Jak uchronić rośliny przed jesiennymi przymrozkami?

Obecne w ogrodzie rośliny wieloletnie przeważnie są odporne na mróz. Jednak ujemne temperatury mogą pojawiać się pod koniec sezonu wegetacyjnego, kiedy część roślin jeszcze jest w pełnej krasie. A warto wiedzieć, że niekiedy mróz może być dla nich bardzo szkodliwy: wtedy bardzo szybko marnieją i może dojść do ich zamierania. Na szczęście, można je łatwo ochronić przed ujemnymi temperaturami. Co warto wykorzystać, aby rośliny wytrwały bez szwanku jesienne i wiosenne przymrozki?

Jesienią ogród wygląda pięknie, ale mróz może mu szkodzić!
Jesienią ogród wygląda pięknie, ale mróz może mu szkodzić!123RF/PICSEL

Czy jesienne przymrozki można bagatelizować?

Wydawać by się mogło, że przymrozki nie są niebezpieczne dla roślin, ale tak naprawdę nawet kilka godzin ekspozycji rośliny w ujemnej temperaturze może być zabójcze. Przede wszystkim ze względu na fakt, że zamarzający sok komórkowy może zniszczyć tkanki i doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia liści, łodyg bądź korzeni. Niestety, nawet rośliny wieloletnie mogą być narażone na działanie mrozu, jeśli nastąpi on przedwcześnie (nim roślina przygotuje się do spoczynku). Dlatego warto na bieżąco monitorować prognozy pogody, by nie rozczarować się przedwczesnym zamieraniem naszych ogrodowych okazów.

Warto wiedzieć, że pierwsze przymrozki mogą pojawić się już pod koniec września!

Storczyki na każdy parapetInteria.tv

Pamiętaj o roślinach doniczkowych!

Na jesienne przymrozki narażone są również rośliny gromadzone na naszych balkonach oraz ogrodzie, które rosną w doniczkach. To właśnie one mogą przemarzać całkowicie, gdyż cienka doniczka może nie ochronić dostatecznie korzeni przed mrozem. Dlatego, gdy przymrozki mogą dawać się we znaki, lepiej od razu zapobiegać zniszczeniu roślin i przenosić je na noc do cieplejszego pomieszczenia. Niektóre z nich mogą już na stałe zmienić swoje miejsce, ale wtedy należy zapewnić im dostęp do światła słonecznego. W wypadku, gdy przechowujemy je wyłącznie na noc, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w ciemnej piwnicy.

Przytnij rośliny doniczkowe!

Pamiętaj, żeby dobrze skrócić pelargonie - to pomoże im przetrwać zimę
Pamiętaj, żeby dobrze skrócić pelargonie - to pomoże im przetrwać zimę123RF/PICSEL

Posiadasz rośliny balkonowe i chcesz cieszyć się ich pięknem przez kolejne lata? Pamiętaj, że niektóre z nich potrzebują mocnego cięcia jeszcze przed przymrozkami! Jeśli wygląd fuksji oraz pelargonii nie jest tak atrakcyjny, należy je drastycznie skrócić tak, aby łodygi miały nie więcej niż centymetr długości. Tak przygotowane rośliny należy przenieść do jasnego, ale nie za ciepłego miejsca - może być to garaż, piwnica lub klatka schodowa, gdzie temperatura zimą nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Okrywanie roślin przed przymrozkami

Okrywanie roślin jest skuteczną ochroną przed przymrozkami. Można dokonać tego na dwa sposoby: poprzez zakrycie naziemnych części oraz zabezpieczenie części podziemnych, czyli korzeni.

Jak zakryć części nadziemne? W takim wypadku wszystko zależy od wielkości rośliny! Mniejsze z nich można zakrywać tekturą albo po prostu umieszczać na nich kartonowe pudła. Jeśli nasze ogrodowe okazy są większe, można otulić je np. agrowłókniną albo matą słomianą czy słomą. Oczywiście, należy pamiętać, aby po ustaniu przymrozków osłony ściągnąć, gdyż zbyt wysoka temperatura może pobudzić rośliny do wzrostu i wytwarzania nowych pędów, co może być w dłuższej perspektywie szkodliwe.

A jak ochronić korzenie przed mrozem? Tutaj wystarczy usypać kopczyk przy nasadzie naszych okazów. Może być to piasek albo solidna porcja ściółki. W tym ostatnim przypadku musimy być pewni, że materiał jest suchy i pozbawiony zmian grzybiczych. W zastępstwie można wykorzystać stroisz, czyli gałązki roślin iglastych.

Chroń rośliny przed przymrozkami!

Pamiętaj o regularnym podlewaniu - to skutecznie ochroni rośliny przed mrozem
Pamiętaj o regularnym podlewaniu - to skutecznie ochroni rośliny przed mrozem123RF/PICSEL

Aby ochronić rośliny przed przymrozkami, warto trzymać się kilku zasad, które mogą ułatwić walkę z ujemnymi temperaturami. Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu roślin: koniecznie unikajmy niecek oraz miejsc nieosłoniętych od wiatru - ponieważ on może również sprzyjać zamarzaniu. Nie wolno także zapominać o nawadnianiu, gdyż obecna w glebie woda w ciągu dnia się ogrzewa i stopniowo oddaje ciepło w czasie nocy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas