Jak usunąć grzyba ze ścian?

Ścianę twojego domu pokrył nalot przypominający biało-czarny mech lub pajęczynę? Uważaj, to z pewnością grzyb domowy, który w porę nieusunięty, może doszczętnie zniszczyć ściany, a także twoje zdrowie. Niestety na jego atak narażony jest praktycznie każdy dom, choć najczęstsze czynniki sprzyjające powstawaniu grzyba to złe użytkowanie domu, nadmierna wilgoć, brak odpowiedniej konserwacji domu czy niska izolacyjność ścian. By uchronić swój dom oraz zdrowie, należy usunąć grzyba od razu, gdy się pojawi. Tłumaczymy, jak zrobić to krok po kroku.

article cover
©123RF/PICSEL

Przyczyny powstawania grzyba

©123RF/PICSEL

Przyjmuje się, że na atak grzyba narażony jest każdy dom, choć w grupie największego ryzyka są domy i pomieszczenia, w których panuje wilgoć, są źle zakonserwowane i użytkowane oraz bardzo stare. Grzyb lubi pojawiać się w pomieszczeniach rzadko wietrzonych (ma wówczas idealne warunki do rozmnażania się), a także brudnych i nieogrzewanych. Na atak grzyba narażone są również nieodpowiednio zakonserwowane lub zaprojektowane wnętrza.

Dlaczego grzyb jest niebezpieczny?

Jeśli w porę nie usuniemy grzyba, może zniszczyć on ściany, a nawet meble i podłogi, gdy będzie szybko się rozprzestrzeniać. Ponadto, obecność grzyba w domu wpływa bardzo źle na zdrowie. Do chorób i dolegliwości wywołanych przez grzyba należy zaliczyć:

• choroby dróg oddechowych

• choroby alergiczne

• bóle głowy

• chroniczne zmęczenie

• kłopoty ze wzrokiem

• zaburzona koncentracja

• choroby wątroby i nerek

By zapobiec rozprzestrzenianiu się grzyba, należy usunąć go zaraz, gdy pojawi się na ścianie.

Jak usunąć grzyba ze ściany – instrukcja

©123RF/PICSEL

Usuwanie grzyba zajmie trochę czasu i z pewnością nie należy do przyjemnych czynności. Musisz uzbroić się w cierpliwość i zaopatrzyć w potrzebne narzędzia. W celu zachowania bezpieczeństwa ubierz gumowe, grube rękawiczki, maseczkę filtrującą powietrze, a także okulary ochronne. Ponadto, potrzebne będą:

• skrobaczka do ścian (zeskrobiesz nią grzyba i ścianę)

• szczotka czyszcząca (ułatwi wyczyszczenie ściany po zeskrobaniu grzyba)

• środek grzybobójczy w płynnej postaci

• duży i gruby pędzel (wykorzystaj go do zaaplikowania środka grzybobójczego)

• gąbka i płyn do mycia naczyń (pomogą umyć ścianę)

• sucha szmatka (przy jej użyciu szybciej wysuszysz ścianę)

• farba do ściany i pędzel do malowania

Usunięcie grzyba ze ściany może być przeprowadzone na kilka sposobów, w zależności od tego, jak głęboko wniknął on w ścianę. Oto, jak postępować w trzech najczęstszych przypadkach.

1. Jeśli grzyb jest niewielki i nie wchłonął się w farbę, wystarczy zeskrobać go szczotką, dokładnie oczyścić ścianę, a następnie nanieść na nią preparat grzybobójczy. Zapobiegnie on rozprzestrzenianiu się grzyba i zakonserwuje ścianę. Po wyschnięciu preparatu ściana powinna zostać pomalowana przynajmniej dwa razy.

2. Drugi przypadek to sytuacja, gdy grzyb wniknął w mur. Wówczas należy zeskrobać farbę, a jeśli trzeba, nawet tynk, dokładnie oczyścić powierzchnię i nanieść na nią środek grzybobójczy. Po jego wyschnięciu ściana powinna zostać zatynkowana i pomalowana.

3. Jeśli grzyb pojawił się w rogach i trudno dostępnych miejscach, należy zeskrobać go razem z farbą, a w razie potrzeby również z tynkiem, nanieść na powierzchnię środek grzybobójczy, a po jego wyschnięciu zatynkować i pomalować ścianę.

Ważne

W czasie nanoszenia na ścianę preparatów grzybobójczych nie wolno jeść, pić i palić. Gdy grzyb zostanie już usunięty, należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Wszystkie czynności wykonuj w rękawicach, okularach ochronnych i masce filtrującej. Przed malowaniem należy upewnić się czy ściana jest sucha.

Jak zapobiegać powstawaniu wykwitów na ścianach?

©123RF/PICSEL

Grzyb w domu oraz jego usuwanie to nic przyjemnego, dlatego przede wszystkim należy zapobiegać jego powstawaniu. O czym pamiętać, by nasze ściany nie zaatakowały niebezpieczne wykwity?

1. Zadbaj o to, by twój dom był dobrze zakonserwowany i ocieplony.

2. Dokładnie uszczelnij wszystkie okna i drzwi.

3. Wietrz regularnie pomieszczenia.

4. Utrzymuj w pomieszczeniach temperaturę nie niższą niż 20 stopni Celsjusza.

5. Nigdy nie zamykaj łazienki po kąpieli.

6. Chroń dom przed wilgocią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas