Jak uratować przelaną surfinię?
Od wielu lat surfinie dominują wśród kwiatów balkonowych i ogrodowych. Okazałe kwiatostany zdobią przestrzeń przez całe lato, a do tego rośliny słyną ze swoich mało wygórowanych wymagań. Nie oznacza to jednak, że wybaczą każdy pielęgnacyjny błąd. Widzisz, że kwiaty surfinii więdną i cały okaz wydaje się nie być w najlepszej kondycji? Sygnał ten może oznaczać, że podlewanie było zbyt obfite. Podpowiadamy, jak uratować surfinię. Proste czynności wystarczą, by wróciła do pełni sił i ponownie zachwycała nienaganną prezencją.
Spis treści:
Dlaczego surfinie więdną? Niepokojące objawy
Zdarza się, że winowajcą tego stanu rzeczy jest mączniak prawdziwy - choroba grzybowa, która atakuje surfinie na balkonach, ale celem jego ataku mogą stać się także inne rośliny w ogrodzie. Znacznie częściej jednak przyczyna więdnięcia surfinii jest znacznie bardziej prozaiczna i wynika z ogrodniczej nadgorliwości. Nadmierne podlewanie doprowadza do tego, że kwiaty wyglądają na oklapnięte. Jeśli zignorujemy te objawy, mogą pojawić się również brązowe przebarwienia na końcówkach liści. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie uratować surfinię.
Warto wiedzieć: Smętnie zwisające kwiaty bywają wynikiem przenawożenia. W przypadku surfinii lepiej zachować umiar i wstrzymać się z tym zabiegiem, dopóki nie zauważymy poprawy stanu rośliny.
Jak uratować przelane surfinie?
Jest na to jedna rada. Przelaną roślinę należy ostrożnie wyjąć z doniczki, ukruszyć część ziemi i przesadzić w nowe miejsce ze świeżym podłożem. Chwilowo daruj sobie podlewanie, inaczej cała praca pójdzie na marne. Poczekaj do momentu, aż gleba przeschnie. Postaraj się znaleźć dla surfinii zaciszne miejsce, by mogła się zregenerować. Tymczasowo lepiej jest wstrzymać się także z nawożeniem.
Podlewanie surfinii: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Choć potknięcia zdarzają się nawet najlepszym i najbardziej doświadczonym ogrodnikom, lepiej starać się ich unikać. W tym celu przygotowaliśmy krótką ściągę na temat tego, jak podlewać surfinie, by rozwijały się bujnie i zdrowo, a ich kwiaty dekorowały nasze balkony, tarasy i ogródki.
- Unikaj zraszania kwiatów i liści. To najkrótsza droga do chorób grzybowych, których obecność może doprowadzić do obumierania roślin w całości.
- Surfinie uwielbiają słońce i wysokie temperatury, dlatego wielu osobom wydaje się, że wymagają częstego dostarczania wody. Jest w tym sporo racji, lecz trzeba pamiętać, że podstawowym kryterium powinno być ocenienie stanu ziemi w doniczce. Wodę dostarczyć należy dopiero w momencie, gdy gleba przeschnie.
- Podstawą pielęgnacji surfinii jest posadzenie ich w doniczkach z dziurkami. W pojemniku warto ułożyć warstwę drenażu złożoną np. z drobnych kamyków, by ułatwić roślinom odprowadzanie nadmiaru wody.
- W wyjątkowo upalne lato może się zdarzyć, że konieczne będzie codzienne podlewanie. Wykonuj je rano i wieczorem - nigdy w pełnym słońcu.
- Śledzisz prognozy pogody? Bardzo słusznie! Efektowne kwiaty surfinii są niezwykle delikatne, więc poleca się przenieść doniczki w bardziej zaciszne miejsce, gdy przewidywane są opady deszczu oraz mocne wiatry.
Co zrobić, by surfinie kwitły obficie przez całe lato? Prosty trik
Istnieją odmiany kwitnące na różowo, fioletowo, czerwono, biało i żółto. Pięknie prezentują się surfinie wielobarwne. Nic więc dziwnego, że efekt kolorowych kaskad chcemy utrzymać jak najdłużej. W tym celu trzeba pamiętać o prostym zabiegu pielęgnacyjnym. Chodzi o usuwanie suchych i przekwitłych kwiatostanów na bieżąco.
Pomaga to zahamować rozwój chorób o podłożu grzybowym. Przede wszystkim jednak dzięki tej czynności surfinia może kierować swoją energię życiową w kwitnienie zamiast wytwarzanie nowych nasion.
Polecamy: