Jak skutecznie usunąć pleśń domowymi sposobami?
Pleśń na ścianach, fugach czy w kabinie prysznicowej jest niezdrowa dla domowników. Szkodzi na układ oddechowy i pokarmowy oraz może przyczynić się do rozwoju nowotworów. Grzyby lubią pojawiać się w miejscach wilgotnych, ciepłych i pozbawionych dostępu do świeżego powietrza. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby usunąć je naturalnymi lub chemicznymi specyfikami. Najważniejsze jednak jest pozbycie się źródła wilgoci w pomieszczeniach oraz częste wietrzenie domu. Jak skutecznie usunąć pleśń domowymi sposobami? Czy ma wpływ na nasze zdrowie? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Czy pleśń jest szkodliwa?
Obecność pleśni w domu nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Sprawia, że pojawiają się problemy ze strony układu oddechowego i pokarmowego. Ponadto grzyby są rakotwórcze, a zatrucie pleśnią daje szereg objawów neurologicznych.
Najważniejsze to usunięcie źródła powstania pleśni w mieszkaniu, która jest wynikiem wilgoci. Przyczyną może być źle działająca wentylacja lub zbyt szczelne oka. Opary nie znajdują ujścia, więc pojawia się wilgoć, która daje idealne warunki do rozwoju pleśni.
Czym zmyć pleśń ze ściany?
Pleśń najczęściej powstaje na ścianach, fugach czy w kabinie prysznicowej. W każdym z tych miejsc grzyb możesz usunąć za pomocą tych samych środków. Zanim jednak sięgniesz po chemiczne rozwiązania, rozważ możliwość wykorzystania domowych specyfików. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się soda oczyszczona, ocet czy woda utleniona. Są to sposoby naturalne, przyjazne środowisku i zwierzętom, ponadto nie nadwyrężą twojego portfela. Kiedy żadne środki naturalne nie pomagają, należy sięgnąć po chemiczne preparaty, dostępne w sklepach specjalistycznych.
Domowe sposoby na pleśń: Ocet
Ocet dokładnie dezynfekuje powierzchnie, usuwa pleśń i bakterie. Mieszankę na bazie octu przygotujesz, wlewając do butelki z atomizerem wodę i ocet (proporcje 2:1). Następnie środek dokładnie wymieszaj, potrząsając butelką i rozpyl go równomiernie po zgrzybiałej powierzchni. Pozostaw go na kilka godzin i szorstką gąbką usuń pleśń. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, gdyż ocet ma bardzo silny zapach.
Polecamy: Jak często zmieniać pościel?
Soda oczyszczona jako remedium na pleśń
Drugim sposobem jest użycie sody oczyszczonej, która ma działanie lekko żrące, dzięki czemu łatwiej usunie grzyb. Jak przygotować roztwór na bazie sody do usunięcia pleśni? Rozpuść trzy łyżki sody w szklance wody, a następnie mieszankę przelej do butelki ze spryskiwaczem. Tak przygotowaną ciecz rozprowadź równomiernie po pleśni i pozostaw na kilkanaście minut, a potem usuń zabrudzenie za pomocą wilgotnej szmatki. Innym patentem jest wtarcie proszku bezpośrednio w grzyb i po kilku godzinach usunięcie go szczotką.
Woda utleniona w walce z pleśnią
Kolejny niezawodny sposób to użycie wody utlenionej: to środek znajdujący się w każdej domowej apteczce. Specyfik ten skutecznie poradzi sobie z grzybami i bakteriami, a ponadto jest naturalnym produktem wybielającym. Najlepiej zaopatrzyć się w wodę utlenioną w buteleczce ze sprayem, dzięki czemu jej aplikacja staje się prostsza. Wystarczy, że powierzchnię pokrytą grzybem spryskasz równomiernie środkiem i pozostawisz go na trzy godziny. Pleśń zdrap za pomocą nożyka do tapet, a następnie przetrzyj powierzchnię wilgotną szmatką.
Roztwór z olejku drzewa herbacianego
Ostatnią propozycją jest użycie roztworu z olejku drzewa herbacianego, ponieważ ma on działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Dodatkowo przyjemnie pachnie i nie stanowi zagrożenia dla dzieci i zwierząt domowych. Jak przygotować roztwór zwalczający pleśń? W szklance wody rozpuść dwie łyżki olejku i przelej mieszankę do butelki z atomizerem, następnie rozpyl ją po powierzchni pokrytej grzybem. Po kilku godzinach resztki pleśni usuń wilgotną szmatką lub szorstką gąbką.
Zobacz też: