Jak stosować oprysk z drożdży na róże? Jakich efektów się spodziewać?
Róże ogrodowe to niezwykle elegancki akcent w przydomowej przestrzeni. Ich pielęgnacja bywa wymagająca, dlatego warto poznać sprytne triki, dzięki którym to zadanie będzie dużo prostsze. Zastanawiasz się, jak uchronić efektowne kwiaty przed chorobami i mszycami? Wykonaj oprysk z drożdży na róże. Bez trudu przygotujesz go w domowym zaciszu, a efekty stosowania przejdą twoje najśmielsze oczekiwania.
Spis treści:
Z czego wynika skuteczność oprysku z drożdży?
O potędze drożdży piekarskich przekonać się mogą nie tylko pasjonaci robienia domowych wypieków. Z rosnącym entuzjazmem patrzą na nie także ogrodnicy, którzy chcą ograniczyć ilość stosowanej chemii w ogrodach i nieco zaoszczędzić na specjalistycznych preparatach, od których uginają się półki w centrach ogrodniczych. Ponadto bez trudu można je znaleźć w sklepach spożywczych.
Zastosowanie drożdży w ogrodzie można rozpatrywać pod różnymi kątami.
- Z racji tego, że w ich składzie królują witaminy z grupy B i liczne aminokwasy, stanowią bardzo dobrą odżywkę dla systemu korzeniowego i mobilizują rośliny do bujnego wzrostu.
- Można używać ich do podlewania lub w formie oprysku. Zwłaszcza w tej drugiej postaci stanowią świetną ochronę przed chorobami grzybowymi, eliminując szkodliwe drobnoustroje.
- Opryski z drożdży stosowane są również jako tajna broń w walce ze szkodnikami. Dużą skuteczność wykazują w starciu ze znienawidzonymi przez ogrodników mszycami, które chętnie żerują na różach.
Jak działa oprysk z drożdży na róże?
Przede wszystkim poleca się stosować profilaktycznie - w celu zmniejszenia ryzyka zainfekowania róż chorobami grzybowymi, na które są niestety bardzo podatne. Podczas pielęgnacji róż ogrodowych trzeba być szczególnie wyczulonym na:
- mączniaka: objawy sprowadzają się do białego nalotu na spodzie liści lub czarnych plam na liściach i łodygach;
- szarą pleśń: atakuje głównie kwiaty, w pierwszym etapie zauważyć na nich można wodniste plamy, a z czasem szary nalot;
- czarną plamistość liści: symptomy przypominają mączniaka, lecz przebarwienia przyjmują różnokolorowe odcienie.
Opryski z drożdży na róże najlepiej sprawdzą się w przypadku dwóch pierwszych chorób. Poleca się stosowaćje profilaktycznie. Jeśli jednak pojawiły się niepokojące objawy, kluczową sprawą jest czas. Im szybciej zareagujemy, tym mamy większe szanse powodzenia bez używania syntetycznych preparatów.
Sprawdź też: Jak pozbyć się chwastów i mchu z trawnika? To proste
Jak zrobić oprysk z drożdży?
Istnieją dwie szkoły przygotowania domowego preparatu na bazie drożdży. Pierwszy z nich opiera się na fermentacji i wymaga pewnej dozy cierpliwości. Zazwyczaj decydują się na niego osoby, którym zależy na zrobieniu drożdżowego nawozu. Tym razem skupimy się na prostszym i znacznie szybszym oprysku z drożdży - w sam raz dla początkujących!
Jak się za to zabrać? Kostkę świeżych drożdży piekarskich wymieszaj w 0,5 litra pełnotłustego mleka, następnie zalej 10 litrami letniej wody. Zamieszaj i odczekaj godzinę. Domowy oprysk z drożdży na róże jest gotowy do działania! Dla wzmocnienia efektu możesz dodać odrobinę szarego mydła. Dzięki temu substancja dłużej utrzyma się na liściach róż, rozprawiając się z grzybami i mszycami.
Polecamy: