Jak przygotować się do sezonu grzewczego?
Wraz z nadejściem jesieni nadchodzą także pierwsze przymrozki. Tym samym w naszych domach robi się coraz chłodniej i nieprzyjemnie... Aby nieco się ogrzać wyciągamy z szafy ciepłe koce, rozpalamy w piecach i włączamy kaloryfery. Po sezonie letnim nie są one jednak w najlepszej formie, trzeba więc odpowiednio o nie zadbać, aby prawidłowo spełniały swą funkcję. Jak skutecznie wyczyścić i przygotować piece, piecyki i farelki, tak aby pozbyć się zarówno brudu, jak i bakterii?
Brudne grzejniki - niebezpieczne i nieskuteczne!
Kaloryfery, piecyki czy grzejniki to sprzęty, o których regularnym czyszczeniu często zapominamy. Głównie dlatego, że zazwyczaj są one zlokalizowane w mało widocznym i niedostępnym miejscu lub po prostu nie widać na nich kurzu. Zwłaszcza w sezonie letnim nie zwracamy na nie uwagi. Sprawia to, że gdy nadchodzi zima zazwyczaj są one mocno zanieczyszczone. Gdy urządzenia zaczynają grzać, wszelkie osadzone na nich zanieczyszczenia unoszą się w powietrzu i oddziałują negatywnie na naszą skórę i nozdrza. U wielu osób może wywoływać to rozmaite uczulenia, ostry kaszel, drapanie w gardle, suchość, a nawet bóle głowy! Brud i kurz, zgromadzone na kaloryferach, są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto dokładnie wyczyścić wszystkie kaloryfery, piece i inne urządzenia emitujące ciepło.
Co przyda ci się podczas czyszczenia kaloryferów?
Przed rozpoczęciem czyszczenia kaloryferów i piecyków warto zaopatrzyć się w kilka użytecznych sprzętów, które pomogą nam skutecznie i szybko uporać się z brudem w trudno dostępnych zakamarkach. Do sprzątania można użyć zwykłej ściereczki czy szmatki, jednak jest to dość problematyczny i niezbyt dokładny sposób. Do trudno dostępnych miejsc warto zastosować specjalną szczotkę do grzejników, np. taką jak Floretta Leifheit. Jej unikany kształt sprawia, że dotrze ona w każde zagłębienie pomiędzy żeberkami kaloryfera, a dzięki swojej miękkiej powłoce idealnie łapie brud i kurz nie puszczając go. Tak oczyszczony kaloryfer nie tylko będzie lepiej się prezentował, ale także będzie bezpieczniejszy dla alergików i małych dzieci, które ciekawsko zaglądają w domowe zakamarki napotykając się przy tym na brud.
Do odpowiedniego przygotowywania pieców kaflowych i piecyków przydatnym rozwiązaniem będzie rękawica do ścierania taka jak ta od Leifheit, która wchłania kurz przyciągając go jak magnes i zapewnia skuteczność już po jednym przetarciu. Wygodna forma rękawiczki pozwoli na swobodne czyszczenie zarówno powierzchni płaskich jak i wszelkich rur czy kurków. Warto zaopatrzyć się także w wysokiej jakości ściereczkę uniwersalną, taką jak ścierka Micro Magic, która jest bezwzględna dla brudu, a zarazem łagodna dla czyszczonych powierzchni lub Mega Pickup, która dzięki strukturze plastra miodu zapewnia znacznie lepsze wchłanianie brudu niż tradycyjne ściereczki.
Do czyszczenia piecyków, lamp grzewczych czy innych trudnodostępnych miejsc przydatna będzie szczotka do ścian i kurzu Duster, która pozwoli na szybkie usunięcie brudu z narożników. Z jej pomocą z łatwością usuniesz kurz nawet w miejscach, gdzie do tej pory nie dosięgałeś - a to wszystko dzięki teleskopowemu drążkowi osiągającemu długość nawet 3,7 m.
Zanim zabierzemy się do sprzątania nie zapomnijmy o zakupie odpowiedniego detergentu. Kurz zalegający na piecykach i kaloryferach może okazać się trudny do usunięcia, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których narażony jest on jeszcze na działanie innych niekorzystnych czynników np. tłuszczu czy wilgoci. Warto zakupić dobry uniwersalny środek czyszczący, jakim jest np. uniwersalny płyn Leifheit, a także produkt odtłuszczający, który pomoże nam usunąć tłuszcz. Taki zestaw skutecznie odczyści nawet najbardziej zabrudzony kuchenny piec! Więcej produktów znajdziesz na www.leifheitsklep.pl
W trakcie sezonu jesienno-zimowego warto pomyśleć także o zakupie nawilżacza powietrza. Z uwagi na ciepło wydobywające się z urządzeń grzewczych powietrze w domu traci swoją naturalną wilgotność. Nie jest to zjawisko korzystne, gdyż zbyt suche powietrze nie sprzyja naszej skórze i znacznie utrudnia oddychanie. Sprawia ono, że skóra szybko traci swoją naturalną wilgotność przez co może być nieprzyjemna w dotyku i napięta. Z powodu suchego powietrza możemy także odczuwać dyskomfort związany z oddychaniem, a nawet może pojawić się kaszel. Może ono także powodować problemy z koncentracją i zaburzenia snu. Warto jest więc zabiegać temu niekorzystnemu zjawisku i zakupić nawilżacz powietrza. Na rynku znajdziemy duży wybór modeli. Do wyboru mamy nawilżacze tradycyjne, parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe.
Po takich przygotowaniach z pewnością możesz uruchomić swoje urządzenia grzewcze i cieszyć się przyjemnym ciepłem przez cały okres jesienno-zimowy bez zbędnych zmartwień. Skrupulatne porządki pomogą Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, a ich efekt umili długie jesienne wieczory.