warto wiedzieć o dracenie obrzeżonej?

©123RF/PICSEL

Dracena obrzeżona to zdecydowanie najpopularniejszy z gatunków draceny. Ma bardzo cienkie i długie liście, które zakończone są ostrymi szpicami. W skupisku przypominają one grzywę lub pióropusz. Kolor liści zazwyczaj jest zielony, choć zdarza się, że na ich brzegach pojawiają się czerwone paski, które są dla kwiatu piękną ozdobą.

Dracena nie należy do kwiatów szybko rosnących, ale prawidłowo pielęgnowana po kilku latach może osiągnąć naprawdę spore rozmiary. Jaki jest sekret jej pielęgnacji?

Pielęgnacja draceny - najważniejsze zasady

©123RF/PICSEL

Pielęgnacja draceny obrzeżonej nie jest skomplikowana. Nie sprawi ona kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. Klucz to: prawidłowe podlewanie, regularne przesadzanie i nawożenie kwiatu odpowiednimi specyfikami.

Miejsce

Zacznijmy od kwestii miejsca, w którym dracena obrzeżona czuje się najlepiej. Otóż, sprzyjają jej stanowiska jasne, ale niebezpośrednio nasłonecznione. Najlepiej stawiać ją zatem na wschodnich lub zachodnich parapetach, na których światło jest rozproszone. Kwiat złapie wtedy potrzebną ilość promieni słonecznych, ale nie zostanie przegrzany i przesuszony.

Temperatura

Draceny potrzebują również odpowiedniej temperatury. Nie lubią zimna, zatem nie powinna ona spadać poniżej 13 stopni Celsjusza. Latem najlepiej rosną przy około 22 stopniach.

Podlewanie

©123RF/PICSEL

Częstotliwość podlewania draceny zależna jest od pory roku. Latem kwiat potrzebuje regularnego nawadniania. Jego podłoże powinno być wówczas ciągle wilgotne. Zimą wystarczy podlewać dracenę raz w tygodniu lub gdy ziemia jest ewidentnie przesuszona. Pamiętajmy jednak, by nie przelewać rośliny. Nadmierna wilgoć może doprowadzić do zgnicia korzeni i obumarcia kwiatu. Dracenę najlepiej podlewać przefiltrowaną i odstaną wodą. Kamień szczególnie jej nie służy.

Warto wiedzieć, że draceny bardzo dobrze reagują również na zraszanie. Ta metoda pielęgnacji sprawdzi się szczególnie latem, gdy na zewnątrz jest ciepło. Dzięki temu zapewnimy roślinie potrzebną wilgoć.

Podłoże i przesadzanie

Dracena obrzeżona lubi podłoże przepuszczalne. Tego rodzaju ziemię kupimy w większości sklepów ogrodowych. Na opakowaniu wśród wymienionych kwiatów, do których nadaje się taka mieszanka, powinna znajdować się również dracena. Jeśli zasadzimy roślinę w gęstej ziemi, jej korzenie mogą zacząć gnić. Dracenę należy przesadzać co rok lub co dwa lata.

Nawożenie

Praktycznie każdy gatunek draceny potrzebuje regularnego nawożenia. Należy robić to co dwa tygodnie używając uniwersalnego nawozu do roślin ozdobnych, który uodparnia kwiaty na choroby i przyspiesza ich wzrost. Choroby atakują dracenę głównie na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, dlatego tak ważne jest stosowanie się do powyższych zasad.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas