Jak przesadzić storczyka?

Storczyki, to jedne z tych roślin, które niewielkim nakładem pracy świetnie się prezentują, zdobiąc mieszkanie pięknymi kwiatami. Ale – tak samo, jak w przypadku innych gatunków – trzeba je raz na jakiś czas przesadzić. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, które trzeba obalić, ponieważ tylko wtedy storczyk będzie piękny i zdrowy przez wiele lat. Jak przesadzić storczyka? Na to i inne pytania znajdziemy odpowiedź poniżej.

Czy trzeba przesadzać storczyka? Jest to czasem bardzo potrzebne!
Czy trzeba przesadzać storczyka? Jest to czasem bardzo potrzebne!123RF/PICSEL

Czy trzeba przesadzać storczyka?

Na temat konieczności przesadzania storczyka narosło wiele mitów. Jednym z nich jest ten, że storczyka nie trzeba przesadzać. Oczywiście, jest to błędne myślenie, ponieważ to może uchronić naszą roślinę przed chorobami. Poza tym zmiana podłoża to doskonały moment na sprawdzenie korzeni i wykonanie cięcia sanitarnego oraz odmłodzenia naszego storczyka.

Kiedy przesadzać storczyka?

Istnieją dwie szkoły dotyczące omawianego zabiegu. Pierwsza z nich zakłada, że wymianę podłoża dokonuje się co dwa lub trzy lata. Jednak warto wiedzieć, że ta zasada dotyczy wyłącznie zdrowych roślin.

Jeśli cały czas przyglądamy się kondycji naszego storczyka, to możemy również zauważyć, kiedy przesadzić roślinę i wymienić jej podłoże. Wyznacznikiem są korzenie: zgniłe, miękkie lub brązowe, a także obecność glonów lub pleśni. Storczyk wymaga również przesadzenia wtedy, gdy nie mieszczą się w dotychczasowych doniczkach.

Termin przesadzania

Przyjęło się, że rośliny powinno przesadzać się na początku wiosny, kiedy rozpoczyna się dla nich sezon wegetacyjny. Ta zasada w przypadku storczyków nie obowiązuje, gdyż mają często odmienne terminy intensywnego wzrostu. Storczyki powinno się przesadzić wtedy, gdy są w spoczynku: czyli nie kwitną. Jeśli okazja tego wymaga, a roślina kwitnie, to wtedy trzeba ściąć jej łodygi i kwiatostany. Jednak lepiej ten moment przeczekać, a radykalne cięcia przeprowadzać wyłącznie w ostateczności.

Jak przesadzać storczyki?

Podczas przesadzania należy całkowicie usunąć dotychczasowe podłoże
Podczas przesadzania należy całkowicie usunąć dotychczasowe podłoże123RF/PICSEL

Przesadzanie storczyków jest banalne. Wystarczy wyciągnąć całą roślinę z doniczki oraz delikatnie, lecz dokładnie otrzepać ją z podłoża. Kiedy mamy już korzenie w pełnej okazałości, trzeba sprawdzić ich stan i usunąć te, które są chore albo stare. Do tego celu warto wykorzystać albo ostry nóż, albo dobry sekator, który po każdym jednorazowym cięciu trzeba zdezynfekować.

A co zrobić z tzw. korzeniami powietrznymi storczyka? One wyrastają przeważnie nad doniczką, są sztywne i trudno z nimi cokolwiek zrobić. Jeśli przyszedł nam na myśl pomysł, aby je uciąć, to jesteśmy w błędzie, ponieważ tylko niepotrzebnie osłabiamy naszego storczyka.

Praktyczne przesadzanie krok po korku

Storczyk nie musi mieć dużej doniczki. Ale wszystkie korzenie muszą się w niej zmieścić
Storczyk nie musi mieć dużej doniczki. Ale wszystkie korzenie muszą się w niej zmieścić123RF/PICSEL

Przesadzanie storczyków to żadna filozofia i nawet laik sobie z nim poradzi. Zacząć trzeba od odpowiedniej doniczki: musi być przezroczysta oraz zawierać otwory odpływowe. Również ważny jest dobór odpowiedniego podłoża, które dostępne jest w każdym sklepie ogrodniczym.

Kiedy zgromadziliśmy odpowiednie akcesoria, wystarczy wsypać na dno kilkucentymetrową warstwę podłoża, a następnie umieścić na nim roślinę. Kiedy storczyk już jest w doniczce, trzeba dosypywać podłoże stopniowo, a następnie uderzać ręką w doniczkę, aby się równomiernie rozprowadzało.

A co zrobić, kiedy korzenie, w tym powietrzne, są tak sztywne, że nie można ich umieścić w podłożu? Nie trzeba ich ucinać, ale wystarczy przed zabiegiem włożyć storczyka do pojemnika z wodą i odczekać kilkanaście minut, aż staną się elastyczne. Ten trik spowoduje, że można formować tę część rośliny w dowolnym kierunku.

Po poprawnym przesadzeniu storczyka nie trzeba go podlewać od razu. Można poczekać dwa tygodnie, by zaaplikować wodę, a także przez najbliższe dwa miesiące nie zaleca się stosowania nawozów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas