Hortensja zaczyna podejrzanie brązowieć? Uratujesz ją domowym sposobem

Hortensje to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych krzewów ogrodowych w Polsce. Roślina zwraca na siebie uwagę przepięknym wyglądem, ale żeby prawidłowo się rozwijała, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Czasami, pomimo naszych starań, kwiaty hortensji zaczynają brązowieć, a jej liście usychać. Wówczas warto zastosować domową odżywkę, która wzmocni roślinę i zwiększy szansę na jej uratowanie.

Jak zrobić domową odżywkę do hortensji?
Jak zrobić domową odżywkę do hortensji?123RF/PICSEL

Jak pielęgnować hortensje?

Hortensja ogrodowa nie jest bardzo wymagającą rośliną, gdy mowa o jej pielęgnacji, ale rzecz jasna, należy poświęcić jej czas i uwagę, by cieszyć się zdrowym kwitnieniem i pięknym wyglądem tego ogrodowego krzewu.

Odpowiednim stanowiskiem dla hortensji jest gleba próchniczna i wilgotna, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Roślinie należy zapewnić stanowisko zacienione lub pół zacienione, ponieważ hortensja wystawiona na promienie słoneczne może ulec poparzeniu.

Podczas pielęgnacji hortensji niezwykle istotne jest jej regularne podlewanie, ponieważ niedostatek wody sprawi, że roślina zacznie szybko usychać.

Zbyt sucha gleba może powodować brązowienie i usychanie hortensji
Zbyt sucha gleba może powodować brązowienie i usychanie hortensji123RF/PICSEL

Jak uratować brązowiejące hortensje?

Zdarza się, że nawet niewielki błąd lub niedopatrzenie przy pielęgnacji hortensji, może skutkować nieestetycznym brązowieniem rośliny i jej usychaniem. Zazwyczaj dzieje się tak na skutek zbyt suchego podłoża i jego nieodpowiedniego pH. Jeśli ziemia nie jest wystarczająco kwaśna, hortensja ma duże problemy z przyswajaniem z gleby niezbędnych składników pokarmowych.

Jeśli zauważymy, że nasza hortensja nie jest w zbyt dobrej kondycji, a jej liście i kwiaty zaczynają brązowieć, powinniśmy zaserwować roślinie domową odżywkę. Zanim jednak do tego przystąpimy, pamiętajmy o podlaniu hortensji i usunięciu z niej suchych, brązowych pędów.

Ponadto powierzchnię ziemi warto wyściółkować naturalnymi materiałami. Idealnie sprawdzą się w tym celu kora, torf kwaśny i zrębki szyszki.

Wracając jednak do tematu domowej odżywki dla hortensji, to w tym przypadku warto wykorzystać skórki z ogórków. Jak się do tego zabrać? Skórki z ogórków umieszczamy w słoiku i zalewamy jednym litrem wody. Słoik dokładnie zakręcamy i odstawiamy na pięć dni. Po tym czasie wyjmujemy ze słoika skórki, a wodą podlewamy nasze hortensje.

Taką wodą po skórkach z ogórków możemy również z powodzeniem spryskiwać roslinę.

Światowe grillowanie: Bułeczki bao z grillowanym kurczakiem Gochujangmateriały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas