Jak skutecznie wyczyścić materac?
Wiesz o tym, że materac, który nie jest czyszczony może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych takich jak astma, katar czy zapalenie skóry? Jeśli minął już jakiś czas od ostatniego czyszczenia materaca, to możliwe, że zauważyłaś u siebie zwiększone objawy alergii. Mogą być one spowodowane roztoczami żyjącymi w materacach. Żywią się one martwym naskórkiem, który co nocy zostawiamy na naszym łóżku.
Większość materacy nie jest zazwyczaj czyszczona. Kładziemy na nie czyste prześcieradła i pościel ale zapominamy o ich czyszczeniu. Takie sprzątanie zajmuje trochę czasu, jednak jest tego warte.
Czyszczenie materaca jest dosyć proste i przeważnie zajmuje około 30 minut, nie wliczając w to prania pościeli. Zdejmij pościel oraz ochronną narzutę z materaca. Jeśli jest ona zrobiona z materiału, to możesz włożyć ją do pralki (upewnij się jednak czy ochronny pokrowiec na materac nie posiada szczegółowych instrukcji co do jego czyszczenia). Do pralki nalej wybielacz oraz detergent do prania, a po skończonym praniu wysusz rzeczy.
Jeśli na dworze jest ładna pogoda, to możesz wystawić materac na zewnątrz i pozwolić mu pobyć na świeżym powietrzu. Jeśli nie masz takiej możliwości, to przejdź do następnego kroku.
Następnie odkurz materac i upewnij się, że dotarłaś do najmniejszych jego szczelin i szwów. Jeśli na materacu zostały plamy, to postaraj się je usunąć używając do tego celu środków dezynfekujących, co pozwoli na pozbycie się roztoczy.
Teraz przewróć materac na drugą stronę i powtórz wszystkie czynności. Kiedy skończysz odkurzać, to zostaw materac na tej stronie, ponieważ zmienianie jego strony co jakiś czas przedłuża jego trwałość.
Kiedy skończysz czyszczenie materaca, to załóż na niego pokrowiec ochronny, który nie tylko chroni sam materac, lecz także chroni przed roztoczami. Następnie połóż czystą pościel. Teraz możesz cieszyć się naprawdę czystym łóżkiem.
Zaleca się, aby proces ten powtarzać co najmniej 2 razy w roku, jednak robienie tego 4 razy w roku (każdego sezonu) pozwala zapobiec roztoczom oraz zmniejszyć ryzyko alergii.