Jak skanować dokumenty?

Skanowanie to proces polegający na odczytywaniu obrazu/informacji, rejestrowaniu ich i przetworzeniu w formę elektroniczną, przeważnie cyfrową, zapisywaną na nośniku danych np. w pamięci komputera. Skanowanie dokumentów jest bardzo przydatną umiejętnością, która prędzej czy później każdemu się przydaje, zarówno w pracy, jak i w domu. Dzięki skanowaniu dokument w wersji papierowej bardzo łatwo jest zmienić na wersję elektroniczną, czyli plik PDF, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Jak skanować dokumenty?
Jak skanować dokumenty? ©123RF/PICSEL

Czym skanować dokumenty?

Jak odpowiednio skanować?
©123RF/PICSEL

Jeśli zastanawiasz się, jakie urządzenie służy do skanowania, musisz wiedzieć, że standardowe skanowanie dokumentu wymaga użycia skanera, czyli urządzenia, które służy do odczytywania, powielania i zapisywania dokumentów.

Obecnie funkcja skanowania zainstalowana może być również w smartfonach, dzięki specjalnym aplikacjom. Jednak w dalszym ciągu najwięcej osób korzysta ze skanera oraz komputera.

Czy tylko skaner jest potrzebny aby skanować?

Jeśli chcesz skanować, oprócz wspomnianego wcześniej potrzebujesz jeszcze specjalnego programu komputerowego: Acrobat. Jest on obsługiwany w systemie Windows przez sterowniki TWAIN, a także Windows Image Acquisition (WIA).

Skaner w trybie automatycznym samodzielnie wykrywa kolor i zawartość dokumentu papierowego, albo ustawienia predefiniowane, które ustawić można względem własnych preferencji, czyli:

- dokument kolorowy,

- dokument czarno-biały,

- obraz kolorowy,

- dokument zachowany w szarości.

W przypadku, gdy system Windows posiada zainstalowany sterownik WIA skanera, plik elektroniczny może zostać stworzony bezpośrednio za pomocą przycisku Skanuj, znajdującego się na urządzeniu.

Po jego naciśnięciu należy wybrać z listy aplikacji na komputerze program Adobe Acrobat. Następnie z interfejsu Skanuj trzeba wybrać skaner oraz skanowanie własne albo domyślne ustawienia.

Jak prawidłowo zeskanować dokument?

Czym i jak skanować?
©123RF/PICSEL

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, które pomogą ci podczas skanowania.

1. Bardzo ważnym parametrem do ustawienia jest rozdzielczość skanowania dokumentu. Musisz pamiętać, że im większa rozdzielczość, tym większy będzie plik graficzny powstały w wyniku skanowania. Zatem nie przesadzaj, bo aby ilustracja wielkości 10x10 cm dobrze wyglądała na stronie wystarczy jej zaledwie 72 dpi (dot per inch), a już zupełnie oszałamiający efekt osiągniesz, skanując dokument z rozdzielczością 100 dpi. Taka rozdzielczość jest jednak zbyt mała, jeżeli planujesz skanowany dokument użyć do reprodukcji papierowej. Tutaj obowiązującą rozdzielczością jest 300 dpi.

2. Drugim ważnym elementem skanowania jest skalowanie dokumentu. Owszem, możesz zeskanować stronę A4 w rozdzielczości 300 dpi, a następnie zmniejszyć ją do rozmiaru znaczka pocztówki, ale czas potrzebny na tę operację będzie o wiele dłuższy, niż gdybyś to zrobił jeszcze przed skanowaniem, nie mówiąc już o utracie jakości pracy. Większość sterowników TWAIN umożliwia (za pomocą suwaków graficznych lub okienek cyfrowych) określenie rozmiarów, jakie będzie miał dokument przy danej rozdzielczości po skanowaniu.

Jak prawidłowo zeskanować dokument?

Jak skanować?
©123RF/PICSEL

3.Jeżeli w komplecie twojego skanera znajduje się program OCR, dowiedz się, czy rozpoznaje on polskie znaki diakrytyczne, bo w przeciwnym wypadku rozpoznany przez OCR polski tekst będzie usiany najróżniejszymi znaczkami z wyjątkiem polskich liter.

4. W ustawieniach urządzenia należy unikać tych wykorzystujących półtony, ponieważ w przypadku dokumentów tekstowych mogą znacznie utrudnić rozpoznawanie tekstu. Bywają one przydatne podczas skanowania fotografii i zdjęć.

5. Urządzenia posiadające ręczną regulację jasności, należy przed użyciem odpowiednio ustawić. W przeciwnym razie skanowane znaki będą niewyraźne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas