Jak stosować ocet w ogrodzie?
Praktyczne zastosowania octu dotyczą wielu dziedzin życia codziennego i zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę, że produkt sprawdza się nie tylko w kulinariach. Chętnie jest używany w domowych porządkach, ale warto wyruszyć z nim także w plener. Ocet jest sprzymierzeńcem osób, które chcą w naturalny sposób pobudzić rośliny do wzrostu, usunąć chwasty, pozbyć się szkodników i wyczyścić na błysk narzędzia ogrodowe. Dowiedz się, jak wykorzystać ocet w ogrodzie, by był skuteczny, a zarazem bezpieczny dla roślin.
Spis treści:
Zacznij od porządków w skrzynce z narzędziami
Do przeprowadzania zabiegów w ogrodzie potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Motyki, nożyce, sekatory - bez nich ani rusz! Jednak, by służyły nam długo, należy dbać o ich czystość. Niestety, często są narażone na działanie wilgoci, przechowujemy je w garażach i piwnicach, co w dalszej perspektywie może doprowadzić do pojawienia się rdzy. Takie narzędzia są nie tylko uciążliwe w obsłudze, ale mogą wyrządzić dużą krzywdę naszym roślinom - zwłaszcza podczas przycinania.
Jak wyczyścić metalowe narzędzia z rdzy? Zanurz je na 10-12 godzin w naczyniu z octem lub owiń je materiałem nasączonym w płynie. Uciążliwe zabrudzenia znikną bez szorowania! Pamiętaj, by procedurę zakończyć dokładnym wysuszeniem sprzętu.
Oprysk z octu na chwasty w ogrodzie i na podjeździe
Najzwyklejszy ocet spirytusowy jest w stanie poradzić sobie z powszechnym problemem ogrodników, jakim są chwasty. Kwasowość produktu jest dla nich zabójcza. Jak przygotować ocet na chwasty?
- Wymieszaj go z wodą w proporcji 2:1.
- Wlej do butelki z atomizerem i spryskaj problematyczne rośliny.
- Stosuj zwłaszcza przy ścieżkach, utwardzanych opaskach z kamieni i kostce brukowej.
- Choć ocet nie jest szkodliwy dla nawierzchni, warto przetestować go na małym fragmencie, by upewnić się, że nie spowoduje odbarwień czy innych zniszczeń.
- Walkę z chwastami zaplanuj na suchy i słoneczny dzień. W takich warunkach domowy oprysk jest najskuteczniejszy.
Na to musisz uważać: Roztwór octu w podanych proporcjach stanowi mocny środek. Uważaj więc, by nie miał styczności z roślinami uprawnymi, ponieważ mógłby im poważnie zaszkodzić.
Sprawdź również: Banan i jajko: Dlaczego warto je zakopać w ziemi?
Ocet na ćmę bukszpanową
Brązowe przebarwienia, nadgryzione liście i pędy, a także usychanie bukszpanu są oznakami żerowania ćmy bukszpanowej. Szkodnik pojawił się w naszym kraju kilka lat temu i zdążył już zrujnować wiele ogrodów. Walka z nim jest bardzo uciążliwa, ale i w tym przypadku ocet okaże się dobrym środkiem pomocniczym.
Przygotuj oprysk na ćmę bukszpanową składający się z: 4 łyżek octu, 3 łyżek oleju rzepakowego i 0,5 litra wody. Spryskaj roślinę i odczekaj 20-30 minut. Zauważysz opadające na ziemię martwe larwy szkodnika. Pozbieraj je i obficie opłucz bukszpan czystą wodą.
Jak stosować ocet na mszyce i przędziorki?
Znienawidzone mszyce i przędziorki to poważne zagrożenie dla naszych ogrodów. Żerując na roślinach, doprowadzają do pogarszania się ich kondycji, a w końcu zamierania. Na szczęście wielkim wrogiem niszczycielskich szkodników jest ocet! Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:10 i spryskaj zielone części - liście oraz łodygi. Unikaj jedynie kontaktu roztworu octu z kwiatami. By mikstura była bardziej skuteczna, dodaj odrobinę szarego mydła. Całość dłużej utrzyma się na roślinach.
Naturalne zakwaszanie gleby octem
Wiele roślin ogrodowych zaliczyć można do okazów kwasolubnych. Są to np. hortensje, rododendrony, azalie, magnolie, róże i gardenie. Jeśli odczyn gleby w ogrodzie jest bardziej zasadowy, nie można oczekiwać, że będą rozwijać się bujnie. Z tego powodu trzy lub cztery tygodnie przed sadzeniem warto zakwasić glebę octem wymieszanym z wodą ponownie w proporcjach 1:10. W takich warunkach roślinom łatwiej będzie pobierać niezbędne składniki odżywcze z podłoża, więc odwdzięczą się spektakularnym kwitnieniem.
Polecamy: