Dlaczego monstera płacze? Co oznaczają na jej liściach krople wody?
Monstera w ostatnich latach dość często pojawia się polskich domach. Jej znakiem charakterystycznym są duże, zielone liście, które z czasem pękają. Często możemy zobaczyć na nich krople wody. Dlaczego tak się dzieje?
Monstera w ostatnim czasie zaczęła gościć w wielu domach. Ta oryginalna roślina pozwala stworzyć klimat "miejskiej dżungli". Efektowne, popękane zielone liście są ozdobą nie tylko klasycznych, ale i nowoczesnych wnętrz. Często występują też jako motyw na tapetach czy też tekstyliach. Monstera nie jest wymagającą rośliną. Najbardziej lubi półcień, nawadniać należy ją raz w tygodniu, a w zimie - raz na dwa tygodnie. Pięknie będzie rosła na przepuszczalnym torfie. Więcej o pielęgnacji monstery przeczytasz w serwisie: porady.interia.pl
Miłośnicy tej rośliny często podkreślają, że miewa swoje humory. Daje znać, gdy jest jej źle - gdy ma za ciemno albo za sucho. Najczęściej o tym, że coś dzieje się z monsterą, dowiemy się, obserwując jej liście.
Zobacz również: Co oznaczają czarne i żółte plamy na liściach monstery?
Monstera płacze - co to oznacza?
Na liściach monstery często zauważyć możemy również krople wody. Wiele osób zastanawia się "dlaczego monstera płacze?" Zjawisko, o którym mowa, to nie płacz rośliny a gutacja. Zachodzi wtedy, gdy roślina nie ma możliwości swobodnego odparowywania wody. To może być sygnał, że monstera próbuje poradzić sobie z nadmiarem wody czy soli mineralnych zawartych w podłożu. To też reakcja na to, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa, jest za duża.
Czytaj także: Sansewieria: Idealna roślina do sypialni
Zjawisko gutacji występuje także wśród innych roślin doniczkowych. Należą do nich m.in.:
Co zrobić, gdy na liściach monstery pojawią się krople wody?
Podstawą będzie naprawienie błędów, które popełniamy przy pielęgnacji. Wiemy już, że chodzi przede wszystkim o podlewanie. Jeśli szybko zareagujemy, to będziemy mogli cieszyć się z bujnie rozrastającej się monstery. Pamiętać należy również o tym, aby pojawiająca się na liściach woda, nie pozostawała na ich powierzchni długo. Może to niestety negatywnie wpłynąć na ich wygląd, a także doprowadzić do rozwoju szkodliwych grzybów.