Jak skutecznie pozbyć się pająków z domu? Wypróbuj te sposoby

Stare ludowe przysłowie mówi – „Szczęśliwy dom, w którym pająki są”. Niektórzy twierdzą nawet, że obecność pająków w domach i mieszkaniach ma świadczyć o goszczącym w nich zdrowiu. Co zrobić, gdy jednak widok przemykającego przez pomieszczenie pajęczaka nie wzbudza radości i pozytywnych skojarzeń, ale dreszcz obrzydzenia? Dowiedz się, co przyciąga pająki i jak skutecznie pozbyć się tych nieproszonych lokatorów.

Poznaj proste triki na pozbycie się pająków z domu
Poznaj proste triki na pozbycie się pająków z domu123RF/PICSEL

Pigułka wiedzy o pająkach

Pająki przynależą do typu stawonogów, tzw. Arthropoda, i są zazwyczaj zwierzętami lądowymi. Wyróżniają się charakterystyczną budową ciała - głowotułowiem i odwłokiem, połączonymi ze sobą łącznikiem. Zazwyczaj mierzą od 1 do 10 milimetrów, choć można spotkać także okazy kilkunastocentymetrowe. Tylko w Polsce występuje ponad 800 gatunków pajęczaków. W pomieszczeniach najczęściej możemy natknąć się na kątnika domowego, nasosznika trzęsia oraz zyzusia tłuściocha. Elewacje i okna to terytoria pająków krzyżaków oraz skakunów. Żywią się m.in. komarami, muchami owocówkami, mszycami, ćmami, mrówkami czy pchłami. Warto wiedzieć, że pajęczaki zamieszkujące nasze domy nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia.

Pająki w domu - skąd się biorą?

Okres wiosenno-letni to początek sezonu godowego pająków, a co za tym idzie - zwiększonej ich widoczności w domach i mieszkaniach, zarówno tych w centrum miasta, jak i ulokowanych na obrzeżach oraz w otoczeniu pól, lasów i łąk. Wyruszając na poszukiwanie partnera, pożywienia i bezpiecznego miejsca do rozmnażania, pająki dostają się do domostw przez każdą możliwą szczelinę.

Pająki domowe najczęściej snują sieci w zaciemnionych miejscach. Na ogół są płochliwe i szybko uciekają przed człowiekiem. Część ludzi ma teorię, że gnieżdżą się głównie w brudnych i zaniedbanych mieszkaniach, ale niekoniecznie pokrywa się to z prawdą. Resztki pokarmów przyciągają drobne owady, a te z kolei wydzielają substancje zapachowe zwabiające pająki.

Domowe patenty w walce z pająkami

Moskitiera to nie tylko bariera nie do przejścia dla pająków, ale też owadów i mrówek
Moskitiera to nie tylko bariera nie do przejścia dla pająków, ale też owadów i mrówek123RF/PICSEL
  • Niezawodne moskitiery

Walkę z uciążliwymi pajęczakami możesz zacząć od zakupu i zamontowania moskitier z gęstą siatką. Pająki najczęściej wędrują do pomieszczeń z zewnątrz, poprzez szczeliny w oknach i drzwiach balkonowych. Tak zamontowane siatki przez cały rok będą służyły jako bariera dla nieproszonych pająków, mrówek i innych owadów latających.

  • Czystość ponad wszystko

Utrzymywanie czystości to silna broń w wymagającej walce z pająkami. Osadzający się kurz, brud, resztki posiłków, okruchy, nadgniłe owoce i warzywa to idealne siedlisko dla insektów, które stanowią naturalny pokarm dla pająków. Warto również pozbyć się zalegających w szafach, piwnicach i na strychach kartonów, ponieważ osadzająca się w nich wilgoć i brud przyciąga lęgnące się w nich owady, zachęcając pająki do budowania sieci właśnie w tych miejscach. Niwelując im środowisko do rozwoju, nie będziemy zachęcać pająków do przebywania w naszym mieszkaniu.

Przygotuj skuteczny spray odstraszający pająki z dodatkiem kwasku cytrynowego
Przygotuj skuteczny spray odstraszający pająki z dodatkiem kwasku cytrynowego123RF/PICSEL
  • Naturalny spray na pająki

Stwórz odstraszający preparat ze składników, które na pewno masz w swoim domu! Wystarczy, że na litr wody dodasz 4-5 łyżek kwasku cytrynowego, zamiennie jedną łyżkę olejku kamforowego, cytrynowego, miętowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego i porządnie wymieszasz. Tak przygotowaną miksturę wlej do butelki z atomizerem i spryskaj przestrzenie pod szafami, parapetami, w kratkach wentylacyjnych, framugach i kątach. Pamiętaj, by zabieg ten powtarzać przynajmniej raz w tygodniu.

  • Cynamon nie tylko do szarlotki

Okazuje się, że aromat cynamonu działa niezwykle drażniąco na pająki, skutecznie zniechęcając je do lęgnięcia się. Wystarczy w newralgicznych miejscach rozłożyć spodki ze sproszkowaną przyprawą lub rozmieścić kilka suszonych lasek. Dobrze sprawdzi się także cynamonowa świeca zapalona w pomieszczeniu.

  • Domowy zielnik

Odpowiednio dobrane domowe rośliny doniczkowe prócz walorów wizualnych posiadają jedną bardzo ważną zaletę - zapach odstraszający nieproszone pająki. Warto więc przyozdobić nie tylko kuchenne parapety w: bazylię, lawendę, miętę pieprzową, trawę cytrynową, pelargonię oraz eukaliptus.

  • Dary jesieni - kasztany i żołędzie

Choć kasztany i żołędzie kojarzą się głównie z jesiennymi wędrówkami po lasach oraz późniejszym wykonywaniem ozdób i dekoracji, dobrze jest zostawić kilka sztuk w celu wyproszenia pająków z domu. Owoce dębów i kasztanowców wydzielają bowiem zapach, który odstręcza pająki.

Specjalistyczne siły

Gdy jednak domowe sposoby zawiodą lub nie zagwarantują oczekiwanego efektu, warto sięgnąć po preparaty chemiczne o działaniu owadobójczym lub elektryczne odstraszacze pająków, emitujące ultradźwięki.

Polecamy również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas