Jak przyspieszyć dojrzewanie cukinii? Ogławianie ratunkiem dla spóźnialskich
Latem z niepokojem zerkasz na grządki z cukinią, ponieważ dojrzewanie upragnionych owoców nie przebiega w takim tempie, jak powinno? Z tym problemem boryka się niejeden ogrodnik decydujący się na uprawę cukinii i innych roślin dyniowatych. Nie załamuj rąk! Zapoznaj się z zasadami ogławiania, czyli zabiegu, dzięki któremu przyspieszysz dojrzewanie cukinii. Nadal masz duże szanse na uzyskanie naprawdę dorodnych plonów.
Spis treści:
Dlaczego cukinia owocuje słabo i powoli?
Na swoich grządkach i rabatach lubisz mieć wszystko pod kontrolą? Niestety, nie zawsze jest to możliwe. O ile masz wpływ na wybór stanowiska i zabiegi pielęgnacyjne, o tyle pogoda jest już nieprzewidywalna. To właśnie warunki atmosferyczne odpowiadają w znacznej mierze za problemy z dojrzewaniem cukinii.
Przedłużająca się zima i chłodna wiosna skutkują późnym wysiewem lub sadzeniem roślin. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i według kalendarza, więc naturalne jest, że rośliny z opóźnieniem wchodzą w fazę kwitnienia, a następnie dojrzewania owoców. Dodatkowo cukinia zalicza się do roślin, które lubią światło i ciepło - jeśli w danym sezonie przeważają dni pochmurne, chłodne i deszczowe, trudno oczekiwać, że owoce będą dorodne i dojrzeją szybko.
Inną przyczyną powolnego wzrostu cukinii może być przenawożenie preparatami o dużej zawartości azotu. Co prawda jest to składnik niezbędny do rozwoju roślin, ale przesada w jego stosowaniu doprowadza do słabszego kwitnienia, a co za tym idzie, zawiązywania mniejszej liczby owoców.
Na czym polega ogławianie cukinii? Co to za zabieg?
Cukinia, jak większość roślin dyniowatych, ma tendencję do nadmiernego rozrastania się, a jej liście są w stanie opanować znaczną część grządki. Choć można byłoby uznać to za dobry znak, każdy ogrodnik powinien wiedzieć, że rozwój dużej ilości masy zielonej odbija się negatywnie na owocowaniu.
Jeśli więc zależy ci na bardziej dorodnych owocach i przyspieszeniu dojrzewania, warto przeprowadzić ogławianie cukinii. W tym prostym zabiegu chodzi przede wszystkim o usunięcie wierzchołków roślin, w których znajdują się komórki odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów wzrostu. Ogławianie, nazywane również uszczykiwaniem, pozwoli więc na zahamowanie rozwoju pędów i przekierowanie roślinnej energii w dojrzewanie okazałych owoców cukinii.
Kiedy przeprowadzić ogławianie cukinii?
Uważnie przyglądaj się swoim uprawom już pod koniec lipca. Jeśli stwierdzisz, że istnieje zbyt duże ryzyko, że owoce nie zdążą dojrzeć do jesieni, kiedy warunki pogodowe mogą się gwałtownie zmienić, przeprowadź ogławianie cukinii na początku sierpnia.
Wybierz ciepły i bezdeszczowy dzień. Pamiętaj, by do uszczykiwania pędów wybierać ostre i zdezynfekowane narzędzia. Powstała wskutek zabiegu rana powinna być możliwie jak najmniejsza. Dezynfekcja sekatora lub noża uchroni twoje uprawy przed przenoszeniem ewentualnych patogenów z innych roślin - higiena w ogrodzie jest naprawdę ważna!
Sprawdź: Jak przyciąć róże po przekwitnięciu?
Jak ogławiać cukinię? Instrukcja
Uszczykiwanie nie jest trudnym zabiegiem, lecz wymaga precyzji i przestrzegania kilku podstawowych zasad. Wiesz już, żeby nie robić tego w warunkach wysokiej wilgotności i właściwie przygotować narzędzia ogrodnicze. Co dalej?
- Zacznij od usunięcia suchych liści. To samo tyczy się egzemplarzy, na których widać podejrzane przebarwienia - mogą wskazywać na chorobę.
- Następnie odetnij stożek, czyli wierzchołek głównego pędu nad ostatnim kwiatem. Postaraj się jednak zostawić na nim dwa liście. Cięcie powinno być proste, nie ustawiaj ostrza na ukos.
- Dzięki tej procedurze siły witalne cukinii zostaną skierowane w rozwój owoców, które będą liczniejsze, bardziej dorodne i smaczniejsze.
Polecamy: