Jak usunąć osad z kamienia, rdzę i pleśń z łazienki?

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że łazienkę trzeba czyścić na bieżąco. To właśnie w niej dbamy o higienę, więc należy ją otoczyć szczególną troską, ponieważ to jedyny sposób, by pozbyć się z niej bakterii czy wirusów. Jednak czasem zdarza się tak, że w zakamarkach pojawiają się kamień, rdza i pleśń mimo tego, że pilnujemy porządku w łazience jak oka w głowie. Na szczęście, nie trzeba załamywać rąk, ponieważ istnieją łatwe sposoby, aby błyskawicznie usunąć osad z kamienia, rdzę i pleśń z łazienki.

Niewiele trzeba, aby na armaturze osiadł osad z kamienia albo rdza
Niewiele trzeba, aby na armaturze osiadł osad z kamienia albo rdza123RF/PICSEL

Dlaczego w łazience pojawia się pleśń?

Tak naprawdę niewiele trzeba, aby w łazience pojawiła się pleśń. Ona tworzy się w różnych miejscach - najczęściej w zakamarkach, do których nie zaglądamy na co dzień. Gdzie może skrywać się pleśń w łazience? Najczęściej w kątach, fugach, załamaniach oraz np. w silikonie uszczelniającym wannę bądź brodzik. Powstawaniu pleśni sprzyja wilgotność, której w łazience jest pod dostatkiem oraz zbyt mała cyrkulacja powietrza. Obecności pleśni w łazience nigdy nie wolno bagatelizować, ponieważ może zagrażać zdrowiu. Sprzyja infekcjom dróg oddechowych, może powodować stan zapalny i ataki astmy oraz obciążać nerki i wątrobę.

Jak pozbyć się pleśni w łazience?

Pleśni można pozbyć się na kilka sposobów, jednak najważniejszym jest, aby działać zdecydowanie. Dużą skutecznością wykazują się chemiczne środki na bazie chloru. Pleśń można usunąć za pomocą wybielacza do tkanin w płynie bądź zwykłym płynem do toalet. Środki te należy polać po zapleśniałej powierzchni i pozostawić na kilka minut. Dla lepszego efektu warto przetrzeć całość za pomocą gąbki bądź szczoteczki. Ta metoda sprawdza się również wtedy, gdy pleśń pojawiła się na otynkowanej ścianie, ale tylko w wypadku, gdy nie opanowała głębszych warstw muru. Należy pamiętać, że nawet chemiczne środki będą działały wyłącznie doraźnie, jeśli nie znajdziemy przyczyn powstawania pleśni i ich nie wyeliminujemy.

Ocet pozbędzie się pleśni z łazienki

Pleśń często pojawia się między kafelkami: Najczęściej na fugach i silikonie
Pleśń często pojawia się między kafelkami: Najczęściej na fugach i silikonie

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami detergentów, możemy sięgnąć po naturalne środki. Warto na uwadze mieć zwykły ocet, który nie tylko usuwa pleśń, ale ma także działanie wybielające, czy dezynfekujące. Zakamarki w łazience można w łatwy sposób wyczyścić za pomocą rozcieńczonej mieszanki wody i specyfiku w stosunku 1:1. Warto całość przelać do butelki ze spryskiwaczem, co sprawi, że łatwiej będzie dozować mieszankę. A co zrobić w przypadku uporczywych plam? Patentów na pozbycie się wykwitów w łazience jest całkiem sporo.

Pleśń na silikonie

Jeśli pleśń pojawiła się na silikonie można potraktować ją solidną dawką pasty do zębów albo proszku do pieczenia. W obu przypadkach należy specyfik rozprowadzić po zabrudzonej grzybem powierzchni i pozostawić na kilkanaście minut. Następnie całość wyszorować dokładnie za pomocą szczoteczki do zębów, by finalnie wszystko spłukać i cieszyć się, że udało nam się pokonać pleśń.

Rdza w łazience

Jeśli wydawało nam się, że rdza szerokim łukiem omija łazienkę, to jesteśmy w dużym błędzie. Niewiele trzeba, aby pojawiły się w niej uporczywe zacieki: wystarczy położyć na wilgotnej powierzchni lakier do włosów czy antyperspirant, które kupujemy w metalowych opakowaniach. Poza tym rdza może pojawiać się wskutek używania akcesoriów łazienkowych niskiej jakości. Niemniej jednak, warto rozprawić się z rdzą radykalnie i od razu podjąć zdecydowane kroki.

Cytryna i kwasek cytrynowy

Jeśli rdza opanowała twoją łazienkę, potraktuj ją cytryną!
Jeśli rdza opanowała twoją łazienkę, potraktuj ją cytryną!

Jeśli zauważyliśmy w łazience rdzę, na początku można ją potraktować cytryną. Patent jest banalny: wystarczy przyłożyć do pokrytej rdzawym nalotem plasterek świeżo ukrojonej cytryny. Owoc można pozostawić na kwadrans, a następnie wyszorować szczoteczką do zębów. Jednak większą moc czyszczenia ma mieszanka wykonana z kwasku cytrynowego i soli. Jak ją wykonać? Wystarczy oba składniki wsypać do miseczki (w równych proporcjach) i dodać do nich odrobinę wody tak, aby po wymieszaniu otrzymać gęstą pastę. Nie pozostaje nic innego, jak użycie jej na rdzę (wystarczy nanieść pastę, poczekać kwadrans i następnie wyszorować szczoteczką).

A co zrobić w przypadku, kiedy rdza mocno daje się we znaki i jest wyjątkowo widoczna oraz bardzo oporna. Nie pozostaje nic innego, jak sporządzenie silnego specyfiku na bazie octu i sody oczyszczonej. Trzy łyżki sypkiego składnika należy rozpuścić w połowie litra octu (wszystko się będzie przez chwilę pienić). Przelewając mieszankę do butelki ze spryskiwaczem otrzymamy uniwersalny i silny środek czyszczący.

Kamień w łazience

Kamień na armaturze jest prawdziwą zmorą niejednej łazienki. Bardzo łatwo się osadza na kranach i kurkach, ale także w umywalkach czy toaletach: wszystko za sprawą twardej wody obecnej w naszej instalacji sanitarnej. Na osady z kamienia jest bardzo dużo sposobów i - co najważniejsze - ekologicznych.

Kamień na armaturze można wyczyścić za pomocą octu lub soku z cytryny. Wystarczy specyfikami nawilżyć ręczniki papierowe lub waciki kosmetyczne i obłożyć nimi dokładnie żądaną powierzchnie (całość warto zostawić na całą noc). Następnie wszystko należy usunąć, a armaturę opłukać bieżącą wodą. W razie potrzeby czynności można powtarzać w tygodniowych odstępach.

A co zrobić z kamieniem obecnym w toalecie? Tutaj zadanie jest utrudnione, ale jeśli zawodzą detergenty to nie trzeba załamywać rąk. Gdy osad z kamienia znajduję się ponad poziomem wody, warto potraktować go szklanką octu lub znanego wszystkim słodkiego gazowanego napoju o ciemnym kolorze. Oba specyfiki trzeba ostrożnie i dokładnie wlać po całej powierzchni, poczekać kwadrans, a następnie wyszorować za pomocą szczotki do czyszczenia toalet.

Innym patentem jest wrzucenie do sedesu tabletki do zmywarki! Jedna sztuka zacznie się pienić, ale kiedy przestanie, można za pomocą szczotki dokładnie wyczyścić muszlę oraz widoczną część syfonu. Po zakończeniu czyszczenia, wystarczy tylko spłukać wodę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas