Jak sadzić czosnek na zimę? Zrób to w ten sposób

Czosnek posiada wiele właściwości leczniczych i stanowi powszechną przyprawę w polskich gospodarstwach domowych. Bez problemu można wyhodować go w swoim ogrodzie i cieszyć się jego dużym zapasem. Warto o tym pamiętać już we wrześniu. Kiedy i jak sadzić czosnek na zimę? Jak pielęgnować uprawę czosnku zimowego? Wyjaśniamy.

Jesień to czas sadzenia czosnku zimowego w ogrodzie. Jak zrobić to prawidłowo i o czym należy pamiętać?
Jesień to czas sadzenia czosnku zimowego w ogrodzie. Jak zrobić to prawidłowo i o czym należy pamiętać?123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Kiedy sadzić czosnek na zimę?

Termin sadzenia czosnku zimowego zależy od pogody, ale optymalny czas zwykle przypada na połowę października. Niektórzy robią to już pod koniec września lub w listopadzie. Najważniejsze, żeby rośliny zdążyły ukorzenić się przed mrozami, ale nie rozwinęły się za mocno przed zimą, gdyż wówczas przemarzną.

Przed zasadzeniem czosnku należy przekopać grządkę za pomocą łopaty oraz zasilić dużą dawką kompostu. Tak przygotowane stanowisko należy wyrównać grabiami.

Jak sadzić czosnek na zimę?

Czosnek najlepiej rośnie na glebach ciepłych, przepuszczalnych i bogatych w próchnicę. Nie bez znaczenia jest odczyn pH gleby, który w przypadku czosnku powinien być obojętny i wynosić 6,5-7,0. Na glebach kwaśnych konieczne będzie więc przeprowadzenie wapniowania.

Do sadzenia czosnku zimowego warto wybierać większe ząbki, które zapewnią lepszy plon. Ząbki muszą być zdrowe, nieuszkodzone mechanicznie, bez śladów gnicia i żerowania szkodników czy porażenia chorobami. Umieszcza się je w glebie na głębokości około 5-8 cm, dzięki temu roślina przetrwa zimę.

Jak gęsto sadzić czosnek na zimę? Przyjmuje się, że odległości między rzędami wahają się w rozpiętości 20-30 cm, zaś przerwy między ząbkami umieszczanymi w ziemi zawierają się w przedziale 6-10 cm.

Czosnek zimowy – pielęgnacja uprawy

Czosnek, jak każda roślina, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Dotyczy to przede wszystkim pielenia, wybierania chwastów oraz regularnego podlewania.

Pielęgnacja czosnku zimowego po posadzeniu wymaga ściółkowania. Należy je przeprowadzić zaraz po posadzeniu. W tym celu warto używać nawozów - fosforowego i potasowego. Za idealny kompost posłuży nie tylko obornik, ale także rozdrobniona słoma, liście czy kora drzew iglastych. Zabieg ten nie tylko pozwoli uniknąć szybkiego wzrostu chwastów, ale także zapewni utrzymanie wilgotności gleby na odpowiednim poziomie.

Warto pamiętać, że przy uprawie czosnku zimowego wskazane jest ścinanie pędów kwiatostanowych zaraz po ich ukazaniu się. Zabieg ten powoduje zwiększenie plonu cebul czosnku o około 30 proc.

Czosnek zimowy – podlewanie

Czosnek powinien rosnąć na słonecznym i ciepłym stanowisku. W suche dni należy regularnie go podlewać, ponieważ źle znosi przesuszone podłoże. Zwłaszcza w okresie zawiązywania się główek, który przypada na czas od połowy maja do połowy czerwca. Jednocześnie trzeba pamiętać, że podlewania powinno się zaprzestać na około dwa tygodnie przed planowanym zbiorem.

Zobacz też:

Dziecko zaczyna chodzić. Jak zabezpieczyć mieszkanie?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas