Jak przenieść komórkę do innej sieci?
Dowiedz się, na jakich zasadach możesz zachować dotychczasowy numer telefonu.
– Chciałabym go zmienić. Jak to zrobić? – zapytała.
– Jeśli kończy się pani umowa terminowa, wystarczy, że złoży pani u operatora jej wypowiedzenie. Należy to zrobić zgodnie z terminem wypowiedzenia zawartym w umowie lub regulaminie.
– Czy muszę złożyć to na piśmie?
– Tak, i proszę zadbać o potwierdzenie przyjęcia wypowiedzenia. Następnie może pani zawrzeć umowę z nowym operatorem.
– Czy mogę zachować stary numer?
– Tak. Jeśli chce pani przenieść numer telefonu do nowego operatora, musi pani wystąpić o to do niego z pisemnym wnioskiem. Taki wniosek znajdzie pani w punkcie obsługi klienta lub na stronie internetowej.
– A gdy będę chciała rozwiązać umowę z obecnym operatorem przed terminem?
– Wówczas do wniosku dołącza pani oświadczenie, że jest pani świadoma konsekwencji z tego wynikających. Może być bowiem na panią nałożona opłata.
– Czy muszę to wszystko sama załatwiać?
– Może pani upoważnić nowego operatora do wszystkich działań, związanych z przeniesieniem numeru. A więc również do wypowiedzenia w pani imieniu umowy z dotychczasowym dostawcą usług. Musi pani wówczas do wniosku dołączyć pełnomocnictwo.
– Czy będę musiała za to zapłacić?
– Nie. Przeniesienie przydzielonego numeru jest bezpłatne.
– Od kiedy mogę zawrzeć nową umowę?
– Po rozpatrzeniu wniosku przez operatora (patrz ramka). Termin rozpoczęcia świadczenia usług powinien być zgodny z terminem rozwiązania obecnej umowy. W tym samym dniu zostanie też przeniesiony numer. Przerwa nie może być dłuższa niż 3 h w porze nocnej – chyba że wyrazi na to pani zgodę.
par. 10–15 rozp. ministra infrastruktury z 16.12.2010 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych
PORAD UDZIELA Izabela Rogowska mgr ekonomii, absolwent Studium Prawa Handlowego