Jak tanio i szybko odświeżyć domową biblioteczkę?
Mimo iż panuje przekonanie, że coraz mniej osób czyta książki, bez problemu można znaleźć domy, w których odgrywają one dużą rolę. Japończycy na przełomie XIX i XX w. wymyślili nawet jednostkę chorobową tsundoku, która określa nałóg kupowania książek w ilościach uniemożliwiających ich przeczytanie. Jeśli więc należysz do grona miłośników literatury, zapewne zechcesz poznać metody odświeżenia swojej domowej biblioteczki.
Co zrobić, aby regały na książki były prawidłowo wyeksponowanym elementem aranżacji wnętrza, a książki na nich ustawiane cały czas przynosiły radość?
Sposoby ekspozycji książek
Szczególnie jeśli jesteś posiadaczem dużej ilości książek, ich przechowywanie nie jest proste. Całe szczęście, odpowiednio dobrany styl półek i prawidłowa kompozycja mogą z domowej biblioteki zrobić wyjątkowy element wnętrza.
Obszerne i gustowne półki oraz inspirowane klasycznym wzornictwem regały zajmujące całe ściany doskonale sprawdzą się w wysokich kamienicach i dużych pokojach. W loftach świetnym rozwiązaniem będzie zrobienie z regałów książkowych ścianek oddzielających poszczególne pomieszczenia. W mniejszych mieszkaniach poleca się zaś wykonanie biblioteczki na wymiar, wykorzystanie regałów jako elementu zabudowy czy wypełnienie półkami wnęk.
Nawet jeśli nie chcesz pozbyć się telewizora, który zajmuje najważniejsze miejsce w pokoju, świetne rezultaty uzyskasz dzięki odpowiednio zawieszonym półkom lub zabudowie ściany telewizyjnej. Oba rozwiązania idealnie pogodzą zamiłowanie do sztuki wizualnej i literatury.
Ponadto, czytelnicy coraz częściej wykorzystują designerskie półki i regały, które już same w sobie są niestandardowym i przyciągającym wzrok elementem wystroju wnętrza. Dużą popularnością cieszą się też niewidzialne półki, które dodają kompozycji lekkości, nowoczesnego sznytu, a przy tym są praktycznym sposobem eksponowania ulubionych książek.
Jak odświeżyć regały biblioteczne?
Jeśli znudzą Ci się regały w Twojej biblioteczce, a wciąż mają stabilną konstrukcję, nawet jeśli ich wygląd nie jest klasycznie ponadczasowy, warto je tanio i szybko odświeżyć. Najprostszym sposobem będzie oczywiście ich oczyszczenie, zabejcowanie i ponowne polakierowanie. Jeśli natomiast zdecydujesz się na większą zmianę, sprawdzi się ich przemalowanie. Musisz jedynie przy tym jedynie pamiętać, że aby odnowienie było trwałe, wystarczy malowane elementy zmatowić, ubytki zaszpachlować, a farbę nanosić kilkoma warstwami, zawsze po dokładnym wyschnięciu poprzedniej.
Ponadto, stare meble można okleić gotową okleiną meblarską, folią samoprzylepną, a nawet kawałkami papieru z zastosowaniem techniki decoupage. Dobrym rozwiązaniem na odnowienie biblioteczki jest też montaż sztukaterii i listew, które nawet z pospolitego regału z sieciówki mogą zrobić stylizowany mebel biblioteczny.
Odświeżanie zawartości biblioteczki
Jeśli chcesz odświeżyć zawartość swojej domowej biblioteczki i pozbyć się niektórych tytułów, możesz skorzystać z wielu możliwości. Najwięcej osób w takiej sytuacji decyduje się na oddanie książek znajomym, do biblioteki lub na półki literackie i regały bookcrossingowe, które w Polsce od 2003 r. z powodzeniem popularyzują czytelnictwo i bezgotówkową wymianę wolumenów.
Warto tu również pamiętać o zbiórkach książek, które prowadzone są przez organizacje wspierające najuboższych czy Polonię, szczególnie zza wschodniej granicy. Często w internecie można znaleźć ogłoszenia o zbiórkach pozycji dla hospicjów, zakładów karnych i aresztów, domów dzieci i samotnej matki czy ośrodków pomocy społecznej.
Sprzedaż książek
Jednym z prostszych rozwiązań jest też sprzedaż pozycji na portalach aukcyjnych i targach książek używanych. Tutaj szczególnym powodzeniem cieszą się, szybko przeczytane i nieco tańsze niż w sklepach internetowych, wydania niedawnych premier.
Bardziej poszukiwane i cenne pozycje możesz również odsprzedać w antykwariatach. Wariant ten jest szczególnie opłacalny, jeśli chcesz sprzedać "białe kruki". W tym wypadku dużym ułatwieniem dla handlujących są ogłoszenia, w których antykwariaty często informują o swoim zapotrzebowaniu na daną tematykę książek, autora czy rocznik.
Ponadto od niedawna istnieje skup książek online. Umożliwia on szybką i wygodną sprzedaż każdej pozycji ze zbiorów. Na uwagę zasługuje tu fakt, że system pozwala zidentyfikować książkę po numerze ISBN oraz szybko ją wycenić, umożliwiając Ci przeanalizowanie opłacalności transakcji. Ponadto istotną zaletą skupu książek online jest szybki i profesjonalny odbiór sprzedanych pozycji przez kuriera oraz pewność otrzymania odpowiedniej kwoty na podany numer konta. Dzięki temu zyskujesz nie tylko dodatkową przestrzeń, ale również spokój bezproblemowej współpracy.
Wymiana książek
Książki możesz oczywiście wymienić wśród znajomych lub znanych Ci wielbicieli literatury. Dobrym rozwiązaniem są również grupy tematyczne na portalach społecznościowych i akcje, które często organizowane przez blogerów książkowych. Zawsze też możesz zorganizować własne wydarzenie.
Recykling i upcykling książek
Jeśli posiadasz książki, które nie nadają się już absolutnie do niczego, warto spróbować zrobić z nich zakładki, upcyklingowe bransoletki, bombki choinkowe czy modne ozdoby mieszkań w stylu boho. Poza tym z kartek starych książek wychodzi idealny papier mâché, który następnie może być materiałem na zajęcia twórcze i rozwijanie hobby rękodzielniczego. Zdecydowanie ostatnim miejscem, które wybierze mól książkowy, będzie oddanie swoich pozycji na przemiał. Niestety i takie rozwiązanie musisz brać pod uwagę.