Jak rozmnażać funkie?

Funkie znane powszechnie jako hosty (ich nazwa łacińska), są roślinami bardzo długo żyjącymi jak na byliny - mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 100 lat. Posadzone w mniej naświetlonych zakamarkach ogrodu nie sprawiają żadnych problemów i od wiosny do jesieni cieszą oczy pięknymi liśćmi, a latem również kwiatami. Dziś dowiemy się, jak w prosty sposób rozmnożyć te zjawiskowe rośliny.

Jak rozmnażać funkie?
Jak rozmnażać funkie?123RF/PICSEL

Rozmnażanie przez podział kęp

Funkie rozrastają się na boki, tworząc gęste kępy, istną plątaninę korzeni. Chcąc z jednej starej rośliny uzyskać większą ilość mniejszych sadzonek, możemy to zrobić na dwa sposoby:

1. Wykopać całą kępę i albo rozerwać ją rękoma, albo po prostu poprzecinać ostrym szpadlem na mniejsze części.

2. Odciąć, za pomocą szpadla od rośliny matecznej tyle części, ile nowych roślin chcemy uzyskać, pozostawiając resztę rośliny nienaruszoną.

W obydwu tych metodach ważne jest jedynie to, aby każdy oddzielony fragment posiadał przynajmniej jeden liść lub pąk liściowy. Najlepszym terminem na rozmnażanie w ten sposób roślin jest wiosna - gdy tylko z pąków zaczną rozwijać się liście, możemy przystąpić do zabiegu. Możemy to zrobić równie dobrze, kiedy liście funkii się już rozwinęły, czyli w kwietniu i maju, musimy jednak wtedy szczególnie uważać, by zachować odpowiednią równowagę między ilością korzeni i liści u nowych roślin. Ważne również jest, abyśmy nowo posadzonym roślinom zapewnili stałą wilgoć, często je podlewając.

Hosty możemy również dzielić od końca lata aż do późnej jesieni, jednak liście nowo posadzonych roślin musimy wtedy ściąć na wysokości 10 cm.

Rozmnażanie przez wysiew nasion

Ten sposób niesie z sobą ryzyko, że okazy, które uzyskamy, nie będą w 100% identyczne z tymi, z których pobraliśmy nasiona – w ten właśnie sposób uzyskuje się nowe odmiany roślin. Jest to więc szansa i dla nas na uzyskanie nowych, ciekawych roślin, jakich nie ma jeszcze w sprzedaży. Niektóre odmiany funkii w ogóle nie wytwarzają nasion i można je rozmnażać wyłącznie wegetatywnie – przez podział kęp.

Nasiona hosty zbieramy w jesieni, kiedy torebki nasienne zaczynają już pękać (zwykle jest to przełom września i października). Możemy wysiać je od razu w miejsce, w którym mają w przyszłości rosnąć, ale wygodniej i bezpieczniej jest je wysiać wczesną wiosną w rozsadniku. Nasiona dobrze jest przed wysianiem namoczyć przez noc w przegotowanej wodzie. Przykrywamy je ok. 1 cm warstwą ziemi i dbamy, aby podłoże miało zapewnioną odpowiednią wilgotność i temperaturę.

Gdy siewki wykształcą przynajmniej po jednym właściwym liściu, możemy przepikować je do osobnych doniczek. Odpowiednio pielęgnowane hosty, już w lecie można posadzić na miejsce, w którym mają rosnąć. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć je przed ślimakami, ponieważ są one największym zagrożeniem nie tylko młodych, ale i starszych roślin.

Wczesną wiosną dobrze jest też sprawdzić, czy przypadkiem same nie wysiały nam się funkie obok starszych, kwitnących roślin, bowiem niektóre odmiany rozmnażają się w ten sposób niezwykle łatwo.

Nowo uzyskane rośliny możemy wykorzystać w tworzeniu rabat bylinowych, szczególnie w lekko zacienionych i wilgotnych częściach naszego ogrodu. Ogromne zróżnicowanie w barwie liści, pokroju i wielkości funkii, z pewnością sprawi, że rośliny te znajdą dla siebie miejsce w każdym ogrodzie, a łatwość, z jaką możemy je samemu rozmnażać, jest ich ogromnym atutem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas