Jak przesadzić monsterę?
Wiosna to czas, kiedy większą troską należy otoczyć nasze doniczkowe rośliny. Większość z nich wymaga - właśnie wtedy - przesadzania, które pozwala im na lepszy wzrost i start we wkraczający okres wegetacyjny. Nie inaczej jest z monsterą, która bujnie i wdzięcznie prezentuje się w naszych domach. Zabieg nie jest skomplikowany, ale trzeba wiedzieć, jak go przeprowadzić poprawnie. Jak przesadzić monsterę? Garść wskazówek znajdziesz poniżej.
Kiedy monsterę należy przesadzić?
Przesadzanie monstery uzależnione jest od jej wielkości. Roślina, która ma mniej niż metr wysokości, powinna mieć zmienianą doniczkę raz na dwa lata. Starsze i bardziej okazałe monstery zdecydowanie rzadziej: raz na kilka lat w zupełności wystarczy. Jeśli chcemy przesadzić monsterę, wystarczy kupić nową doniczkę z dziurami odpływowymi, ale nie większą niż jeden rozmiar.
Polecamy także: Jak zrobić domowy nawóz do skrzydłokwiatu?
Sięgnij po ziemię dla monstery!
Jeśli mamy już doniczkę i chcemy zabrać się za przesadzanie monstery, warto wybrać dla niej jak najlepsze podłoże. Idealnie byłoby, gdyby zaopatrzyć się w torf, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po zwykłą ziemię uniwersalną. Niezależnie od wyboru gleby, trzeba wiedzieć, że system korzeniowy jest zwarty, więc można ją rozluźnić. Czym? Wystarczy odrobina piasku albo perlitu wymieszana z podłożem.
Uważaj na korzenie powietrzne!
Wiele osób żywo zastanawia się, do czego służą korzenie powietrzne. One są niezbędne do tego, aby roślina miała dodatkową porcję pobieranej wilgoci albo gazów zawartych w powietrzu. Jeśli nasza monstera ma pokaźne korzenie powietrzne, a nie wiemy, co z nimi zrobić, można je umieścić w taki sposób, aby jej końce znalazły się w ziemi. Ten sprytny zabieg sprawi, że monstera będzie miała więcej możliwości pobierania cennych składników mineralnych wprost z gleby, co może zaprocentować jej bujniejszym wzrostem.
Może cię zainteresuje: Jak wyhodować storczyka z nasion? Poradnik krok po kroku
Co zrobić z dużymi egzemplarzami?
Każdy, kto widział monsterę, wie, że po kilku latach może osiągnąć pokaźne rozmiary: silne i grube łodygi utrzymujące ogromne liście rosną najczęściej w bardzo dużej i ciężkiej doniczce. Starsze egzemplarze nie potrzebują całkowitej wymiany ziemi i doniczki, co i tak byłoby karkołomnym zadaniem. Dlatego przesadzanie dużych monster wymaga zastosowania innej metody! Wystarczy wymienić wyłącznie kilkucentymetrową warstwę wierzchnią podłoża. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to fakt, że korzenie muszą być przykryte dokładnie nową ziemią.
Sprawdź także:
Jak rozmnożyć pieniążka?