Reklama

Jak działa skórka banana na storczyki?

Samo podlewanie storczyka wodą nie wystarczy dla zapewnienia roślinie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Choć w sklepach ogrodniczych znaleźć można różnorodne preparaty, warto zdać się na naturalne metody dbania o orchideę. Tym bardziej że uzyskać je można jako efekt uboczny przygotowywania drugiego śniadania! Sprawdź, jak wykorzystać skórkę banana do storczyka, by wzmocnić go i pobudzić do kwitnienia.

Jak działa skórka banana na storczyki?

Zazwyczaj po obraniu owocu skórka od razu ląduje w koszu. Miłośnicy roślin doniczkowych powinni zmienić ten nawyk, ponieważ dzięki resztkom banana można uzyskać prosty, tani i skuteczny nawóz do storczyków domowej roboty.

Dlaczego skórki z bananów działają? Stanowią bogate źródło cennych składników odżywczych, w tym fosforu, potasu, magnezu, wapnia i siarki. Taki zestaw wzmacnia korzenie rośliny, mobilizuje ją do wzrostu i wspiera ochronę przed szkodnikami. Dzięki temu patentowi możemy cieszyć się również imponującym kwitnieniem, a nie da się ukryć, że na widoku eleganckich kwiatów storczyka zależy nam najbardziej.  

Reklama

Bananowa "herbata" do podlewania orchidei

Mikstura jest bardzo prosta w przygotowaniu. Co więcej, odżywka w płynnej formie sprawia, że jest łatwiej przyswajalna dla systemu korzeniowego storczyków, więc możemy mieć pewność, że roślina pobierze z niej możliwie jak najwięcej dobroczynnych składników.

Jak zrobić nawóz z bananów do storczyków? Skórkę posiekaj na drobne kawałki i wysusz je w piekarniku. Następnie rozdrobnij je jeszcze bardziej przy pomocy młynka lub blendera. Jedną łyżkę proszku zalej szklanką gorącej wody. Gdy ostygnie, użyj mikstury do podlania storczyka.

Jak przygotować wywar z bananów?

Upewnij się, że masz pod ręką skórki z trzech bananów. Umieść je w dużym słoju i zalej dwoma litrami ciepłej, przegotowanej wody. Zamknij i odstaw w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej na dwa lub trzy dni. Po upływie tego czasu płyn przecedź przez gazę albo na durszlaku. Odżywkę przelej do plastikowej butelki, dzięki której podlewanie storczyków będzie wygodniejsze.

Sprawdź: Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu?

Skórki bananów w doniczce ze storczykiem

Jeśli nie chcesz zmieniać swoich dotychczasowych przyzwyczajeń w podlewaniu orchidei, skórkę z bananów możesz umieścić bezpośrednio w doniczce. Z podłożem wymieszaj proszek z wysuszonych w piekarniku skórek, który przygotujesz tak, jak było to w przypadku "herbaty" bananowej.

Świeże i miękkie skórki pokrojone na drobne kawałki możesz także umieścić w doniczce podczas sadzenia lub przesadzania kwiatów. Ich ukorzenianie się i adaptowanie do nowych warunków pójdzie jeszcze sprawniej. Pamiętaj, by skórki umieścić pomiędzy warstwą drenażu i próchnicy, a następnie całość przysypać ziemią. Do tak przygotowanej gleby włóż storczyka.

Nie zapomnij o liściach!

Zastanawiasz się, jak jeszcze dbać o storczyki naturalnymi metodami? Na efekty działania odżywek trzeba chwilę poczekać. Tymczasem skórki bananów od strony miąższu możesz wykorzystać do przecierania liści storczyka. Nie tylko pozbędziesz się kurzu, ale przede wszystkim nadasz im niezrównany blask.

Polecamy:

Jak stosować nawóz z drożdży do storczyków? Jakich efektów się spodziewać?

Jak uratować przelaną roślinę? Poznaj sprawdzone sposoby!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skórka od bananów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy