Jak przygotować ogród do zimy?

Jesień to czas, w którym musimy zadbać nie tylko o nasze zdrowie i odporność przed zimą, ale także o nasze domy i ogrody. To dlatego ta pora roku kojarzona jest z porządkami. Szczególnie ważne jest przygotowanie ogrodu do zimy – posprzątanie go i zabezpieczenie roślin przed zbliżającym się mrozem. W zależności od tego, co posiadasz w swoim ogrodzie, będziesz musiał inaczej o niego zadbać. Oto kilka cennych wskazówek, o których powinieneś pamiętać podczas jesiennych porządków w ogrodzie.

article cover
©123RF/PICSEL

Regularnie sprzątaj liście

©123RF/PICSEL

Właściciele ogrodów i podwórek w okresie jesieni, czyli czasie spadających liści, mają dodatkowe zadanie w ogrodzie – sprzątanie liści. Być może ta czynność z pozoru może wydawać się mało istotna, ale w rzeczywistości jest bardzo ważna dla dobrej kondycji naszej murawy oraz roślin, które w niej rosną. Pod wpływem wilgoci, liście zamieniają się w mokrą powierzchnię, która nie przepuszcza powietrza. W konsekwencji sprzyja to powstawaniu tzw. pleśni śniegowej, a następnie plam i ubytków w zieleni. Pod warstwą liści gromadzą się również przetrwalniki niebezpiecznych grzybów i larwy szkodników. Dlatego w czasie jesieni powinniśmy regularnie sprzątać liście, by na zimę pozostawić murawę w jak najlepszej kondycji. Liście najlepiej usuwać za pomocą grabi. Pracę może ułatwić nam również odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy. Dokładne posprzątanie liści to podstawa w przygotowaniu podwórka na czas zimy.

Ostatnie koszenie trawnika

W okresie jesieni trawnik kosi się rzadko, gdyż trawa nie rośnie już tak szybko. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy o niej zapominać. Podczas jesiennych porządków ważne jest odpowiednie przygotowanie trawnika na zimę. Ostatnie koszenie warto wykonać jeszcze wtedy, gdy temperatury zaczną spadać już poniżej 15 stopni Celsjusza, najlepiej końcem października lub początkiem listopada. Podcięta trawa lepiej utrzymuje w okresie zimy i szybciej rośnie na wiosnę. Optymalna wysokość trawy po ostatnim koszeniu powinna wynosić około czterech centymetrów. Zbyt krótka trawa narażona jest na przemarznięcie.

Zabezpiecz glebę

©123RF/PICSEL

Gdy zaczynamy porządki w ogrodzie, nie powinniśmy zapomnieć o zabezpieczeniu gleby przed szkodliwymi warunkami pogodowymi. Zjawiska, które zachodzą w zimie, czyli: wietrzenie, wypłukiwanie i zbrylanie znacząco osłabiają glebę i jej właściwości. Jedną z podstawowych czynności, które powinniśmy wykonać jest przekopanie ziemi, szczególnie w miejscach, gdzie posiadamy kwiaty lub uprawy. Zabieg przekopywania ziemi zapobiega erozji, umożliwia mieszanie się warstw gleby z resztkami roślin oraz pozwala wyeliminować szkodliwe pasożyty i chwasty. Najlepiej wykonywać go po wcześniejszym zaaplikowaniu nawozów fosforowych i potasowych do ziemi, w zależności od rodzaju gleby. Warto pamiętać, że po przekopaniu nie grabić ziemi, ale zostawić ją w tak zwanej ostrej skibie, co zwiększy zdolność przyjmowania wilgoci z opadów. Po przekopywaniu przychodzi czas na ściółkowanie. Proces ten pozwoli zapobiec zbyt głębokiemu zamarzaniu ziemi, dlatego jest szczególnie ważny podczas mroźnych i bezśnieżnych zim. Możemy do niego wykorzystać naturalne materiały, np. torf, skoszoną trawę, suche liście (pozbawione grzybów i pleśni) lub specjalną agrowłókninę. Pamiętaj, by zadbać o glebę jesienią.

Przytnij gałęzie drzew i krzewów

Na zimę warto zabezpieczyć także drzewa i krzewy poprzez przycięcie ich gałęzi. Najlepiej zrobić to jeszcze wczesną jesienią, gdy na drzewach i krzewach są jeszcze liście. Dzięki temu unikniemy przycinania zdrowych gałęzi. Do cienkich gałęzi wystarczy sekator, grubsze lepiej ciąć przy pomocy piły ogrodowej. Ścięte pędy i gałęzie najlepiej pociąć przy użyciu rozdrabniacza do gałęzi.

Zabezpiecz rośliny przed mrozem

©123RF/PICSEL

Rośliny przed zimą możemy zabezpieczać w różny sposób. Najważniejsze będzie ich obfite podlanie jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Dzięki temu zapewnimy roślinom wystarczającą wilgotność podłoża, z którego będą mogły pobierać zimną wodę z gleby, gdy nie będzie ona zamarznięta. Odpowiednie nawodnienie roślin przed zimną to podstawa jesiennych porządków. Gdy podlejesz rośliny, przykryj je specjalną włókniną, która zabezpieczy je przed chłodem.

Zabezpiecz uprawy w pojemnikach

Oczywiście zabezpieczyć powinniśmy nie tylko rośliny, które rosną bezpośrednio w glebie, ale również doniczkowe. Na początku jednak należy usunąć te przekwitnięte, z których po zimie niestety nic już nie zostanie. Ziemię, która po nich pozostała możemy śmiało rozrzucić na inne uprawy w ogrodzie. Natomiast naczynia, w których do tej pory były przechowywane należy umyć i przygotować do przechowywania roślin w czasie zimy. Do nowej ziemi wsadź jednak tylko te, które się nadają do dalszej uprawy. Pamiętaj, z suchej rośliny na wiosnę nic nie pozostanie, dlatego należy ją wyrzucić jeszcze w okresie jesiennych porządków.

Sprzątanie ogrodu przed zimą nie jest wcale prostym zadaniem. Na pewno należy poświęcić na to kilka dni, by odpowiednio zabezpieczyć podwórko przed niskimi temperaturami. Jednak nasz wysiłek na pewno się opłaci, a jego efekty zobaczymy już na wiosnę!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas