Jak uprawiać sansewierię?

Sansewieria to jedna z tych roślin, która często gości w naszych domach i - nie bez przyczyny - uprawiana jest przez osoby dopiero zaczynające przygodę z kolekcjonowaniem zielonych okazów. Wężownica, znana także jako "język teściowej", oprócz swojego wyglądu i pokaźnych rozmiarów ceniona jest za możliwość filtrowania, oczyszczania, a także nawilżania powietrza. By sansewieria rosła w naszym domu bez przeszkód, warto znać kilka praktycznych wskazówek - to pomoże jej osiągnąć piękny i zdrowy wygląd. Jak uprawiać sansewierię? Sprawdźmy!

Sansewieria, wężownica, "język teściowej" - to roślina, która nie sprawia większego kłopotu
Sansewieria, wężownica, "język teściowej" - to roślina, która nie sprawia większego kłopotu123RF/PICSEL

Sansewieria: Warunkom sprosta każdy

Sansewierii specjalnie nikomu przedstawiać nie trzeba, ponieważ jej długie i ostro zakończone liście są jej charakterystyczną cechą, co wyróżnia je wśród innych doniczkowych okazów. Choć nie wymaga wiele, warto się postarać spełnić jej optymalne warunki - dzięki temu pochłonie w nocy nagromadzony dwutlenek węgla w pomieszczeniach, oczyści je z toksyn i wzbogaci je o tlen i odpowiednia dawkę nawilżenia. Co więcej dobrze traktowana sansewieria szybko się rozmnaża, a w szczególnych wypadkach nawet może zakwitnąć! Na szczęście nawet laik stawi czoła wymaganiom uprawowym sansewierii.

Storczyki na każdy parapetInteria.tv

Sansewieria: Stanowisko

Sansewieria to jedna z nielicznych roślin, która nie ma wygórowanych wymagań dotyczących stanowiska. Doniczkę można ustawić w miejscu jasnym, a nawet bardzo nasłonecznionym - promienie słońca rzadko powodują na jej liściach oparzenia. A co jeśli w nasze pokoje nie mają południowej ekspozycji? Spokojnie, nawet w półcieniu sansewieria będzie rosła bez większych przeszkód.

Sansewieria: Podlewanie

Podlewaj sansewierię niewielką ilością wody
Podlewaj sansewierię niewielką ilością wody123RF/PICSEL

Podlewanie sansewierii nie należy do najtrudniejszych. Dobrze znosi okresowe susze i zapominalstwo, ale trzeba dostosowywać ilość nalewanej wody do warunków panujących w mieszkaniu. Najlepiej, aby podłoże było cały czas delikatnie wilgotne, ale równocześnie należy uważać na nadmiar wody w doniczce, gdyż to łatwa droga do gnicia korzeni. Jak zapobiec zalewaniu sansewierii? Doniczka, w której rośnie, musi mieć zapewnioną warstwę drenażową oraz otwory odpływowe, które zapobiegają gromadzeniu się wody.

Uwaga: nie wolno zalewać wody rozety liściowej, ponieważ sansewieria może szybko zgnić!

Przesadzanie

Jeśli nie lubimy przesadzania roślin i na samą myśl o wykonywaniu tej czynności boli nas głowa, to sansewieria jest idealnym rozwiązaniem! Roślina ta musi mieć zmienianą doniczkę raz na kilka lat albo dopiero wtedy, gdy najzwyczajniej nie mieści się w dotychczasowej. Podczas przesadzania wystarczy sięgnąć po zwykła, uniwersalną ziemię, którą wypełnimy większą od dotychczasowej doniczkę.

Rozmnażanie

Sadzonki sansewierii najlepiej pobierać podczas przesadzania
Sadzonki sansewierii najlepiej pobierać podczas przesadzania123RF/PICSEL

Rozmnażanie sansewierii jest banalne i można wykonać to na dwa sposoby. Pierwszy można wykonać podczas przesadzania, ponieważ w doniczce z rośliną często twarzą się nowe sadzonki, które wystarczy oddzielić od matczynego okazu. Druga metoda również nie nastręcza większych problemów: należy odciąć liść i pociąć go na mniejsze paseczki, które wsadza się do zwykłej wilgotnej ziemi. Po kilku tygodniach pojawią się nowe, zdrowe sadzonki, które trzeba umieścić do nowej doniczki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas