Jak uratować zaniedbany trawnik? Pomogą te zabiegi pielęgnacyjne
Oprac.: Tomasz Kromp
Pięknie prezentująca się darń to marzenie niejednego ogrodnika. Wszak to właśnie trawnik uznaje się za wizytówkę ogrodu. Z tego względu warto zadbać o trawę, a to za sprawą pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak odnowić stary i zaniedbany trawnik i co zrobić, żeby utrzymać go w takim stanie? Odpowiadamy.
Spis treści:
Jak odnowić stary i zaniedbany trawnik?
Piękny i zadbany trawnik znacząco wpływa na całościową prezencję ogrodu bądź innej przestrzeni przydomowej. Właśnie dlatego warto zadbać o przeprowadzanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym można utrzymać darń w nienagannym stanie. Niektórzy właściciele trawników bagatelizują znaczenie rzeczonych zabiegów. Skutkiem tego jest dość szybkie niszczenie murawy.
Jak odnowić zaniedbany trawnik? Renowację należy rozpocząć od uprzątnięcia wszelkich gałązek, kamieni czy liści zalegających na trawie. Następnie darń należy skrócić i pozbyć się chwastów.
Odnowienie zniszczonego trawnika. Ważna jest wertykulacja i aeracja
Zobacz również:
Ważnym krokiem w odnowieniu zniszczonego trawnika jest przeprowadzenie wertykulacji. Do tego celu nada się wertykulator – ręczny bądź elektryczny. W przypadku większych trawników warto rozważyć zaopatrzenie się w tę drugą opcję. Wówczas przeprowadzenie całego zabiegu przebiegnie znacznie szybciej. Zazwyczaj wertykulację wykonuje się wiosną, jednak w razie potrzeby można się na nią zdecydować również we wrześniu.
Wertykulacja ma na celu pozbycie się między innymi mchu czy martwej trawy z darni. Owy zabieg zapewnia również właściwe napowietrzenie gleby, dzięki czemu trawa ma odpowiednie warunki do wzrostu. Po jego zakończeniu dobrze jest zgrabić całość, by pozbyć się odpadków organicznych.
Zwiększenie przepływu powietrza w glebie można osiągnąć stosując aerację, czyli nakłuwanie trawnika za pomocą specjalnych narzędzi (aeratorów). Dzięki temu woda oraz składniki odżywcze łatwiej przenikają do korzeni trawy.
Po zakończeniu powyższych procesów dobrze jest solidnie nawodnić trawnik. Murawę można również potraktować nawozem. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli przeprowadzamy renowację we wrześniu, to lepiej używać środków, które nie zawierają azotu.
Jak zagęścić trawnik? Wykorzystaj trawę renowacyjną
Wielu ogrodników może borykać się z problemem pustych placków obecnych na trawniku. W takiej sytuacji warto użyj specjalnej trawy renowacyjnej, która pomoże w zagęszczeniu darni. Dzięki tego rodzaju trawom można w krótkim czasie uzupełnić ubytki w uszkodzonej murawie.
Co ciekawe, mieszanki traw renowacyjnych zwykle powstają z wykorzystaniem specjalnie dobranych gatunków roślin. Często charakteryzują się one nie tylko szybkim wzrostem, ale również większą odpornością.