Reklama

Reklama

Jak sprytnie odłożyć trochę pieniędzy

Ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka... Nawet drobne kwoty mogą przynieść zysk, jeżeli wiemy jak je pomnożyć!

Chciałabyś odłożyć trochę pieniędzy, ale... zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać. Wciąż masz przecież tyle wydatków. Z pomocą przychodzą nowe oferty banków! Warto się temu przyjrzeć, bo dobrze wykorzystane umożliwiają uzbieranie sum nie do pogardzenia! Ale to nie jedyny sposób na oszczędzanie. Możesz to robić choćby... podczas zakupów. Niemożliwe? A jednak!

Odkładaj mimo woli…

Trudno jest ci się zmobilizować, by regularnie odkładać pieniądze? Zdecyduj się na bankowy program oszczędnościowy! Zasada jego działania jest prosta: za każdym razem, gdy pobierasz pieniądze z konta osobistego (robiąc np. opłaty, wypłacając pieniądze z bankomatu, płacąc kartą za zakupy), określona przez ciebie suma zostaje przelana na rachunek oszczędnościowy. Przystępując do programu sama zdecydujesz, czy będzie to np. zaokrąglenie wydanej kwoty do 10 zł, czy określony procent od dokonanej transakcji.

Reklama

Zbieraj na konkretny cel

Odkładasz pieniądze na wakacje, nową pralkę, wymarzone buty. Co robić, by nie kusiło cię podbieranie z już uzbieranej kwoty? W wielu bankach można założyć tzw. konto na konkretny cel. Trzeba dokładnie określić, na co chcesz oszczędzić, jaką kwotę i w jakim terminie. Np. planujesz zakup mebli i podpisujesz z bankiem umowę, że do grudnia chcesz zebrać 2000 zł i co miesiąc będziesz wpłacać 250 zł. Za dotrzymanie warunków umowy banki dają wyższe oprocentowanie lub wypłacają premię. Kontem celowym jest również tzw. świnka skarbonka. Możesz ich założyć kilka w jednym banku, co pozwoli ci jednocześnie odkładać drobne sumy na różne cele.

Zyskuj pieniądze podczas zakupów!

Podczas wydawania pieniędzy ich część może do ciebie wrócić. Sprawdź oferty lojalnościowe supermarketów! Program payback działa jednocześnie w wielu sklepach sieciowych. Jak? Wypełniasz formularz i dostajesz kartę punktową. Za każde wydane 2 zł otrzymujesz 1 punkt. Punkty wymieniasz na kupony rabatowe. Karty lojalnościowe proponowane przez duże sklepy działają na podobnej zasadzie. Punkty dostajesz za konkretną ilość wydanej gotówki. Różne są sposoby premiowania. Punkty możesz wymieniać np. na: - wybrane przez sklep produkty; - kupony rabatowe lub zniżkowe do wykorzystania w konkretnym sklepie.

Wszystko pod kontrolą

Nie każdy ma czas sprawdzać ranking banków i kont oszczędnościowych. Warto skorzystać więc z Kontomierza, programu internetowego, który ci w tym pomoże. Jak to działa? Rejestrujesz się na stronie i dodajesz banki, które prowadzą twoje rachunki. Program układa je w formie wykresu, dzięki czemu zobaczysz jak kształtują się wydatki i gdzie możesz szukać oszczędności. Podpowie też, jakie konto byłoby dla ciebie korzystne, sprawdza faktyczne oprocentowanie i przypomina o wpłatach na rachunki oszczędnościowe! Program jest bezpieczny, nie ma dostępu do twoich haseł.

Jak reklamować zakupy zrobione przez internet?

Coraz chętniej i częściej kupujemy w wirtualnych sklepach, na internetowych aukcjach. Ale czasem zdarza się, że po otworzeniu przesyłki widzimy towar uszkodzony lub nie taki, za który zapłaciliśmy. Jak go zwrócić?

- Z towaru kupionego wirtualnie mamy prawo zrezygnować, nie podając przyczyny. Trzeba tylko poinformować o tym sprzedawcę w ciągu 10 dni od daty odebrania przesyłki, a także odesłać towar w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania (Dz.U. 2000 Nr 22, poz. 271)

- Od tych zasad są wyjątki! Nie można zrezygnować z: - produktu, który ulega szybkiemu zepsuciu; - płyt CD, DVD po zdjęciu oryginalnego opakowania

- Jeżeli wadliwa jest rzecz, którą kupiliśmy od osoby fizycznej, to na podstawie przepisów kodeksu cywilnego o rękojmi (art. 556-576) możemy domagać się zwrotu wartości towaru, wymiany na nowy lub naprawyTekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | oszczędzanie | kredyt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy