Jak przygotować ocet cytrusowy do sprzątania?

Zastosowanie octu do czyszczenia jest znane wszystkim osobom, które podczas codziennych porządków starają się ograniczać ilość syntetycznych detergentów. Wykazuje dużą skuteczność w usuwaniu nawet uporczywych zabrudzeń, lecz nie da się ukryć, że zapach tego produktu do najmilszych nie należy. Chcesz uprzyjemnić sobie czyszczenie kuchni i łazienki? Przygotuj ocet cytrusowy – to naprawdę proste, a do tego pozwoli ci wykorzystać kuchenne resztki. Do dzieła!

Octem cytrusowym wyczyścisz większość zabrudzeń w domu
Octem cytrusowym wyczyścisz większość zabrudzeń w domu123RF/PICSEL

Dlaczego warto używać octu do czyszczenia?

Lista zalet jest naprawdę imponująca. Przede wszystkim ocet do sprzątania jest środkiem niezwykle uniwersalnym, który przyda się do usuwania zarówno tłuszczu z wyposażenia kuchennego, jak i szpecącego kamienia w łazience. Dodatkowo jest tani i dostępny w większości sklepów spożywczych. Doskonale radzi sobie z usuwaniem brzydkich zapachów (czy to z lodówki, czy z odpływu) i dezynfekowaniem czyszczonych powierzchni. Szkodliwe grzyby i pleśń nie mają w tym starciu szans.

Jak przygotować ocet cytrusowy do sprzątania?

Właściwie jedynym minusem octu jest jego charakterystyczny zapach, który podczas sprzątania może działać na nas drażniąco. Na szczęście można się z tym uporać w bardzo sprytny sposób. Do sporządzania domowego środka czyszczącego wykorzystaj skórki z owoców cytrusowych - pomarańczy, cytryn, grejpfrutów, mandarynek. Nie tylko ucieszysz swój zmysł węchu, ale również w praktyczny sposób spożytkujesz resztki. Jak się za to zabrać?

  • Przygotuj półlitrowy słoik.
  • Włóż do niego owocowe skórki podzielone na nieduże kawałki - nie musisz wypełniać naczynia całkowicie.
  • Wlej ocet. Skórki z cytrusów powinny być w nim zanurzone.
  • Zamknij i odstaw w zacienione miejsce w temperaturze pokojowej na dwa tygodnie.
  • Przed użyciem domowy preparat rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1. Podczas sprzątania możesz zwilżać nim szmatkę lub przelać przed sitko do butelki z atomizerem.

O tym pamiętaj: Nie przygotowuj hurtowych ilości octu cytrusowego za jednym zamachem. Nadaje się do użycia przez około dwa tygodnie, więc upewnij się, że będziesz w stanie wykorzystać w tym czasie całą miksturę.

Dodanie skórek z owoców do octu to genialny sposób na wykorzystanie kulinarnych resztek - nic się nie zmarnuje!
Dodanie skórek z owoców do octu to genialny sposób na wykorzystanie kulinarnych resztek - nic się nie zmarnuje!123RF/PICSEL

Sprzątanie kuchni

Przyjemnie pachnący ocet cytrusowy świetnie nadaje się do przecierania blatów. W ich przypadku często zdarza się, że zaschnięte resztki żywności stają się prawdziwym utrapieniem. Nie jest to również zbyt higieniczne, więc ocet sprawdzi się doskonale do czyszczenia i dezynfekowania powierzchni, na której przyrządzasz swoje posiłki.

Bardzo dobre efekty przynosi również czyszczenie piekarnika octem. Dla wzmocnienia jego właściwości warto do domowego preparatu dodać odrobinę płynu do mycia naczyń. Taka kombinacja poradzi sobie z zaschniętym tłuszczem. Wykorzystaj go również do czyszczenia okapu. O jego czyszczeniu na co dzień wielu z nas zapomina, więc doprowadzenie tej części kuchni do porządku może zamienić się w prawdziwy koszmar. Spryskuj problematyczne powierzchnie octem z cytrusowym aromatem, odczekaj kilka minut, a następnie wyczyść wilgotną ściereczką. Obejdzie się bez męczącego szorowania!

Wyczyść łazienkę na błysk

Sprawę tłuszczu mamy załatwioną, czas zająć się osadem z mydła i kamieniem, które pojawiają się w każdej łazience. W ich przypadku również sprawdzi się ocet cytrusowy. Spryskuj nim baterie łazienkowe, które są szczególnie narażone na pojawienie się brzydkich i trudnych do usunięcia nalotów. Jeśli zaniedbałeś w ostatnim czasie swoją przestrzeń, konieczne może być zostawienie preparatu na 20-30 minut, by miał szansę skuteczniej zadziałać.

Czyszczenie fug octem też przynosi bardzo dobre efekty. Dezynfekujące właściwości zmniejszają ryzyko pojawienia się pleśni. Wykorzystasz go do czyszczenia brodzika kabiny prysznicowej, wanny i umywalek. Przyda się również do przecierania luster. Przekonasz się, że wszechstronność tego domowego preparatu z całą pewnością nie jest przesadzona.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas