Jak uratować zafarbowane ubrania? Sprawdzone sposoby
Zapomniałaś dokładnie posortować przed praniem ubrania i kolorowa skarpetka nadała białym bluzkom zupełnie nowy odcień albo niefrasobliwie wrzuciłaś do pralki dopiero co kupione jeansy i nie wiesz, jak pozbyć się widocznych odbarwień, które po sobie zostawiły? Nie przejmuj się wpadką - bo może zdarzyć się każdemu - tylko działaj od razu. Istnieje co najmniej kilka skutecznych metod, dzięki którym ubrania powrócą do dawnej formy i odzyskają właściwy kolor. Podpowiemy, jak sprytnie wykorzystać w tym celu zarówno gotowe, jak i te mniej konwencjonalne środki, takie jak sok z cytryny, proszek do pieczenia, skorupki jaj, a nawet liście laurowe.
Najczęstsze powody farbowania ubrań
Zanim przejdziemy do konkretnych metod walki z rozmaitymi odbarwieniami, warto zidentyfikować źródła naszych kłopotów. Podstawowym i nierzadko popełnianym przez nas błędem jest pomijanie sortowania ubrań i wrzucanie ich na chybił trafił do pralki. Najczęściej i najintensywniej farbują ubrania nowe, we włóknach których nagromadzona jest bardzo duża ilość barwnika. Ryzyko jego uwalniania się, a tym samym farbowania innych tkanin, zwiększa wysoka temperatura, detergenty, mechaniczne tarcie i wirowanie podczas prania w pralce.
Jak uniknąć kłopotów?
Nowe kolorowe ubrania namocz przed pierwszym praniem w bardzo zimnej wodzie lub w wodzie z dodatkiem octu spirytusowego (Na jedno namaczanie potrzebne jest około 1/4 szklanki preparatu). Dzięki zastosowaniu tej prostej metody ubrania ani nie będą farbować, ani płowieć, bo ocet ustabilizuje barwniki.
Możesz też wykorzystać gotowe rozwiązania i umieścić w pralce wraz z ubraniami specjalne chusteczki przechwytujące kolor. Stuprocentowej gwarancji nie dają, ale z pewnością zabezpieczają nasze ubrania przed potencjalnymi odbarwieniami. Można je nabyć w każdym dobrze wyposażonym sklepie z artykułami chemicznymi.
Jak odbarwić tkaniny octem spirytusowym?
Ocet spirytusowy sprawdzi się nie tylko w roli środka zapobiegawczego, ale i usuwającego powstałe odbarwienia. Jeśli po praniu na ubraniach pojawiły się brzydkie odbarwienia, nalej do miski wody, dodaj do niej pół szklanki octu spirytusowego i starannie połącz składniki. W gotowej mieszance zamocz na kilkanaście godzin odbarwione ubrania. (Optymalnym rozwiązaniem będzie całonocne namaczanie). Rano upierz je ponownie tradycyjnym sposobem.
Jak odbarwić ubrania sokiem z cytryny?
Innym w pełni naturalnym sposobem na pozbycie się odbarwień powstałych na białych ubraniach jest wykorzystanie soku z cytryny. Wystarczy w wodzie z jego dodatkiem namoczyć, a następnie wyprać białe tkaniny. Można też rozbudować recepturę mieszanki o odrobinę soli. Wzmocni właściwości odplamiające soku z cytryny.
Jak odbarwić ubrania skorupkami jaj?
Naszym odbarwionym białym ubraniom pomogą wrócić do formy skorupki jaj. Wystarczy je pokruszyć, umieścić w muślinowym woreczku i wrzucić do bębna pralki. Dzięki zastosowaniu tego prostego zabiegu wszelkie niechciane odcienie powinny zniknąć z białych tkanin.
Jak odbarwić ubrania proszkiem do pieczenia?
Jeśli nie masz w domu octu spirytusowego, śmiało możesz wykorzystać inny niezawodny w kuchni środek, czyli proszek do pieczenia. Wystarczy, że wsypiesz do pralki miarkę preparatu i wypierzesz ubranie tradycyjnym sposobem. Pamiętaj tylko, żeby nie szarżować z temperaturą prania. Jeśli będzie zbyt wysoka, ubrania zdeformują się i ulegną skurczeniu.
Jak odbarwić ubrania liśćmi laurowymi?
Co wspólnego z odbarwianiem tkanin mają zwykle dodawane do zup i potraw mięsnych liście laurowe? Więcej niż nam się wydaje. Ich właściwości odplamiające solidnie przetestowały nasze babcie. Metoda ta przebiega w kilku etapach, należy zatem uzbroić się cierpliwość. Najpierw umieść w garnku garść liści laurowych, zalej je wodą i pogotuj. Kiedy woda zacznie wrzeć, zdejmij garnek z palnika i odczekaj kilka minut, aż mieszanka nieco wystygnie. Następnie umieść w niej zafarbowane ubrania. Namaczanie powinno trwać co najmniej kilkanaście minut - aż mikstura całkowicie wystygnie. Kolejny krok to ponowne pranie ubrań w pralce. W międzyczasie przygotuj odpowiednią mieszankę: wlej do miski wodę, rozpuść w niej cztery opakowania proszku do pieczenia i 1-2 łyżki sody oczyszczonej. W gotowej miksturze umieść na co najmniej dwie-trzy godziny wyprane wcześniej pofarbowane ubrania. Po dwugodzinnym namaczaniu starannie je wypłucz w wodzie i ponownie wypierz w pralce. Metoda - choć wieloetapowa - daje pożądane rezultaty: niechciane odbarwienia znikają z tkanin.
Jak usunąć odbarwienia chemicznymi środkami?
Jeśli nie masz zaufania do w pełni naturalnych środków typu ocet, cytryna czy proszek do pieczenia, możesz wykorzystać gotowe odbarwiacze. Są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych wybielaczy, bo działają mniej inwazyjnie i można ich użyć do odplamiania nawet tak delikatnych tkanin jak wełna czy jedwab. Oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy się do wskazówek producenta i wsypiemy do pralki wymaganą (nie większą) ilość środka.
Ostrożnie z wybielaczami
Wybielacze są najbardziej inwazyjne w działaniu i należy postępować z nimi bardzo ostrożnie - aby nie uszkodzić tkaniny i przy okazji swojej skóry. Najpierw namocz zafarbowaną odzież w wodzie z dodatkiem preparatu, a następnie wypierz ją tradycyjnym sposobem. Zabieg powtarzaj sporadycznie, aby nie ucierpiały włókna tkaniny i nie uległa ona trwałemu zniszczeniu.