Jak rozmnożyć storczyka przez keiki? Prosta instrukcja

O ile podstawowe zabiegi pielęgnacyjne tych efektownych roślin nie sprawiają dużych problemów i poradzić sobie z nimi mogą nawet mniej doświadczone osoby, o tyle rozmnażanie storczyków wydaje się czynnością zarezerwowaną wyłącznie dla profesjonalistów. Tak wcale nie musi być! Sprawdź, na czym polega rozmnażanie storczyka z keiki i przekonaj się, że zabieg ten w domowych warunkach jest jak najbardziej wykonalny.

Zapoznaj się z instrukcją rozmnażania storczyków
Zapoznaj się z instrukcją rozmnażania storczyków123RF/PICSEL

Powiększ swoją kolekcję roślin doniczkowych

Metod rozmnażania storczyków  jest wiele. Część z nich jest jednak na tyle skomplikowana i wymaga użycia specjalistycznych akcesoriów, że ich przeprowadzenie w warunkach domowych byłoby bardzo trudne, a w niektórych przypadkach niewykonalne.

Z tego powodu amatorom kwiatów doniczkowych poleca się rozmnażanie storczyków przez keiki. To metoda zaliczana do wegetatywnego rozmnażania roślin, oznaczającego pobieranie szczepek wyłącznie ze zdrowego okazu, który jest w naszym posiadaniu. Bazuje ona jedynie na regeneracyjnych zdolnościach rośliny.

Co trzeba wiedzieć na temat keiki?

Określenie keiki pochodzi z języka hawajskiego i można je przetłumaczyć jako dziecko lub potomstwo. Nic lepiej nie oddaje charakteru tej części storczyka, ponieważ użycie jej do rozmnożenia umożliwi nam uzyskanie dokładnej kopii rośliny macierzystej, zachowującej jej wszystkie właściwości.

Metodę można stosować przy wielu odmianach orchidei, w tym popularnego storczyka Phalaenopsis. Co dokładnie znajduje się pod pojęciem keiki? To pędy odroślowe, które wyrastają zazwyczaj przy pędzie głównym lub na kwiatostanie. Roślinę można pobudzić do ich "produkcji" poprzez umiejętnie przycięcie po zakończeniu kwitnienia. Zamiast nowych pędów, roślina wytwarza niewielkie keiki z korzeniami powietrznymi.

Jak rozmnożyć storczyka krok po kroku?

Do pracy nie musisz przystępować od razu po zauważeniu keiki. Wręcz nie jest to wskazane! Rozmnażanie można rozpocząć dopiero w momencie, gdy jej korzeń powietrzy będzie mieć długość około pięciu centymetrów, a cały pęd osiągnie nawet 10-12 centymetrów.

  • Młodą sadzonkę ostrożnie odetnij i przenieś do nowej doniczki wypełnionej wilgotnym podłożem przeznaczonym do storczyków. W jego składzie mogą pojawić się torf i kora drzew iglastych.
  • Ziemi przy świeżo posadzonym storczyku nie należy ugniatać! Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia korzeni. Zaleca się raczej ostrożnie wstrząsnąć doniczką (ale bez gwałtownych ruchów), by podłoże rozłożyło się wokół sadzonki równomiernie.
  • W celu ułatwienia storczykowi przystosowania się do nowych warunków i utrzymania pozycji pionowej, roślinę warto przywiązać do krótkiego palika.

Kiedy spodziewać się kwitnienia rozmnożonego storczyka? Niektórzy ogrodnicy zakładają, że potrzeba około roku. To jednak dość optymistyczne podejście. Storczyk zazwyczaj osiąga rozmiar umożliwiający mu wytwarzanie kwiatów półtora roku po przesadzeniu. Zdarza się, że poczekać trzeba nawet dwa lata.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas