Jak przywrócić srebrnym sztućcom dawny blask? Szybkie patenty za niewielkie pieniądze
Srebrne sztućce stanowiły obowiązkowe wyposażenie stołów antycznych Greków oraz Rzymian. Wraz z nadejściem średniowiecza nieco o nich zapomniano, ale renesans na nowo odkrył ich potencjał. Współcześnie znajdziemy je w wielu domach, choć nie w tak okazałej wersji, jak ich poprzednicy. Jak prawidłowo dbać o srebrne sztućce, by jak najdłużej prezentowały się nieskazitelnie? Sprawdź, do których wskazówek warto się stosować.
Spis treści:
Czy srebrne łyżki, noże i widelce są bezpieczne dla zdrowia?
Salony oferujące wyposażenie do domów i mieszkań oferują wybór licznych rozwiązań. Nie dotyczą one jednak tylko mebli, pościeli oraz dekoracji, ale także sztućców. Choć współcześnie dostaniemy je w różnych kolorach, nadal największym zainteresowaniem cieszą się te wykonane ze srebra.
Nie tylko cieszą oko na stole, ale także dbają o zdrowie. Już w czasach starożytnych używano srebrnych naczyń do przechowywania wody oraz pożywienia. Wiele produktów w kontakcie właśnie z tym metalem zachowywało świeżość na dużej. Wraz z upływem czasu trafiły do domów arystokracji oraz na królewskie dwory, gdzie zaczęto nazywać je antybiotykiem dla bogaczy. Skąd się to wzięło? Dowiedziono, że srebro działa antybakteryjnie, dezynfekująco oraz zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.
Sprawdź: Jak wyczyścić sztućce ze srebra?
Srebrne sztućce - czyszczenie domowymi sposobami
Sztućce mają częsty kontakt z licznym produktami oraz powstającymi z nich potrawami. Częste używanie ich do spożywania wielu dań sprawia, że ich powierzchnia z czasem ciemnieje. Brokuły, ryby oraz jajka sprawiają, że na błyszczącej dotąd powierzchni dostrzegamy czarny nalot. To osadzony siarczek, odpowiedzialny za śniedzenie. Na szczęście niego pojawienie nie oznacza całkowitego wykluczenia sztućców z używania. Jak szybko doprowadzić je do pierwotnego stanu?
Jedną z najpopularniejszych metod, stosowanych jeszcze przez nasze babcie, jest czyszczenie srebrnych sztućców na mokro. W tym celu przygotowujemy mieszankę składającą się z 4 litrów wody, 4 łyżek stołowych sody oraz 5 łyżek octu. Zaczynamy od dokładnego umycia sztućców, a następnie wkładamy je do roztworu na ok. 30 minut. Po upływie wyznaczonego czasu zabieramy się za dokładne polerowanie. Najlepiej użyć do tego miękkiej szmatki z mikrofibry lub starej bawełnianej koszulki.
Niewielkie i nieliczne przebarwienia szybko usuniemy za pomocą ugotowanych ziemniaków, szpinaku lub szczawiu. Dlaczego akurat te warzywa okazują się pomocne? Klucz tkwi w zawartym w nich kwasie askorbinowym, który działa na zaśniedziałe punkty lepiej niż niejeden środek chemiczny.
Tego nie lubi srebro stołowe
Srebrne noże, widelce oraz łyżki nigdy nie wychodzą z mody. Świetnie prezentują się nie tylko na tradycyjnie udekorowanych stołach, ale także w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu. Istnieje jednak kilka czynników, których przedmioty wykonane z tego metalu szlachetnego nie lubią.
Szlachetne srebro lepiej trzymać z dala od wilgoci, ostrego światła, dymu papierosowego, a także - powietrza. Tak wykonane sztućce zachowają swój doskonały wygląd na dłużej, jeśli będą trzymane w zamknięciu, po uprzednim wyczyszczeniu oraz wypolerowaniu.
Największym grzechem, jaki można popełnić podczas dbania o srebro stołowe, jest mycie go w zmywarce lub za pomocą szorstkich gąbek i druciaków. Nieodpowiednie będą także preparaty z granulkami. Pod żadnym pozorem nie można stosować do nich np. past do zębów. Nieumiejętne czyszczenie srebrnych sztućców zakończy się powstaniem rys, a także zmatowieniem oraz utratą koloru.
Bogaty wybór sklepowych detergentów potrafi zawrócić w głowie. Zanim jednak sięgniemy po pierwszy lepszy preparat, który akurat rzucił nam się w oczy, doczytajmy, czy aby na pewno jest dostosowany do czyszczenia i konserwacji srebra. Takie produkty zazwyczaj posiadają specjalny atest, który da nam poczucie pewności, że nasze sztućce wyjdą z kontaktu z nimi w całości.
Sprawdź również: