Reklama

Trzy triki na storczyki. Jak pielęgnować orchidee?

Storczyki są popularnymi kwiatami ozdobnymi. Chętnie dekorujemy nimi wnętrza domów, lokali gastronomicznych, a nawet instytucji. Dzięki trzem prostym trikom, storczyki będą rosły bujne i piękne.

Trik na storczyki: Jak podlewać orchidee?

Większość kwiatów doniczkowych podlewamy poprzez wlanie małej ilości wody do spodka pod donicą lub bezpośrednio do niej. Jednak storczyki należy kąpać, nie podlewać. Zarówno korzenie, łodygi, liście, jak i kwiaty lubią wodę.

Trzeba zanurzyć całą doniczkę w wodzie. Najlepiej użyć przegotowanej, ale ostudzonej wody. Proces powinien trwać ok. 30 minut. Można wstawić storczyk do prysznica i ostrożnie obmyć wodą, a następnie wyruszyć jej nadmiar. Strumień nie może być przy tym zbyt gorący.

Orchideę podlewamy, dopiero gdy podłoże w doniczce jest wysuszone. Korzenie kwiatu powinny być widoczne przez osłonkę. Jeżeli mają kolor biały, należy podlać roślinę. Do wody watro dodać trochę soku z cytryny, dzięki czemu kwiaty będą lepiej rosły,

Reklama

Triki na storczyki: Sadzenie

Storczyk to kwiat egzotyczny, którego naturalnym środowiskiem są gorące miejsca na wysokim poziomie wilgotności. Podłoże dla tych kwiatów musi być odpowiednie, by ich korzenie były napowietrzone. Najlepiej komponować je z:

  • kory sosnowej
  • łupin kokosa
  • keramzytu
  • węgla
  • torfu

Trik na storczyki: Nawożenia

Storczyki warto od czasu do czasu nawozić, by lepiej rosły. Można kupić gotowe preparaty lub zastosować naturalne nawozy z tego, co znajdziemy w domu.

Nawóz do storczyków można łatwo przygotować z bananów. Potrzebne w tym celu będą skórki po owocach, które trzeba pociąć na drobne kawałki. Następnie mieszamy je z podłożem w doniczce. Bogate w cenne minerały świeże skórki bananów odżywią i wzmocnią orchideę. Zawierają bowiem m.in. wapń, potas i fosfor.

Inną opcją nawozu są drożdże. Wystarczy rozrobić odrobinę w wodzie i dodać mieszankę w czasie podlewania storczyka. Drożdże są bogatym źródłem witamin z grupy B. Ich dodanie wzmocni korzenie roślin, ale także wpłynie korzystnie na liście - będą one grube, jędrne i lśniące.

Ostatni z popularnych przepisów na nawóz do storczyków bazuje na czosnku. Ma on właściwości antybakteryjne i wzmacniające. Należy obrać kilka ząbków czosnku i zagotować je w litrze wody. Ostudzonym naparem podlewamy kwiaty.

Zobacz także:

Jak stosować nawóz z drożdży do storczyków? Jakich efektów się spodziewać?

Storczyk - Co mu dolega?

Nawóz do storczyków z czosnku: Czy i jak działa?


***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: storczyk | orchidea | storczyki pielęgnowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama