Jak sadzić seler, by wyrósł duży? Jeden błąd może zniszczyć zbiór
Seler korzeniowy to smaczne i zdrowe warzywo, które z powodzeniem może być uprawiane w przydomowych warzywnikach. Jednak jego uprawa nie należy do najprostszych. Aby uzyskać selery odpowiedniej wielkości, należy zastosować się do kilku ważnych reguł. Co zrobić, aby uzyskać dorodne selery?
Seler jest chętnie wykorzystywany w polskich domach. Dodaje się go do zup, sałatek jarzynowych, gulaszy. Wielu smakoszy uwielbia surówki z selera i selerowe puree. Jednak w przydomowych ogródkach nie gości zbyt często, ponieważ ma opinię rośliny trudnej. Błędy popełnione podczas uprawy skutkują tym, że korzeń nie wyrasta do odpowiednich rozmiarów, a selerki o średnicy dwuzłotówki trudno wykorzystać do czegokolwiek. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z uprawy własnych selerów. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad, a selery z własnego warzywnika będą cieszyć oko i podniebienie.
Jak sadzić selery? Wysiew i rozsada
Selery wysiewa się do pojemników już w połowie lutego (do początku marca). Jeśli przegapiliśmy ten moment nic straconego. Połowa maja to czas na wysadzanie sadzonek selera do gruntu. Jeśli nie mamy własnych, możemy zakupić gotowe sadzonki w sklepach lub na giełdach ogrodniczych. Sadzonki powinny mieć około 5 liści. Aby seler wyrósł do odpowiednich rozmiarów nie może być sadzony zbyt gęsto - odpowiedni rozstaw dla selera korzeniowego to 30x 40 cm. Sadzonki należy sadzić bardzo starannie, w spulchnionej glebie , zwracając uwagę na to by korzenie nie były podwinięte, a sadzonka nie była zasadzona zbyt głęboko lub za płytko. Zasadź sadzonkę na dokładnie tej samej głębokości na jakiej rosła w rozsadzie.
Czytaj też: Seler w codziennej diecie
Uprawa selera: Wymagania glebowe i stanowisko
Wymagania glebowe selera są duże. Gleba powinna być żyzna, niezbyt ciężka, o odczynie obojętnym, wilgotna, ale nie podmokła. Stanowisko powinno być słoneczne.
Selera nie należy sadzić na tych samych grządkach przez kolejny rok z rzędu. Nieodpowiednie będą także grządki po takich warzywach jak: pietruszka, marchew, cebula, por, koper. Dobrym przedplonem są warzywa kapustne.
Uprawa selera: Podlewanie i nawożenie
Jedną z najważniejszych zasad w uprawie selera jest stałe utrzymywanie wilgotnego podłoża. Roślina potrzebuje dużo wody i wymaga regularnego (w latach suchych nawet codziennie) podlewania. Należy także pamiętać o regularnym plewieniu grządki i spulchnianiu gleby.
Seler może być uprawiany w pierwszym roku po oborniku. Na wiosnę glebę można wzbogacić kompostem. Zaleca się zastosowanie nawozu azotowego dwukrotnie w ciągu wegetacji.
Uprawa selera: Sztuczka z nożem
Doświadczeni ogrodnicy zalecają jeszcze jeden trik powodujący, że seler rośnie w korzeń. Kilka razy w ciągu wegetacji zagłębiają nóż w ziemi obcinają korzenie boczne wokół bulwy (zostają tylko te rosnące pod bulwą). Całą operację należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić bulwy.
Czytaj też: Seler - sprzymierzeniec szczupłej sylwetki