Jak usunąć plamy z atramentu?
Usuwanie plam z atramentu wydaje się być zadaniem niewykonalnym lub przeznaczonym wyłącznie dla profesjonalistów? Niekoniecznie! Zanim zaczniesz sprawdzać odległość do najbliższej pralni, zwróć uwagę na produkty, które masz pod ręką. Do wywabiania plam z atramentu przydadzą się cytryna, mleko, sól oraz pomidor. A to jeszcze nie wszystko! Metodę dobierz na podstawie tego, czy plama z atramentu pojawiła się na ubraniu, skórze, czy może dywanie.
Plamy z atramentu: Działaj szybko
Nie załamuj rąk i nie zwlekaj z usuwaniem ciemnych plam. Im wcześniej się za to zabierzesz, tym większe szanse powodzenia. Jeśli zabrudzenie pojawiło się na ulubionej sukience, koszuli lub marynarce, upewnij się, z jakiego materiału zostało wykonane ubranie. Zdarzyło ci się odruchowo wrzucić tkaninę do pralki i plama została? Pod żadnym pozorem jej nie prasuj. Działanie wysokiej temperatury tylko utrwali atrament, a wyjściowy do tej pory strój założysz już tylko podczas domowych porządków.
Plamy z atramentu na skórze
Zabrudzone dłonie można przecierać pumeksem, lecz nie jest to sposób polecany dla wrażliwej skóry dłoni. Mniej inwazyjną metodą jest nasączenie szmatki sokiem z cytryny lub pomidora i wycieranie poplamionego miejsca do momentu aż atrament zniknie.
Plamy z atramentu na ubraniu - czym usunąć?
Wybór odpowiedniego środka zależy od rodzaju materiału. Jeśli atrament wylał się na tkaninę jasną i naturalną (np. bawełnę lub len), plamę należy posypać solą, a następnie przetrzeć grubym plastrem lub połówką cytryny. Po tym zabiegu ubranie można włożyć do pralki.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z plamą na materiałach sztucznych i kolorowych. Podgrzewamy mleko i nakładamy na atramentowy ślad na dziesięć minut. Po tym czasie płuczemy ciepłą wodą i wstawiamy do pralki, ustawiając odpowiedni program.
Specjalnego podejścia potrzebuje kolorowa bawełna. Plamę polewamy sokiem z cytryny - na zmianę ze zmywaczem do paznokci. Podczas tej czynności konieczne jest podłożenie pod plamę ręcznika frotte, by uniknąć pobrudzenia blatu lub podłogi. Jeden nie wystarczy - przygotujmy dwa lub trzy, by zmieniać je w czasie usuwania atramentu.
Jak wyprać plamy z atramentu na dywanie?
Ciemna plama na dywanie może być dużym problemem, ale nie jest to powód do robienia przemeblowania w celu zakrycia kłopotu fotelem albo stolikiem kawowym. Gdy mowa o dywanie, również należy działać od razu. Jeśli na podłodze rozłożony jest dywan z materiału syntetycznego, plamę potraktujmy solidną porcją soli, którą pozostawiamy na dwa kwadranse, następnie odkurzamy. Jeśli atrament nie zniknął w całości, użyjmy dodatkowo ciepłej wody z mydłem.
Wełniany dywan wymaga więcej uwagi. Ze świeżej plamy staramy się odsączyć jak największą ilość atramentu - można do tego użyć waty, wacików kosmetycznych albo bibuły. Do czyszczenia zabrudzenia używamy octu, najlepiej poprzez nasączenie nim czystej ściereczki. Kolejnym krokiem jest użycie ciepłego mleka, potem spirytusu, a na koniec przetarcie zimną wodą i odkurzenie.
W przypadku wykładziny będzie trochę prościej, ale nadal przydadzą się te same produkty. Atrament należy zalać ciepłym mlekiem i bez spłukiwania posypać solą. Po godzinie plama powinna zejść - do jej ostatecznego usunięcia używamy wilgotnej szmatki.