Reklama

Jak szybko udrożnić rury?

Zatkane rury i odpływy to jeden z najbardziej uciążliwych problemów w gospodarstwie domowym. Nie dość, że w takiej sytuacji woda nie chce spływać ze zlewu, wanny czy prysznica, to do tego jeszcze z rur wydobywa się bardzo nieprzyjemny zapach. Aby zapobiec tworzeniu się zatorów, należy jak najszybciej udrożnić rury. Nie trzeba jednak sięgać po chemiczne środki, które wydzielają trujące opary. Warto skorzystać wtedy z naturalnych metod stosowanych już przez nasz babcie. Pomóc nam w tym może kwasek cytrynowy, soda, ocet czy nawet… aspiryna! Jak szybko udrożnić rury domowymi sposobami?

Udrażnianie rur solą

Jedną z genialnych metod na udrażnianie rur za pomocą naturalnych produktów jest wykorzystanie soli. Ten trik stosowały nasze babcie, kiedy chemiczne środki czystości nie były ogólnodostępne. Jak udrożnić rury solą? Należy wsypać do odpływu 4-5 łyżek tego produktu i zalać dwoma litrami wrzącej wody. Taki zabieg pomoże rozpuścić zalegające w rurach resztki jedzenia, włosy, tłuszcz i inne odpady.

Jak udrożnić rury kwaskiem cytrynowym?

Kolejnym sprawdzonym sposobem na udrożnienie rur jest zastosowanie kwasku cytrynowego, którego często używa się również do czyszczenia armatury i odkamieniania różnych sprzętów domowych. Aby udrożnić rury, należy rozpuścić w szklance ciepłej wody dwie saszetki kwasku cytrynowego i dobrze wymieszać. Roztwór pozostawiamy na około 10 minut, a po tym czasie zalewamy przygotowaną mikstura zatkany odpływ. Kwasek nie tylko go udrożni, ale też usunie nieprzyjemny zapach.

Reklama

Połącz sól z sodą oczyszczoną

Jeśli powyższe metody nie poradzą sobie z odetkaniem rur, warto zastosować mocniejszą mieszankę z soli i sody oczyszczonej. Jak to zrobić? Wystarczy zmieszać ze sobą pół szklanki sody i pół szklanki soli, a przygotowany proszek wsypać do odpływu. Następnie należy zalać go gorącą wodą, co z pewnością pomoże udrożnić rury.

Udrażnianie rur sodą oczyszczoną i octem

Równie skutecznym sposobem na zatkane odpływy i rury jest połączenie sody oczyszczonej i octu. Należy wsypać do zlewu, umywalki czy wanny szklankę sody, a następnie zalać szklanką octu. Przykrywamy odpływ talerzykiem i odczekujemy 30 minut. Uważajmy w tym czasie na opary, które będą wydobywać się z rur. Na koniec zalewamy odpływ wrzącą wodą.


Jak udrożnić rury aspiryną?

Wiele osób może zaskoczyć fakt, że rury można udrożnić za pomocą aspiryny - leku, który pomaga na ból i gorączkę. Wystarczy wrzucić do odpływu 2-3 tabletki musujące aspiryny i zalać szklanką octu. Uwaga - mieszanka może mocno się pienić, dlatego należy być ostrożnym, aby się nie poparzyć. Odczekujemy kilka minut i na koniec zalewamy zlew wrzącą wodą. 

Zobacz także:

Jak zapach wpływa na nasze samopoczucie?

Jak pozbyć się kamienia z ekspresu do kawy? Wyjaśniamy

Jak dbać o kabinę prysznicową?


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy