Jak szybko odkamienić pralkę?
Pralka to jeden z najczęściej używanych sprzętów w domu. Pierzemy w niej ubrania, by były czyste i pachnące, jednak często zapominamy, aby ją też od czasu do czasu wyczyścić. Podczas prania w wysokiej temperaturze we wnętrzu pralki osadza się kamień, który może przyczyniać się do awarii urządzenia. Oprócz tego po jakimś czasie z bębna pralki może zacząć wydobywać się nieprzyjemny zapach, który może przechodzić na ubrania. Należy więc regularnie odkamieniać pralkę, żeby jak najdłużej nam służyła i spełniała swoje zadanie. W sklepach można naleźć dużo środków chemicznych do czyszczenia pralki, jednak istnieją również na to tańsze, naturalne sposoby. Sprawdź, jak przy użyciu octu, sody czy kwasku cytrynowego możesz w łatwo i szybko pozbyć się kamienia z pralki.
Domowe sposoby na odkamienianie pralki
Odkamienianie przy użyciu sody oczyszczonej
Niezawodnym sposobem na czyszczenie pralki jest użycie sody oczyszczonej. Jest delikatnie żrącą substancją, dzięki czemu doskonale poradzi sobie z kamieniem. Neutralizuje przy tym nieprzyjemne zapachy. Aby odkamienić pralkę wystarczy wsypać do dozownika na proszek szklankę sody i ustawić najdłuższy program prania. Temperatura powinna wynosić co najmniej 60 stopni, lecz najlepiej ustawić ją na 90 stopni, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia.
Odkamienianie przy użyciu kwasku cytrynowego
W walce z kamieniem i przykrym zapachem z pralki pomoże nam również kwasek cytrynowy. Należy wsypać pół szklanki kwasku do dozownika lub do bębna i nastawić pełny cykl prania w temperaturze 90 stopni. Takie odkamienianie warto robić przynajmniej raz w miesiącu, by zapobiegać osadzaniu się kamienia i powstawaniu pleśni.
Odkamienianie przy użyciu octu
Kolejnym skutecznym sposobem na oczyszczenie pralki jest użycie octu. Ten produkt, który jest niemal w każdej kuchni, z łatwością usunie kamień i zwalczy grzyby rozwijające się w pralce. Pleśń może pojawić się, gdy zaraz po praniu zamkniemy drzwiczki urządzenia lub nie wyjmiemy wilgotnych ubrań z pralki przez kilka godzin. Na kołnierzu bębna pojawiają się czarne plamy. Aby się ich pozbyć, wystarczy wlać szklankę octu do pojemnika na proszek i ustawić pełny cykl prania na 90 stopni. Zapach octu wywietrzeje, jeśli pozostawimy otwarte drzwi na jakiś czas. Możemy też ustawić kolejny program prania, bez żadnych detergentów, wtedy woń szybciej się ulotni. Na trudniejszy do usunięcia kamień warto też zastosować mieszankę z octu i kwasku cytrynowego. Do bębna należy wlać 2 litry octu i wsypać 2 opakowania kwasku, a następnie włączyć pełne pranie w najwyższej temperaturze.
Czyszczenie zewnętrznych części pralki
Aby w pralce nie osadzały się zanieczyszczenia i pleśń, należy dbać również o jej poszczególne części. Nie można zapominać o gumowych uszczelkach oraz podajnikach na proszek i płyn do płukania. Podczas prania mają styczność z wodą, więc może w nich rozwijać się grzyb. Do ich wyczyszczenia warto użyć pasty z sody oczyszczonej i octu. 10 łyżek tego drugiego mieszamy z taką ilością sody, by powstała papka. Nakładamy ją na wszystkie zabrudzone części pralki i zostawiamy na kilka godzin. Następnie zmywamy pastę wilgotną ściereczką i wycieramy pralkę do sucha.
Czyszczenie filtra
Ważne jest również regularne czyszczenie filtra, który znajduje się najczęściej w dolnej części pralki, pod klapką. To on zatrzymuje kłaczki i inne zanieczyszczenia, by nie dostały się do systemu odpływowego pralki. Po jakimś czasie zabrudzony filtr zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Należy więc czyścić go przynajmniej raz w miesiącu. Możemy zrobić to przy pomocy pasty z sody oczyszczonej i octu. Profilaktyka w przypadku filtra jest bardzo ważna, dzięki temu można zapobiec powstawaniu nieprzyjemnej woni i rozwijaniu się pleśni. Czysty filtr zapewnia również prawidłowe spuszczanie wody z pralki.
Rutynowa konserwacja pralki
W utrzymaniu czystej pralki bez kamienia pomogą nam również wytyczne dotyczące konserwacji urządzenia. Dzięki ich przestrzeganiu, w pralce nie będzie tworzyć się pleśń, brud i nieprzyjemne zapachy. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie wypoziomowanie sprzętu, w przeciwnym razie będą się w nim gromadzić resztki płynów, które po jakimś czasie zaczną brzydko pachnieć. Do bębna powinno się także wkładać optymalną ilość ubrań – zbyt pełny wsad spowoduje, że w pralce będzie gromadziła się wilgoć. Natomiast po każdym praniu warto pozostawić otwarte drzwiczki, by pralka mogła wyschnąć do końca. Nie trzymajmy też zbyt długo wypranych ubrań w bębnie, najlepiej od razu je wyciągnijmy. To również zapobiegnie wilgoci i tworzeniu się pleśni. Nie przesadzajmy także z ilością detergentów dodawanych do prania, gdyż ich resztki mogą zostać nie do końca wypłukane. Dzięki tym kilku prostym zasadom nasza pralka pozostanie czysta, a nasze pranie będzie świeże i pachnące.