Jak skutecznie wyczyścić komputer?

Dokładne wyczyszczenie komputera to nie taka łatwa sprawa, jakby się mogło wydawać. Wbrew przekonaniu niektórych nie wystarczy jedynie przetrzeć zwilżoną szmatką monitor i klawiaturę komputera, by usprawnić działanie sprzętu. Najważniejsze jest to, co wewnątrz najważniejszej części komputera, czyli stacji dysków, której czyszczenie może przyprawić o ból głowy! Warto jednak pamiętać, że nasze komputery, podobnie jak my sami i nasze mieszkania, potrzebują odpowiedniej higieny, by prawidłowo funkcjonowały. By solidnie wyczyścić komputer, potrzeba trochę czasu, wysiłku, odpowiednich narzędzi i preparatów, no i przede wszystkim chęci! Poniżej przedstawiamy miniporadnik, który pomoże ci szybko i skutecznie wyczyścić twój komputer.

article cover
©123RF/PICSEL

Co będzie potrzebne do wyczyszczenia komputera stacjonarnego?

©123RF/PICSEL

Przed czyszczeniem komputera koniecznie zaopatrz się w:

• Sprężone powietrze w puszce;

• Preparat do czyszczenia części plastikowych;

• Szmatki nawilżające i spray do czyszczenia sprzętu komputerowego;

• Śrubokręt z różnymi końcówkami;

• Cienkie ściereczki z mikrofibry.

Zacznij od wyczyszczenia najważniejszej części komputera – stacji dysków

©123RF/PICSEL

1. Żeby wyczyścić główną część komputera, na początek musisz ją rozebrać na części. Użyj do tego śrubokręta z odpowiednią końcówką.

2. Następnie rozkręć najważniejsze elementy w stacji dysków:

• Zasilacz;

• Napędy;

• Dyski;

• Karty rozszerzeń;

• Karty pamięci;

• Procesor.

3.Gdy rozkręcisz już wszystkie elementy, dokładnie spryskaj wnętrze stacji dysków i wszystkie wyjęte elementy sprężonym powietrzem, które usunie nawet trudno dostępny kurz. Szczególną uwagę zwróć na wentylator komputera. To w nim gromadzi się najwięcej roztoczy.

4. Następnie spryskaj sprężonym powietrzem obudowę stacji, a następnie przeczyść ją sprayem do czyszczenia sprzętu komputerowego.

5. Teraz czas na procesor – najważniejszą część stacji dysków. Wyjmij go delikatnie i połóż na suchej i czystej powierzchni. Za pomocą ściereczek nawilżających zdejmij kurz i brud z procesora. Następnie dokładnie osusz go szmatką z mikrofibry.

6. Gdy wszystkie elementy stacji będą już wyczyszczone, złóż sprzęt i przetrzyj go najpierw szmatką nasączoną w wodzie destylowanej, a następnie sprayem.

Gdy stacja dysków jest już dokładnie wyczyszczona, można zabrać się za pozostałe elementy komputera. Z pewnością brud, który zbiera się na zewnętrznych sprzętach, jest lepiej zauważalny niż ten, który usuwaliśmy wcześniej z wnętrza stacji. Będzie go zatem łatwiej zdjąć.

Monitor

©123RF/PICSEL

Zaczynamy od monitora:

1. Spryskaj sprężonym powietrzem monitor, by usunąć warstwę kurzu.

2. Następnie nanieś na szmatkę z mikrofibry niewielką ilość sprayu do czyszczenia komputerów, dokładnie usuń zabrudzenia, a na koniec wypoleruj monitor. Jeśli na monitorze są trudnozmywalne plamy, spróbuj usunąć je za pomocą izopropanolu, a następnie przetrzyj monitor szmatką nasączoną w wodzie destylowanej.

3. Ekran monitora najlepiej delikatnie wyczyścić nawilżającą chusteczką do czyszczenia monitorów.

Klawiatura

Klawiatura to nie bez przyczyny jeden z najbardziej zabrudzonych sprzętów komputerowych. Kto z nas nigdy nie jadł lub nie pił kawy nad klawiaturą? Stąd zabrudzenia między klawiszami i lepka powierzchnia. Mimo to, wyczyszczenie klawiatury nie będzie trudne. Postępuj krok po kroku:

1. Potrząśnij kilka razy klawiaturą, by usunąć z niej pozostałości po jedzeniu i część brudu.

2. Następnie przygotuj sprężone powietrze i dokładnie wydmuchaj wszystko, co nagromadziło się pod i między klawiszami.

3. Teraz przejdź do czyszczenia powierzchni klawiatury i wszystkich klawiszy. W tym celu użyj sprayu do czyszczenia sprzętu komputerowego i ściereczki z mikrofibry. Spray nanieś na klawiaturę i pozostaw na około pięć minut, by wchłonął brud. Następnie dokładnie wyczyść plamy i zabrudzenia przy pomocy szmatki.

4. Na koniec przetrzyj klawiaturę szmatką z mikrofibry delikatnie nawilżoną w wodzie destylowanej.

Drobne sprzęty komputerowe (głośniki, myszka, słuchawki, itp.)

Inne drobne sprzęty komputerowe wyczyść podobnie, jak klawiaturę. Jeśli są bardzo zakurzone, możesz zacząć od ich spryskania sprężonym powietrzem. Następnie nanieś na nie spray i zbierz brud szmatką lub użyj do tego nasączonych chusteczek.

Większe sprzęty komputerowe (drukarki, skanery, faxy, itp.)

Duże sprzęty komputerowe czyścimy w ten sam sposób, jak monitor i klawiaturę. Może się jednak zdarzyć, że będziemy zmuszeni rozkręcić konkretne urządzenie, by usunąć z jego wnętrza kurz i brud. Dzięki temu z pewnością będzie lepiej działało.

Czyszczenie laptopa

art
©123RF/PICSEL

Jeśli twój laptop zaczyna wydawać dźwięki przypominające huczenie podczas normalnej pracy, to oznaka, że najprawdopodobniej jest przegrzany i zakurzony wewnątrz. Dokładnego wyczyszczenia wymaga zatem jego wentylator. Podpowiadamy, jak to zrobić:

Co będzie potrzebne do kompleksowego wyczyszczenia laptopa?

• Śrubokręty z różnego rodzaju końcówkami;

• Specjalne plastikowe otwieracze do obudowy;

• Sprężone powietrze w sprayu;

• Pędzelek, którym usuniesz kurz wrośnięty w wentylator i radiator;

• Szmatka z mikrofibry;

• Woda destylowana;

• Chusteczki do czyszczenia sprzętu komputerowego.

Jak wykonać czyszczenie laptopa krok po kroku?

1. Rozkręć laptopa i zdejmij jego obudowę.

2. Dokładnie wydmuchaj kurz sprężonym powietrzem. Kurz, którego nie da się łatwo usunąć, spróbuj zetrzeć pędzelkiem lekko namoczonym w wodzie.

3. Złóż laptopa.

Teraz możesz przejść do czyszczenia zewnętrznej części urządzenia.

4. Wydmuchaj dokładnie kurz z klawiatury za pomocą sprężonego powietrza.

5. Zbierz resztki kurzu i wyczyść zabrudzenia nasączoną w wodzie destylowanej ściereczką z mikrofibry.

6. Następnie za pomocą nasączonych chusteczek wyczyść ekran laptopa, klawisze oraz pozostałe części.

Co zyska nasz komputer po dokładnym wyczyszczeniu?

Gdy nasz komputer zostanie solidnie wyczyszczony, nie tylko będzie estetyczniej się prezentował, ale przede wszystkim lepiej pracował. Usunięcie kurzu i zabrudzeń ze stacji dysków sprawi, że komputer będzie miał niższą temperaturę, dzięki czemu na dłużej będzie nam służył.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas