Reklama

Jak przedłużyć trwałość choinki?

Drzewko świąteczne to jeden z najpiękniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Jeśli decydujemy się na żywą choinkę, z pewnością pragniemy, by przetrwała jak najdłużej. Jednak, prawidłowe dbanie o drzewko świąteczne może okazać się wyzwaniem. Podpowiadamy zatem, co zrobić, by nasza choinka przetrwała nie tylko święta.

Pielęgnacja drzewka świątecznego różni się w zależności od tego, czy jest to drzewko z systemem korzeniowym, czy bez. Zacznijmy od tej drugiej opcji.

Drzewko bez systemu korzeniowego

Choinka bez systemu korzeniowego powinna stać w chłodnym pomieszczeniu (oczywiście pod warunkiem, że w naszym domu czy mieszkaniu takowe się znajduje). Dzięki temu ograniczamy przebieg procesów życiowych drzewka, a konkretnie oddychanie i transpirację. Takie drzewko należy ustawić jak najdalej do źródła ciepła. Choinkę należy umocować w stojaku, do którego można wlewać wodę.

Reklama

Jeszcze inną opcją jest wstawienie drzewka do pojemnika z mokrym piaskiem. Warto pamiętać, że choinki z dostępem do wody można przetrzymywać do trzech tygodni, z kolei te bez wody od siedmiu do 10 dni. Jeśli stawiamy choinkę w stojaku bez wody, warto ustawić pod nim pojemniki z wodą. Dzięki temu zwiększymy wilgotność powietrza wokół rośliny, ponieważ będzie ona parować. Innym sposobem na zachowanie wilgotności wokół choinki jest zraszanie jej wodą. Pamiętajmy, że drzewko, które nie ma dostępu do wody szybko schnie i zrzuca liście.

Pielęgnacja drzewka z systemem korzeniowym

Jeśli decydujemy się na drzewko z systemem korzeniowym, koniecznie zwróćmy uwagę na jakość tego systemu. Korzenie powinny przerastać bryłę. Dlaczego należy na to zwracać uwagę? Ponieważ niektórzy plantatorzy wykopują drzewka około dwa, trzy tygodnie przed sprzedażą i sadzą je do doniczek. Warto wiedzieć, że takie drzewka mają zazwyczaj uszkodzony system korzeniowy i nie zdążą przerosnąć bryły korzeniowej. Przeniesione do mieszkań po pewnym czasie zasychają i giną.

Drzewko, które zamierzamy wsadzić do ziemi, powinno mieć wszystkie pędy i gałęzie oraz niezaschnięte igły jednolitej barwy. Doniczkę należy stawiać z dala od urządzeń grzewczych. Pielęgnacja drzewka z systemem korzeniowym polega na systematycznym podlewaniu go. Choinka powinna stać w ciepłym pomieszczeniu możliwie jak najkrócej (od siedmiu do 10 dni).

Warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia

Jeżeli nasze drzewko stoi już w odpowiednim miejscu i jest ubrane, pamiętajmy by regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym się znajduje. Wystarczy codziennie uchylić okno na kilka minut.

Unikajmy dotykania choinki

Pamiętajmy również o tym, by jak najrzadziej dotykać drzewka świątecznego. Dzięki temu przetrwa znacznie dłużej i będzie zrzucać mniej igieł. Warto uczulić na to również nasze dzieci, które uwielbiają ściągać bombki z choinki i bawić się jego gałązkami. Im rzadziej będziemy dotykać choinki, tym mniej igieł będzie na podłodze, a w konsekwencji drzewko przetrwa dłużej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choinka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama